Sponzorováno

COVID-19 (koronavirus) – uši a tinnitus – nemoc může mít zřejmě negativní vliv i na sluch 4.9/5 (10)

COVID-19 (koronavirus) - uši a tinnitus - nemoc může mít zřejmě negativní vliv i na sluchSvětová zdravotnická organizace (WHO) neuvádí bolest uší jako příznak COVID-19 a na ušní příznaky se ani běžně nedíváme jako na součást příznaků této nemoci.

Lékaři však souhlasí, že je možné mít bolest uší při nemoci COVID-19, i když se to nezdá být běžným příznakem, jako je horečka nebo suchý kašel.

COVID-19 ale zřejmě poškozuje i sluchový systém. Proč ale nemoc COVID-19 ovlivňuje sluchový systém, zůstává zatím nejasné. Může se stát, že koronavirus SARS-CoV-2 přímo poškozuje tkáně zapojené do sluchového systému.

Nemoc COVID-19 ovlivňuje i sluch

V nové studii, která byla zveřejněna nedávno v magazínu International Journal of Audiology výzkumníci z University of Manchester a Manchester Biomedical Research Center ve Velké Británii uskutečnily systematické zkoumání desítek studií zkoumajících souvislost mezi COVID-19 a sluchovými poruchami.

Mezi lidmi, kteří měli nemoc COVID-19, přibližně 7,6% trpělo ztrátou sluchu a 14% mělo tinnitus, přetrvávající zvonění nebo hučení v uších.

Tinnitus - ilustrace

Tinnitus – ilustrace

 

Dalších 14,8% lidí také hlásilo vertigo, závratě a pocit nevolnosti, při kterém dochází k pocitům točení hlavy.

„Existuje urgentní potřeba pečlivě provedené klinické a diagnostické studie, abychom pln2 pochopili dlouhodobé účinky COVID-19 na sluchový systém,“ uvedl Kevin Munro, profesor audiolog na Manchesterské univerzitě.

Proč COVID-19 ovlivňuje sluchový systém tímto způsobem, zůstává nejasné. Může se stát, že SARS-CoV-2 přímo poškozuje tkáně zapojené do sluchového systému.

Poškození orgánových systémů, stres i úzkosti

Je známo, že nemoc COVID-19 může vést k poškození mnoha hlavních orgánových systémů včetně jater, ledvin, srdce a dokonce i mozku.

Vědci se pohrávají i s myšlenkou, že u některých z těchto komplikací mohl hrát roli stres. V jednom rozhovoru profesor Munro poznamenal, že tinnitus má silné spojení se stresem a úzkostí.

Sponzorováno

Existují také důkazy, které naznačují, že lidé, kteří prodělali COVID-19, jsou po zotavení vystaveni zvýšenému riziku úzkosti, deprese nebo nespavosti.

I když je zřejmé, že existuje určitá souvislost mezi COVID-19 a škodlivými účinky na sluchový systém, vědci zdůraznili, že příčina tohoto spojení zůstává nejasná. Stejně jako v mnoha aspektech rozvíjející se pandemie, je třeba provést další výzkum dříve, než dojde k jakýmkoli přesvědčivým závěrům.

Jak může koronavirus způsobovat bolesti v uchu?

U velké většiny pacientů jsou na základě dostupných údajů příznaky se sluchem či s ušima pravděpodobně způsobeny sekundárním zánětem horních dýchacích cest.

COVID-19 může také způsobit zánět vedlejších nosních dutin, zadní části krku a eustachovy trubice. To může způsobit nepříjemné pocity v uchu.

Tinnitus může být velmi řídkým příznakem nemoci COVID-19. To znamená, že když se toto moc často neděje, že se to nemůže vůbec stát. Nedávná studie uvedená v článku výše analyzovala 28 kazuistik a 28 průřezových studií, které odhalily, že mezi 7% až 15% dospělých, u nichž je diagnostikována nemoc COVID-19, má nějaký problém se sluchem. Nejběžnějším příznakem je podle zjištění tinnitus, následovaný sluchovými problémy a závratí.

Vědci si však všímají, že by se mohlo jednat o nadhodnocený odhad, protože data nemusí vždy jasně uvádět, zda lidé už před diagnózou zápasili s nějakými problémy sluchu. Pokud jde o příznaky v oblasti uší, COVID-19 by mohl potenciálně ovlivnit nervy vestibulárního systému, který zahrnuje vnitřní ucho a mozek.

Sponzorováno

Měli jste nemoc Covid-19? A co uši? V pořádku, nebo nějaký problém? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

Co si dále přečíst?

Zdroje článku

 • Tinnitus and Covid-19 research and studies Podrobnosti o nových výzkumných příspěvcích na tinnitus a ztrátu sluchu a studií týkajících se pandemie Covid-19
 • Zdroj obrázku ve článku: VectorMine / depositphotos.com

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

21 Komentářů u článku “COVID-19 (koronavirus) – uši a tinnitus – nemoc může mít zřejmě negativní vliv i na sluch”

 1. Julia napsal:

  Dobrý den, mám covid a mám zalehlé uší. Tento příznak se objevil 6 den po pozitivním testu.

 2. Lenka napsal:

  Taktéž covid pozitivní 6.den zalehlé pravé ucho,předchazela tomu bolest hlavy v této oblasti….

 3. Jaroslav napsal:

  Po Covidu mám zalehlé pravé ucho. Slyším asi tak 50% zvuků. Průběh Covidu byl díky očkování mírný. Nyní jsem 2 týdny od pozitivního testu.

  • Zdenka napsal:

   Druhý týden se léčím se zánětem středouší. Mám za sebou 2x píchání bubínku a beru druhé balení antibiotik. Bolesti pravého ucha byly nesnesitelné. Měla jsem horečky. Až po druhém píchnutí a injekci kortikoidů přišla úleva. Druhý týden po druhém pcr testu mi byl prokázaný covid. Nyní stále beru antibiotika. Přetrvává u mě nevolnost, slabé bolesti v uchu, únava, nechutenství ale hlavně neustálé závratě a točení hlavy. To je pro mě nejhorší, neboť musím pečovat o dvě malé děti.

 4. Zdenka napsal:

  Já po covidu …tinitus v pravém uchu …částečná ztráta sluchu …život vzhůru nohama ….ani se mi nechce žít ….celý den mi hučí v hlavě a uchu …

 5. Lenka napsal:

  10. den od pozitivního testu, po celou dobu tinnitus v levém uchu, někdy v klidnějším stádiu, jindy intenzivnější:(

 6. Sandra napsal:

  Covid jsem prodělala 11/21. Druhý týden karantény začaly šílené bolesti hlavy, které střídaly bodavé bolesti levého ucha. Nakonec diagn.zánět trojklanného nervu. Doma jsem byla měsíc a stále probíhálečba. Od to listopadu mám každodenní bolesti ucha a neustále se mi motá hlava. Na ORL potvrzena ztráta sluchu na frekvencích lidské řeči a porucha rovnovahy.

 7. Alena napsal:

  Covid jsem prodělala na konci listopadu 2021, průběh byl víceméně mírný (byla jsem 2x naočkovaná). Po nástupu do práce (po 3 týdnech) jsem ale pociťovala únavu až vyčerpanost. Vše vyvrcholilo za 3 týdny, kdy nastoupila nesnesitelná bolest a zalehlost levé poloviny hlavy. Po všech možných vyšetřeních se zdá, že je problém v uchu, od bolesti pomohl Betaserc, ale jsem stále na neschopence, protože špatně slyším a mám poruchy rovnováhy, občas pocit na omdlení…Pociťuji také poruchu koncentrace.

  • Alice napsal:

   První den teplota a bolest snad každé části těla. Druhý den malinko lepší a potvrzen covid. Jsem po třech dávkách, takže tomu přisuzují lehčí průběh, tedy spíše rychlejší výskok z postele. Bolest ucha předcházela teplotě, od nástupu teploty pravé ucho zalehne.

 8. Markéta napsal:

  Nyní 1/22 jsem čerstvě po covidu (10.den) a celou dobu onemocnění mě trápí bodavá bolest v obou uších a závratě. Ostatní příznaky odezněly. Vše slyším, jen je pro mne hluk velmi nepříjemný a bolavý.

 9. Zuzana napsal:

  Bolest uší mi začaly v pátek a v pondělí na to horečky zimnice ostrá bolest hlavy závratě až do středy co mi byl proveden pcr test a pozitivní.šumění a pocit dutosti v uších stále,na levé ucho hůře slyším

 10. Libor napsal:

  Relativně mírný průběh covidu před 3 týdny. Ale od začátku zalehlé pravé ucho. Nyní se objevil tinnitus. Nasazen Prednison, Gingko, Bvitamín, Betaserc. Před 13 měsíci jsem po cov. přišel o čich. Ten se zatím neobnovil. Tak doufám, že s tinnitem zatočím rychleji. Hlavně optimismus!!!

 11. Radek napsal:

  Asi 14 dní po prodělaném covidu s mírnými příznaky mám zalehlé uši. Nejprve pravé a dva dny po něm levé. Příznaky jako při zánětu zvukovodu.

 12. Vojta napsal:

  Přidávám se, pátý den mám covid a neslyším na pravé ucho.
  A z mého okolí nejsem jediný.

 13. Jana napsal:

  Také se musím přidat se svojí zkušeností.
  První den, kdy mi začala rýma a následně pak byl potvrzen COVID, mi začalo v pravém uchu šíleně hučet. Po asi 10ti dnech v horečkách mi zalehly obě uši, cílila jsem v nich střídavě bolest a tlak, levé ucho je téměř OK ale v pravém neustále cítím strašný tlak, občas bolest a neustále šílený tinnitus – drnčení, hučení. Nejde to ničím přehlušit. V noci nemůžu spát, spím se sluchátky, ale ani to moc nepomáhá. Na ORL se nic nenašlo. Je to hrůza, nevím, jak to řešit.

 14. Jana napsal:

  Včera jsem si zjistila covid z testu, první den hrůza, horečky skoro 40 a to i po více paralelních.Zimnice, motani hlavy, celková schvacenost, zahleneny krk, bolesti celého těla, zad, uporna bolest hlavy a to mi je teprv 25 let.. navečer se mi ulevilo a myslela jsem, ze už je mi lépe a druhy den strašná bolest hlavy, ze jsem se nemohla ani pohnout ani ocima hýbat, vzala jsem nejsilnější ibobrufen co je, lehce bolest polevila, ale zůstala nepříjemná. Nyní mi bolest hlavy ustoupila a totálně mi zalehly uši a slyším v nich šumení a málo slyším, doufám, ze to přejde.. nyní jsem tedy druhy den s covidem. Prodělavam ho nyní podruhé. Poprvé v tehotenstvi v 19tt kupodivu ne tak hrozny jak teď. TÍM CHCI UKLIDNIT TĚHOTNÉ MAMINKY, ZE ZŘEJMĚ MÁ V TEHOTENSTVI TĚLO VĚTŠÍ OBRANYSCHOPNOST. Jinak si to nedokážu vysvětlit.

 15. Michaela napsal:

  Od dob covidu poprve po 40ce zanet stredniho ucha s orasknutim bubinku. Atb nezabiraly. Nyni poprve pozit.test po trech vakcinach. Prubeh s upornou bolesti hlavy, motani hlavy, zavrate, horecka, bolest zad, spavost, tinnitus, stridal se kasel a ryma a bolest bricha.
  Ucho obcas boli, tinnitus trva.

 16. Pavel napsal:

  Na to pískání v uších aplikujte přetlakovou ( heperbarickou ) komoru. Pokud by ty ostatní symptomy měly něco společného s tlakem, pomůže to i na ně ( motání hlavy a závratě určitě ano )

 17. Jarda Bodlák napsal:

  Duben/2021-covid,skončil jsem v nemocnici.Pomohla plazma s protilátkama,přišlo pískání v uších.ORL-betaser3x1,Agapurin.Výsledek-silnější pískání v hlavě.
  Betaserc 1x -od té doby se snažím s tím žít.
  Covid prodělán,3x očkován.8/8/22-covid znova.14 dní doma,
  dostal jsem Lagevrio-covid je pryč-pískání zesílilo tak o 50 proc.a zesílil také(neumím to moc popsat,jako tlak v hlavě s tím pískáním)
  Jěště týden doma a mazej do práce.Hlava se zatím nemotá jen slyším zas o trochu hůř a zase se učím s tím žít. Tak v pondělí fárám.:-))

 18. ing.eva / velebná / napsal:

  Koncem září jsem prodělala covid s celkem mírnými příznaky.Je mi 80 let a byla jsem 3.očkovaná.Bohužel od té doby se mi zhoršilo :tintinus a zhoršený sluch , stálá nevolnost a pocity na zvracení ,časté závratě a občas pocity na omdlení .Už to trvá denně 3 měsíce.Gastroskopie i kolonoskopie nic neodhalily.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva