COVID-19 (koronavirus) – uši a tinnitus – nemoc může mít zřejmě negativní vliv i na sluch 4.86/5 (7)

COVID-19 (koronavirus) - uši a tinnitus - nemoc může mít zřejmě negativní vliv i na sluchSvětová zdravotnická organizace (WHO) neuvádí bolest uší jako příznak COVID-19 a na ušní příznaky se ani běžně nedíváme jako na součást příznaků této nemoci.

Lékaři však souhlasí, že je možné mít bolest uší při nemoci COVID-19, i když se to nezdá být běžným příznakem, jako je horečka nebo suchý kašel.

COVID-19 ale zřejmě poškozuje i sluchový systém. Proč ale nemoc COVID-19 ovlivňuje sluchový systém, zůstává zatím nejasné. Může se stát, že koronavirus SARS-CoV-2 přímo poškozuje tkáně zapojené do sluchového systému.

Nemoc COVID-19 ovlivňuje i sluch

V nové studii, která byla zveřejněna nedávno v magazínu International Journal of Audiology výzkumníci z University of Manchester a Manchester Biomedical Research Center ve Velké Británii uskutečnily systematické zkoumání desítek studií zkoumajících souvislost mezi COVID-19 a sluchovými poruchami.

Mezi lidmi, kteří měli nemoc COVID-19, přibližně 7,6% trpělo ztrátou sluchu a 14% mělo tinnitus, přetrvávající zvonění nebo hučení v uších.

Dalších 14,8% lidí také hlásilo vertigo, závratě a pocit nevolnosti, při kterém dochází k pocitům točení hlavy.

„Existuje urgentní potřeba pečlivě provedené klinické a diagnostické studie, abychom pln2 pochopili dlouhodobé účinky COVID-19 na sluchový systém,“ uvedl Kevin Munro, profesor audiolog na Manchesterské univerzitě.

Proč COVID-19 ovlivňuje sluchový systém tímto způsobem, zůstává nejasné. Může se stát, že SARS-CoV-2 přímo poškozuje tkáně zapojené do sluchového systému.

Poškození orgánových systémů, stres i úzkosti

Je známo, že nemoc COVID-19 může vést k poškození mnoha hlavních orgánových systémů včetně jater, ledvin, srdce a dokonce i mozku.

Vědci se pohrávají i s myšlenkou, že u některých z těchto komplikací mohl hrát roli stres. V jednom rozhovoru profesor Munro poznamenal, že tinnitus má silné spojení se stresem a úzkostí.

Existují také důkazy, které naznačují, že lidé, kteří prodělali COVID-19, jsou po zotavení vystaveni zvýšenému riziku úzkosti, deprese nebo nespavosti.

I když je zřejmé, že existuje určitá souvislost mezi COVID-19 a škodlivými účinky na sluchový systém, vědci zdůraznili, že příčina tohoto spojení zůstává nejasná. Stejně jako v mnoha aspektech rozvíjející se pandemie, je třeba provést další výzkum dříve, než dojde k jakýmkoli přesvědčivým závěrům.

Jak může koronavirus způsobovat bolesti v uchu?

U velké většiny pacientů jsou na základě dostupných údajů příznaky se sluchem či s ušima pravděpodobně způsobeny sekundárním zánětem horních dýchacích cest.

COVID-19 může také způsobit zánět vedlejších nosních dutin, zadní části krku a eustachovy trubice. To může způsobit nepříjemné pocity v uchu.

Tinnitus může být velmi řídkým příznakem nemoci COVID-19. To znamená, že když se toto moc často neděje, že se to nemůže vůbec stát. Nedávná studie uvedená v článku výše analyzovala 28 kazuistik a 28 průřezových studií, které odhalily, že mezi 7% až 15% dospělých, u nichž je diagnostikována nemoc COVID-19, má nějaký problém se sluchem. Nejběžnějším příznakem je podle zjištění tinnitus, následovaný sluchovými problémy a závratí.

Vědci si však všímají, že by se mohlo jednat o nadhodnocený odhad, protože data nemusí vždy jasně uvádět, zda lidé už před diagnózou zápasili s nějakými problémy sluchu. Pokud jde o příznaky v oblasti uší, COVID-19 by mohl potenciálně ovlivnit nervy vestibulárního systému, který zahrnuje vnitřní ucho a mozek.

Měli jste nemoc Covid-19? A co uši? V pořádku, nebo nějaký problém? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

Co si dále přečíst?

Zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

2 Komentářů u článku “COVID-19 (koronavirus) – uši a tinnitus – nemoc může mít zřejmě negativní vliv i na sluch”

  1. Julia napsal:

    Dobrý den, mám covid a mám zalehlé uší. Tento příznak se objevil 6 den po pozitivním testu.

  2. Lenka napsal:

    Taktéž covid pozitivní 6.den zalehlé pravé ucho,předchazela tomu bolest hlavy v této oblasti….

Zanechat komentář ke článku

Zpráva