Obsah článku
Ve dnech 1. – 7. února 2021 proběhla ve Velké Británii pravidelná akce s názvem Tinnitus Awareness Week (lze přeložit jako Týden s tinnitem). Cílem akce, kterou každoročně organizuje Britská tinnitus asociace, je zvýšení obecného povědomí o tinnitu např. organizováním různých přednášek, workshopů či menších sportovních akcí.
V rámci Tinnitus Awareness Week vycházejí také zajímavé články o tinnitu. Tento nás zaujal natolik, že jsme se jej rozhodli volně přeložit. Článek je určen především lidem, kteří tinnitem netrpí, ale setkávají se třeba ve svém okolí s tinnitářem a bojí se jej na tinnitus a problémy s ním spojené zeptat. Zároveň by ale bylo skvělé, kdyby lidé obecně o tinnitu věděli následující fakta, možná by se nám pak s ním žilo zase o něco lépe. V neposlední řadě může tento text také působit coby prevence tinnitu.
5 věcí, které byste měli vědět o tinnitu
Pojďme se podívat na několik základních informací o tinnitu.
1. Tinnitus je symptom, nikoliv nemoc
Existují stovky různých zdravotních stavů a komplikací, které můžou způsobit tinnitus (pískání v uších) nebo zvýšit riziko jeho vzniku. Nejčastější příčinou je ztráta sluchu, která zřejmě stojí až za 90% případů tinnitu. Jenom ve Velké Británii trpí tinnitem zhruba pět milionů lidí (v ČR se počet tinnitářů odhaduje cca na 700 tisíc, některé zdroje uvádějí až jeden milion lidí).
2. Na tinnitus neexistuje lék
Většina případů chronického tinnitu se bohužel nedá léčit. Velmi vzácně lze tinnitus zmírnit či potlačit u pacientů, za jejichž tinnitem stojí např. nějaký neurovaskulární problém. Přesný mechanismus vzniku tinnitu nebyl vědci dosud přesvědčivě popsán a nelze tedy uvést na trh univerzální lék na tinnitus. Dosud se ani přesně neví, zda-li je tinnitus problémem uší nebo spíše mozku.
V současné době již ale máme alespoň možnosti, jak tinnitus potlačit či mírnit – např. muzikoterapie, psychoterapie, medikamenty z řad antidepresiv atd.
Sponzorováno
3. Lidé vnímají svůj tinnitus různě a slyší jej konstantně
Tinnitus je velice osobní záležitost. Každý tinnitář slyší unikátní zvuk či souzvuk několika tónů o různé frekvenci a intenzitě a každého člověka tinnitus ovlivňuje jinak.
Jeden jej vnímá pouze v noci a v úplném tichu třeba v levém uchu, druhý zase přes zvuky svého tinnitu v obou uších nerozumí lidem, kteří na něj promluví. Prakticky u všech lidí s tinnitem je ale šelest přítomen 24 hodin denně/7 dní v týdnu/365 dní v roce – tinnitus v žádném případě nepolevuje např. na noc, jak se občas někteří lidé domnívají, naopak jej vnímáme ještě intenzivněji, jelikož okolní zvuky, kterých je v noci méně, tinnitus nepřekrývají.
Ošetřující lékař by proto měl pacienta s tinnitem vždy důkladně vyšetřit a pokládat mu takové otázky, díky kterým odhalí, jak moc tinnitus ovlivňuje pacientův psychický stav a nakolik mu zasahuje do každodenního života. Teprve pak lze sestavit efektivní individuální plán terapie tinnitu.
4. Tinnitus se netýká jen starších lidí
Je sice pravda, že většina případů tinnitu je diagnostikována u lidí mezi 50-69 let věku, to ovšem neznamená, že se tinnitus nemůže objevit např. u teenagerů či dokonce u malých dětí. Problém s tinnitem u dětí tkví především v jeho obtížné diagnostice. Britská tinnitus asociace proto v současné době připravuje projekt, který bude zaměřen právě na posuzování a diagnostiku tinnitu u mladých lidí.
5. Můžete si vychutnávat hudbu naplno a zároveň si chránit sluch
Poslech hlasité hudby o intenzitě vyšší jak 89 decibelů (85 decibelů mimochodem odpovídá zvuku průměrného dopravního ruchu) více jak pět hodin týdně může natrvalo poškodit váš sluch. Ačkoli toto poškození nemusí být ze začátku vůbec patrné, je velice pravděpodobné, že se postupem času projeví některými sluchovými problémy nebo třeba i pískáním v uších. Mladí lidé jsou nejohroženější skupinou.
Časté návštěvy hlučných koncertů, diskoték, nepoužívání špuntů do uší, poslech hlasité hudby ve sluchátkách – to vše může vést k tinnitu. Pořiďte si kvalitní špunty do uší a mějte je vždy při ruce. Můžete si tak – bez nadsázky – zachránit život!
Sponzorováno
A co vy? Máte nějaké další informace k tinnitu? Budeme moc rádi za komentář.
A co si dále přečíst o tinnitu?
- Tinnitus a jeho léčba – jaké jsou možnosti?
- Jak žít s tinnitem? Jak si na něj zvyknout a co dělat?
- Prevence tinnitu – jak na to?
- Tinnitus by v budoucnu mohl být léčen i pomocí počítačové hry
Studie a zdroje článku
- Zdroj obrázku ve článku: VectorMine / depositphotos.com
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Uši - zdraví a jejich problémy
Přečtěte si také naše další články
Bohužel nemohu dát soudruhům z Britské tinitus asociace ve všem za pravdu. Konkrétně věta „Prakticky u všech lidí s tinnitem je ale šelest přítomen 24 hodin denně/7 dní v týdnu/365 dní v roce – tinnitus v žádném případě nepolevuje např. na noc…“ v mém případě rozhodně neplatí, neboť v noci se u mě tinitus nekoná. Další mojí anomálií zdá se je, že můj tinitus se nedá přehlušit, neboť jej slyším i ve značně hlučném prostředí.
Patrně máte na mysli že po usnutí o tinnitu pacient neví, což je zcela běžné, u tinnitářů obvyklé… řadě tinnitářů nepíská nebo nehučí v uších 24 hodin denně…
Pak ale platí, co stojí v článku. Mnoho tinnitářů ve spánku a ve snech tinnitus neslyší a tak to mají zřejmě (skoro) všichni. To ale neznamená, že se nekoná :-)