Obsah článku
- Mastoiditida je zánět processus mastoideus (bradavkovitého výběžku) kosti spánkové, který se nachází za uchem. Tento výběžek obsahuje vzduchové dutinky, které jsou propojené se středním uchem.
- Mastoiditida se obvykle rozvíjí jako komplikace neléčeného nebo špatně léčeného zánětu středního ucha (otitis media).
- Léčbou jsou obvykle silná antibiotika podávaná nitrožilně nebo ústy, často podle výsledků mikrobiologického vyšetření.
- Důležitou prevencí je včasná a adekvátní léčba zánětů středního ucha a pravidelné kontroly u lékaře, pokud se příznaky opakují.
Co je mastoiditida?
Pokud máte mastoiditidu, máte bakteriální infekci v mastoidu – velké kosti za uchem. Mastoiditida začíná jako zánět středního ucha. Kdysi byla dokonce častou příčinou úmrtí velmi malých dětí. Nyní, díky očkování, které zabraňuje infekci a antibiotikům k léčbě infekcí, je mastoiditida relativně vzácným stavem. Ale lidé stále mohou mít mastoiditidu, pokud mají neléčené infekce středního ucha. Lékaři obvykle používají antibiotika k léčbě tohoto stavu. Mohou také provést operaci k léčbě závažnějších infekcí.
Typy mastoiditidy
Existují dva typy:
- chronická mastoiditida
- akutní mastoiditida
Chronická mastoiditida trvá měsíc nebo déle nebo se vrací po léčbě antibiotiky.
Akutní mastoiditida obvykle odezní do měsíce po léčbě a nevrátí se.
Přestože mastoiditidu může dostat kdokoli v jakémkoli věku, u dětí ve věku 2 a méně je pravděpodobnější, že se u nich vyvine mastoiditida.
Jaké jsou příznaky mastoiditidy?
Většinou se příznaky mastoiditidy rozvinou dny nebo týdny poté, co se u vás nebo vašeho dítěte rozvine zánět středního ucha. Mastoiditida způsobuje pulzující bolest, která nezmizí. Mezi další příznaky patří:
- Bolest za uchem (v oblasti bradavkovitého výběžku).
- Otok a zarudnutí kůže za uchem.
- Ucho může být vytlačeno směrem ven a dolů.
- Horečka a celková únava.
- Výtok z ucha (zvláště pokud je bubínek perforovaný).
- Snížený sluch v postiženém uchu.
Velmi malé děti – děti ve věku 2 let a mladší – mohou mít následující příznaky:
- Tahání za ucho
- Letargie
- Horečka
- Podrážděnost
Možné komplikace
Pokud se mastoiditida neléčí, může vést k závažným komplikacím, jako jsou:
- Šíření infekce do okolní kosti (osteomyelitida).
- Vznik abscesu.
- Šíření infekce do mozku, což může způsobit meningitidu nebo absces mozku.
- Trvalá ztráta sluchu.
Co způsobuje mastoiditidu?
Mastoiditida se obvykle vyskytuje, když se infekce středního ucha neléčí, což umožňuje šíření infekce do mastoidu.
Sponzorováno
Může vzniknout mastoiditida i bez infekce uší?
Ano, někdy může onemocnění nazývané cholesteatom způsobit mastoiditidu. Cholesteatom je abnormální kožní růst ve středním uchu a spánkové kosti za bubínkem. Cholesteatomy mohou být naplněny tekutinou nebo vzduchem.
Diagnostika
Lékař provede fyzikální vyšetření pomocí otoskopu, aby se podíval na vnitřní stranu ucha dospělého nebo dítěte. Může také provést následující typy vyšetření:
- Krevní testy.
- Vyšetření výtoku uší. Pokud z vašeho ucha nebo ucha vašeho dítěte vychází hnis, lékař může analyzovat bakteriální infekce.
- Počítačová tomografie (CT). Toto vyšetření vytváří podrobné snímky vnitřku lebky dospělého nebo dítěte, aby lékaři mohli zkontrolovat mastoidní infekci.
Léčba mastoiditidy
Často lékaři léčí mastoiditidu antibiotiky a steroidy. Silná antibiotika podávaná nitrožilně nebo ústy, často podle výsledků mikrobiologického vyšetření. Pokud se však zdá, že antibiotika nepomáhají nebo je v mastoidu absces, mohou lékaři doporučit operaci k odstranění infikované kosti. Operace mastoiditidy může zahrnovat:
- Tympanostomie: Lékaři umístí malé duté válečky zvané ušní trubičky do ušního bubínku pacienta. Tato operace léčí chronické záněty středního ucha a akutní mastoiditidu.
- Mastoidektomie: Lékaři odstraní infikovanou část mastoidní kosti pacienta.
Prevence
Důležitou prevencí je včasná a adekvátní léčba zánětů středního ucha a pravidelné kontroly u lékaře, pokud se příznaky opakují.
Možná nebudete plně schopni zabránit mastoiditidě, ale existují věci, které můžete udělat, jako třeba:
- Bakterie pneumokoka způsobuje několik infekcí, včetně infekcí středního ucha, které mohou vést k mastoiditidě. Proto se doporučuje dětem do 2 let očkování proti pneumokokům.
- Pokud se u vás nebo u vašeho dítěte objeví problémy s ušima, promluvte si ihned s lékařem o všech krocích, které byste měli podniknout, abyste snížili pravděpodobnost, že se u vás nebo vašeho dítěte rozvine mastoiditida.
- Podnikněte kroky k prevenci infekcí středního ucha.
Existuje mnoho věcí, které můžete udělat, abyste se vyhnuli infekcím středního ucha, které mohou vést k mastoiditidě, jako například:
- Omezte používání dudlíků. Dudlíky mohou být oblíbeným doplňkem rodičů pro miminka a batolata. Některé studie však ukazují, že delší používání dudlíku zvyšuje riziko vzniku infekcí středního ucha.
- Nekuřte. Studie ukázaly, že pasivní kouření zvyšuje pravděpodobnost ušních infekcí. Nikdo by němel kouřit v domě nebo autě – zvláště když jsou přítomny děti.
- Sledujte a řešte alergie. Zánět a hlen způsobené alergickými reakcemi mohou zablokovat Eustachovu trubici vaší nebo vašeho dítěte a zvýšit tak pravděpodobnost ušních infekcí.
- Řešte nachlazení. Většina ušních infekcí začíná nachlazením, takže řešte nachlazení hned v zárodku.
Výhled
Sponzorováno
Příznaky mastoiditidy obvykle odezní několik dní poté, co vy nebo vaše dítě začnete užívat antibiotika. Je důležité, abyste vy nebo vaše dítě dokončili užívání všech antibiotik podle předpisu, aby se infekce již nevrátila.
Studie a zdroje článku
- Effect of gestational and passive smoke exposure on ear infections in children Autoři: Judith E C Lieu, Alvan R Feinstein
- Zdroj obrázku: Alena1919 / depositphotos.com
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Uši - zdraví a jejich problémy
Přečtěte si také naše další články