Sheehanův syndrom (poporodní hypopituitarismus) vzniká poškozením hypofýzy při komplikovaném porodu – příznaky, příčiny a léčba 4.75/5 (8)

Sponzorováno

Sheehanův syndrom je poměrně vzácný stav, který postihuje ženy, jež při porodu ztratí život ohrožující množství krve nebo mají během či po porodu výrazně nízký krevní tlak. Ten může totiž tělo připravit o kyslík důležitý pro funkci hypofýzy, což může vést k jejímu poškození.

Sheehanův syndrom způsobuje, že hypofýza neprodukuje dostatek životně důležitých hormonů. Ve vyspělých zemích je už dnes vzácný a postihuje spíše rozvojové země s nižší kvalitou péče při porodu. Přečtěte i o Sheehanově syndromu více informací v tomto našem článku.

Co to tedy je Sheehanův syndrom?

Sheehanův syndrom, nazývaný také poporodní hypopituitarismus, je stav, ke kterému dochází, pokud je hypofýza poškozena během porodu. Je to způsobeno nadměrnou ztrátou krve nebo extrémně nízkým krevním tlakem během porodu, případně po něm. Nedostatek krve připravuje hypofýzu o kyslík, který potřebuje pro správnou funkci. Jedná se o poměrně vzácnou poruchu, při níž dochází k tzv. hypopitutairsmu, tedy snížení funkce hypofýzy.

Tento orgán je zodpovědný za správné fungování žláz s vnitřní sekrecí, mezi něž patří nadledviny, štítná žláza a vaječníky. Změna hormonální produkce hypofýzy se promítá nejen na činnosti zmíněných primárních žláz, ale odrazí se na chodu celého lidského organismu. Poprvé byl tento syndrom popsán britským patologem H. L. Sheehanem, podle něhož nemoc získala svůj název.

Sheehanův syndrom je nejčastější v rozvojových zemích, jako je Indie. Dnes je ve vyspělých zemích spíše vzácný díky kvalitní lékařské péči během porodu.

Hormony z přední části hypofýzy

Hormony z přední části hypofýzy zahrnují:

 • Růstový hormon (GH). Tento hormon řídí růst kostí a tkání a udržuje správnou rovnováhu svalové a tukové tkáně.
 • Hormon stimulující štítnou žlázu (TSH). Tento hormon stimuluje štítnou žlázu k produkci klíčových hormonů, které regulují metabolismus. Nedostatek TSH má za následek nedostatečnou činnost štítné žlázy (hypotyreóza).
 • Luteinizační hormon (LH). U žen reguluje estrogen.
 • Folikuly stimulující hormon (FSH). Při práci s LH pomáhá FSH stimulovat vývoj vajíček a ovulaci u žen.
 • Adrenokortikotropní hormon (ACTH). Tento hormon stimuluje vaše nadledviny k produkci kortizolu a dalších hormonů. Kortizol pomáhá tělu vyrovnat se se stresem a ovlivňuje mnoho tělesných funkcí, včetně krevního tlaku, funkce srdce a vašeho imunitního systému.
 • Prolaktin. Tento hormon reguluje vývoj ženských prsou a produkci mateřského mléka.

Jaká je příčina Sheehanova syndromu?

Původcem syndromu bývá ischemická nekrotizace tkáně hypofýzy v důsledku komplikovaného porodu, mezi něž patří například tzv. HEELP syndrom. Hypofýza bývá v období těhotenství zvětšena až dvojnásobně, což tedy zvyšuje její náchylnost k poškození. V průběhu porodu dochází ke ztrátám krve a hypotenzi, tedy snížení krevního tlaku. Výrazné ztráty krve pak mohou vést ke křečovitému stažení cév, které přivádějí krev do hypotalamu a posléze do hypofýzy. Stažení cév způsobí nedostatečné prokrvení hypofýzy, což má za důsledek odumření její části a následnou poruchu její funkčnosti.

JAKÉ EXISTUJÍ RIZIKOVÉ FAKTORY?

 • Oddělení placenty: k němuž dochází, když se placenta, která vyživuje nenarozené dítě, oddělí od dělohy.
 • Vcestné lůžko, kdy placenta částečně nebo úplně zakrývá děložní čípek.
 • Porod velkého dítěte, které váží více než 4 000 gramů, nebo vícečetných dvojčata
 • Preeklampsie: vysoký krevní tlak během těhotenství.

Sheehanův syndrom a jeho příznaky?

Známky Sheehanova syndromu se obvykle objevují pomalu, po měsících nebo letech. Někdy se ale dostaví problémy hned, například při neschopnosti kojit. Vzhledem k tomu, že hormony produkované hypofýzou ovlivňují funkčnost celého organismu, projevy této poruchy mohou být komplexní povahy.

Sponzorováno

Konkrétně dochází ke snížení funkce štítné žlázy či zhoršení funkce nadledvin, což zvyšuje riziko hypoglykémie, anémie a hyponatrémie (snížená hladina sodíku). Výjimku netvoří ani bezpříznakový průběh poruchy, případně nemusí být projevy rozpoznatelné. Typickými příznaky poruchy hypofýzy mohou být:

 • Porucha menstruace a návaly
 • Neschopnost kojit
 • Přibývání na váze
 • Trvale snížená koncentrace a únava
 • Vypadávání vlasů
 • Nízký krevní tlak
 • Zpomalená srdeční frekvence
 • Zácpa
 • Anémie
 • Hypoglykémie
 • Hyponatrémie
 • Snížení svalové hmoty

Diagnostika Sheehanova syndromu

Sheehanův syndrom lze snadno zaměnit s jinými stavy, které způsobují podobné příznaky, zvláště pokud projevy poruchy začnou mnoho měsíců po porodu. Váš lékař se na vás obrátí dotazem na vaše obtíže, proto je důležité žádné nevynechat. Mezi ně patří například zmiňované problémy s produkcí mateřského mléka po porodu. Znalost celé vaší anamnézy pomůže lékaři vás správně diagnostikovat.

Diagnostika poruchy vždy probíhá na základě výše uvedených příznaků, od nichž se také odvíjí. K získání výsledků o funkčnosti hypofýzy je nutné provést zobrazovací metody, mezi něž patří magnetická rezonance či CT. Pokles hladiny a koncentrace hormonů je možné zjistit na základě krevních odběrů, jež vedou k možnosti pokročilejšího vyšetření na endokrinologii.

Jak probíhá léčba Sheehanova syndromu?

Léčba Sheehanova syndromu spočívá v užívání hormonů, které vaše tělo již neprodukuje. Po většinu života budete muset tedy užívat náhradu těchto hormonů:

 • Kortikosteroidy: Prednison nebo hydrokortizon nahrazují hormony nadledvin.
 • Levothyroxin (Levoxyl, Synthroid). Tento lék zvyšuje hladinu hormonů, které vytváří vaše štítná žláza.
 • Estrogen plus progesteron, nebo samotný estrogen, pokud vám byla odstraněna děloha. Tyto ženské hormony pomáhají normalizovat váš menstruační cyklus. Jakmile dosáhnete věku menopauzy, můžete je přestat užívat.
 • LH a FSH: Tyto hormony stimulují ovulaci a mohou vám pomoci otěhotnět.
 • Růstový hormon. Tento hormon pomáhá udržovat hustotu kostí, zlepšuje poměr svalů a tuků v těle a snižuje hladinu cholesterolu.

A malé shrnutí na závěr

Sheehanův syndrom se vyskytuje pouze u žen po porodu, u kterých dochází k velkému objemovému krvácení a hypovolemickému šoku, a to buď během porodu, nebo později s výslednou nekrózou buněk přední hypofýzy.

Sponzorováno

Základem léčby je celoživotní náhrada nedostatkových hormonů. Hormony přední hypofýzy jsou obecně ovlivněny v následujícím pořadí po nekróze; růstový hormon, prolaktin, hormon stimulující folikuly, luteinizační hormon, adrenokortikotropní hormon a poté hormon stimulující štítnou žlázu.

Zdroje článku a studie na toto téma

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva