Sponzorováno

Spalničky – nemoc nejen dětská 4.86/5 (7)

SpalničkySpalničky (latinsky Morbilli) bylo dříve velmi časté infekční onemocnění dětského věku. Ačkoliv jeho projevy jsou na první pohled především kožní, docházelo poměrně často k mnoha komplikacím a nezřídka nemoc skončila i smrtí. Dnes byly v civilizovaném světě včetně ČR* spalničky téměř vymýceny a stalo se tak díky očkování. V rozvojových státech s nedokonalými programy prevence se nicméně spalničky stále vyskytují a dokonce se na ně umírá. Česká republika však patří v o oboru očkování spalniček mezi špičku ve světě.

Příčina a projevy spalniček

Příčinou nemoci je virus, který se poměrně snadno přenáší jako kapénková infekce. Zdrojem tedy bývá nakažený člověk. Virus se nejprve namnoží ve sliznici horních cest dýchacích, což trvá několik dnů. Postupně se rozvinou neurčité chřipkovité příznaky – horečka, kašel, únava a rýma. Postupně pak dochází k rozsevu klasické skvrnité a načervenalé spalničkové vyrážky. Rozsev začíná v oblasti hlavy a krku a postupně postupuje přes krk a trup k dolním končetinám. Na sliznici v dutině ústní se objeví drobné skvrnky, které vypadají jako zrnka krupice. Vyrážka do 1-2 týdnů zmizí a postupně vymizí i chřipkovité příznaky nemoci.

Klasický učebnicový projev je výraz „něšťastného dítěte“, tj. uplakaný nešťastně vyhlížející obličej s vyrážkou. Existuje pro to i latinský termín „Facies Morbillosa“, což se dá do češtiny přeložit jako „spalničková tvář“.

U dětí trpících poruchami imunity a u dětí nedostatečně živených nemusí mít imunitní systém dost sil na zvládnutí stavu a nemoc probíhá v mnohem vážnější podobě. Nebezpečnou komplikací je impetiginizace, to jest vstup bakterií do kůže postižené vyrážkou a její zhnisání. Rozsáhlá bakteriální infekce může snadno přejít do otravy krve a dítě usmrtit.
Spalničky se samozřejmě nemusí vyskytnout jen v dětském věku. U dospělých stojí z zmínku zejména u těhotných žen.

Prevence a léčba spalniček

Prevence: Jak jsem znínil hned v úvodu, je účinnou metodou prevence očkování. Vakcína proti spalničkám je součástí povinného očkovacího kalendáře a díky tomuto opatření se u nás spalničky staly vzácnou chorobou.

Sponzorováno

Léčba: Při zjištění nákazy se toho příliš udělat nemůže. Lze provést hospitalizaci na pozorování nebo izolaci doma, dodávání dostatku tekutin a léků na snížení horečky. Vzhledem k faktu, že se jedná o virózu, jsou antibiotika zcela neúčinná. Přesto se s úspěchem nasazují v případě impetiginizace, kdy mohou dítěti zachránit život.

Důležité je očkování proti spalničkám!

Léčba spalniček

Základem léčby je klid na lůžku, podávání tekutin a lehce stravitelného jídla. Při zánětu spojivek chraňte dítě před silnějším světlem. Horečku je možné mírnit přípravky s obsahem paracetamolu nebo ibuprofenu v běžném dávkování. Teplotu je možné snižovat také zábaly nebo omýváním vlažnou vodou ve vaně. Po vymizení vyrážky může kůže zůstat vysušená, rychlejší hojení pak můžete podpořit promaštěním kůže krémy nebo tělovými mléky.

Kdy kontaktovat lékaře?

Lékaře kontaktujte vždy, pokud máte podezření, že vaše dítě onemocnělo spalničkami. Návštěvu si s lékařem domluvte telefonicky, abyste zmenšili riziko nákazy dalších pacientů. Pokud se stav dítěte zhorší, je apatické nebo naopak velmi podrážděné nebo má ztuhlý krk, vyhledejte lékařskou pomoc okamžitě.

Očkování proti spalničkám

Očkování proti spalničkám je v Česku povinné od roku 1961. V současné době se podává jako součást tzv. MMR vakcíny, která v sobě zahrnuje očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám. Očkuje se ve dvou dávkách. První dávka se podává po 15. měsíci věku, druhá za 6 až 10 měsíců po podání první dávky. Očkování nazaručuje 100% ochranu před onemocněním, ale velmi výrazně snižuje jeho riziko.

Sponzorováno

Pokud vaše dítě ještě nebylo očkováno a setká se s dítětem nemocným spalničkami, informujte o tom vašeho lékaře. V některých případech je možné zabránit onemocnění podáním léků posilujících imunitu (u dětí mladších 6 měsíců) nebo očkováním (u dětí starších 6 měsíců).

Co si dále přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Bez komentáře u článku “Spalničky – nemoc nejen dětská”

  1. […] exantém – výsev drobných skvrn a pupínků připomínajících spalničky. Vyrážka silně svědí. Skvrny a pupeny mohou splývat a vznikají rozsáhlé růžovo-červené […]

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva