Sponzorováno

Květákové ucho (auricular hematoma) – deformace ucha zápasníků – příčiny a léčba 4.62/5 (13)

  • Květákové ucho je lidové označení pro deformaci ucha, která se často vyskytuje u zápasníků, boxerů a dalších sportovců, kteří jsou vystaveni opakovaným úderům nebo tlaku na ucho. Lékařsky se tento stav nazývá auricular hematoma.
  • Dochází k němu, když je ušní chrupavka zraněna a krev se hromadí mezi chrupavkou a kůží. Pokud se tato krevní sraženina neodstraní, může dojít k ztuhnutí a zjizvení tkáně, což vede k typickému vzhledu "květáku".
  • Preventivně se často používají ochranné prostředky jako jsou například zápasnické nebo boxerské přilby, které minimalizují riziko tohoto zranění.
  • Pokud dojde k vytvoření auricular hematoma, je důležité vyhledat lékařskou pomoc, aby se sraženina odstranila a předešlo se trvalé deformaci.

Takto může vypadat květákové ucho

Takto může vypadat květákové ucho

Co je květákové ucho?

Pokud jste někdy navštívili MMA nebo boxerský zápas, možná jste si všimli něčeho „divného“ na uších některých sportovců. Květákové ucho, také známé jako perichondriální hematom nebo zápasnické ucho, je deformace ucha způsobená traumatem.

Ke květákovému uchu dochází, když se krev hromadí ve vašem ušním boltci poté, co bylo vaše ucho zasaženo. Ušní boltec (latinsky auricula, též pinna) je plochý chrupavčitý útvar, který tvoří součást vnějšího ucha. Je to tedy vaše vnější ucho. Toto hromadění krve v tomto místě, známé jako hematom, je třeba okamžitě léčit.

I když neexistuje žádná léčba květákového ucha, lze mu zabránit i poté, co došlo k traumatu. Proto je důležité znát varovné signály a okamžitě jednat.

Jaké jsou příznaky květákového ucha?

Pokud jste utrpěli poranění ucha nebo jste narazili na stranu hlavy, zkontrolujte vnější ucho v zrcadle, zda nemá otoky nebo modřiny. Můžete si také všimnout změny tvaru vašeho ucha. Jakmile se kolem poraněné oblasti začne hromadit krev, přeruší se přívod čerstvé krve do vaší ušní chrupavky.

Pokud se květákové ucho neléčí, může vést i k dalším problémům, jako třeba:

  • zvonění v uchu
  • ztráta sluchu
  • bolest hlavy
  • rozmazané vidění

Studie v magazínu Asian Journal of Sports Medicine zjistila, že zápasníci s květákovým uchem měli výrazně vyšší pravděpodobnost ztráty sluchu než zápasníci bez tohoto onemocnění. To je zajímavé, že?

Květákové ucho může být také spojeno se zvýšeným rizikem ušních infekcí. Proto vás zachycení počínajících příznaků květákového ucha ochrání před dalšími komplikacemi a také pomůže zabránit deformaci vašeho ucha.

Jak vypadá květákové ucho? Mrkněte na obrázek níže:

Takto vypadá květákové ucho

Takto vypadá květákové ucho

 

Příčiny květákového ucha?

Květákové ucho je výsledkem přímého poranění vašeho ucha. Vaše vnější ucho je tvořeno chrupavkou, nikoli kostí. Pokud je vaše ucho zraněno, krevní cévy, které dodávají krev do ušní chrupavky, se mohou roztrhnout, což způsobí hromadění krve mezi chrupavkou a perichondriem. Perichondrium je pojivová tkáň, která obklopuje chrupavku a je důležitá pro transport krve a živin do chrupavky.

Jakmile je přívod čerstvé krve přerušen, vaše ušní chrupavka nemůže získat čerstvé živiny, které potřebuje. To vede k infekci a smrti tkáně. Jakmile k tomu dojde, může se kolem oblasti vytvořit nová vláknitá tkáň, která vytvoří na vašem uchu texturu květáku. Příčinou jsou často kontaktní sporty a jejich provozování, nebo také úraz ucha.

Kdo je v ohrožení?

Vlastně každému, kdo je ohrožen traumatem hlavy a uší, hrozí riziko květákového ucha. Rizikové faktory jsou zejména tupé trauma, hlavně při hraní určitých sportů, jako je box, MMA, vodní pólo a wrestling, a také používání léků na ředění krve.

Sponzorováno

Léčba květákového ucha

Počáteční léčba

Zranění ucha ledujte co nejrychleji po jeho vzniku. Můžete to udělat přikládáním ledu v 15minutových intervalech. To pomůže snížit otok a může zabránit květákovému uchu. Měli byste také okamžitě vyhledat lékařské ošetření.

Drenáž a komprese

Lékař může být schopen léčit tento stav odvodněním přebytečné krve z vašeho ucha. Dělá to tak, že v místě poranění udělá řez, aby krev mohla z poranění odtékat.

Po vypuštění ucha vám lékař předepíše antibiotika, která pomohou zabránit infekci. Lékař také umístí na vaše ucho kompresní obvaz, aby se ujistil, že se hojí ve správném tvaru.

Drenáž květákového ucha

Drenáž květákového ucha

 

Budete se muset vyhýbat činnostem, které mohou vašemu uchu způsobit další trauma, dokud se ucho zcela nezhojí. Zeptejte se svého lékaře, kdy se můžete vrátit k normální činnosti. Je důležité řídit radami lékaře, abyste zlepšili výsledek léčby.

Květákové ucho se může znovu objevit, takže je důležité sledovat, zda ucho neotéká i poté, co bylo ošetřeno a vypuštěno.

Pokud se otok neléčí dostatečně rychle nebo pokud je počáteční léčba neúspěšná, chrupavka pak zesílí a zjizvená a začne vypadat jako květák, odtud pochází termín „květákové ucho“.

Chirurgické řešení – operace chrupavky ucha

Květákové ucho je trvalé, ale v některých případech můžete být schopni zvrátit vzhled pomocí korektivní chirurgie, známé jako otoplastika.

Během operace vám lékař provede řez za uchem, aby odhalil chrupavku. Lékař pak buď odstraní část chrupavky, nebo použije stehy k přetvoření vašeho ucha. Možná budete při operaci v celkové anestezii, ale v některých případech lze použít lokální anestetikum. Co je vhodnější a potřeba, to určí lékař.

Měli byste být schopni opět začít své fyzické aktivity do cca 6 týdnů, i když vám lékař může doporučit počkat déle.

Prevence – Jak květákovému uchu můžete zabránit?

Nejlepší prevencí květákového ucha je v první řadě předejít traumatu. Pokud děláte vysoce rizikové sporty, jako je zápas, MMA či box, noste helmu, abyste se chránili.

Ochrana je důležitá zejména pro děti. Hledejte ochranné pomůcky na hlavu, tedy hlavně chrániče sluchu, a ujistěte se, že vaše dítě vždy nosí tuto ochranu, když se účastní kontaktních sportů.

Ujistěte se, že vaše dítě a jeho trenér rozumí raným známkám květákového ucha a důležitosti okamžitého vyhledání lékařské pomoci.

Měli byste se také poradit se svým lékařem o užívání léků na ředění krve při účasti na kontaktních sportech. Léky na ředění krve mohou zvýšit vaše riziko vzniku květákového ucha, takže vyvarování se jejich použití před účastí na kontaktním sportu může pomoci tomuto stavu předejít.

Nikdy nepřestávejte užívat léky, které vám lékař předepsal, aniž byste si s nimi nejprve promluvili.

PAMATUJTE: Včasná léčba může pomoci zabránit vzniku květákového ucha. Při kontaktních sportech je také důležité chránit si uši. Jakmile se problém vyvine do květákového ucha, není to reverzibilní věc, nedá se to zvrátit.

Pokud podstoupíte léčbu během prvních šesti hodin po zranění, pravděpodobně se zotavíte bez komplikací. Květákové ucho samo od sebe nezmizí. Vyžaduje rychlou lékařskou pomoc. Pokud se deformace neléčí, stane se trvalou asi za sedm až 10 dní. Okraj vašeho ucha může dokonce přepadnout v důsledku odumírání chrupavky.

Sponzorováno

Pokud máte zranění, které mělo za následek květákové ucho, je důležité okamžitě navštívit svého lékaře, abyste se vyhnuli trvalým problémům.

A dále si přečtěte

Studie a zdroje článku

  • Cauliflower Ear Autoři: Bhupendra C. Patel; Marc H. Hohman; Julia Hutchison; Jason D. Hatcher.

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva