Sponzorováno

Orchitida (zánět varlat) – příznaky, příčiny a léčba 4.73/5 (11)

 • Orchitida je zánět jednoho nebo obou varlat. Varlata jsou mužské reprodukční orgány produkující spermie a testosteron. Orchitida je obvykle způsobena infekcí, často virovou, a může být spojena s dalšími infekčními onemocněními nebo komplikacemi.
 • Mezi běžné příčiny orchitidy patří příušnice, virové infekce, bakteriální infekce a traumatické poranění varlat.
 • Toto jsou faktory spojené s orchitidou: Příušnice: jsou virové onemocnění způsobující otoky slinných žláz a může se také projevit zánětem varlat (orchitidou). Proti příušnicím se dá očkovat, a očkování je důležitým způsobem prevence orchitidy spojené s touto infekcí. Bakteriální infekce: Bakteriální infekce, které mohou být sekundární k jiným onemocněním nebo šíření k varlatům z jiných částí těla, mohou způsobit orchitidu. Virové infekce: Kromě případů spojených s příušnicemi mohou i některé další virové infekce, jako je například některý typ chřipky nebo virová infekce přenesené pohlavním stykem.
 • Příznaky orchitidy jsou: Bolest, otok a citlivost v oblasti jednoho nebo obou varlat. Zčervenání nebo zahřátí postižené oblasti. Horečka a celkový pocit nemoci.
 • Diagnóza orchitidy se obvykle stanoví na základě lékařského vyšetření, anamnézy pacienta a laboratorních testů, včetně analýzy moči a krevních testů.
 • Léčba orchitidy znamená hlavně podporu léčby bolesti, například užívání analgetik, odpočinek a používání ledových obkladů pro zmírnění otoků. V některých případech může být zapotřebí antibiotikum v případě bakteriální infekce. Je vhodné vyhledat lékařskou pomoc, pokud máte podezření na orchitidu, aby bylo možné získat vhodnou diagnózu a léčbu.

Orchitida je zánět jednoho nebo obou varlat. Může způsobit otoky a citlivost varlat, obvykle je důsledkem základní virové nebo bakteriální infekce. Většina případů se vyřeší do 10 dnů.

Orchitida se často vyskytuje spolu s příušnicemi u mladších lidí, ale může se objevit v důsledku sexuálně přenosných infekcí u sexuálně aktivních dospělých a dospívajících. I když většina mužů se zotaví bez problémů během několika dní, u některých se mohou objevit komplikace.

Tento článek popisuje, co je orchitida, včetně jejích příznaků, příčin, rizikových faktorů a dalších.

Orchitida (zánět varlat) - ilustrace

Orchitida (zánět varlat) – ilustrace

 

Co je orchitida?

Orchitida označuje zánět a související otok jednoho nebo obou varlat. Varlata jsou mužské reprodukční orgány produkující spermie a testosteron. Ačkoli se může vyskytnout samostatně, nejčastěji se vyskytuje spolu s nějakou základní infekcí.

Tento stav může nebo nemusí vyvolat příznaky. Orchitida může být také akutní nebo chronická.

Příznaky orchitidy

Příznaky orchitidy se mohou lišit v závažnosti od mírných až po závažné. Může se vyskytnout v obou varlatech, ačkoli obvykle postihuje pouze jedno. Když se orchitida u muže vyvine, obvykle do 2 týdnů odezní.

Mezi běžné příznaky orchitidy patří:

 • krev ve spermatu
 • bolest jednoho nebo obou varlat
 • horečka
 • bolest třísel
 • citlivý, těžký pocit v oblasti varlat nebo i oteklé varle
 • výtok z penisu
 • bolest při pohlavním styku, ejakulaci nebo močení
 • otok šourku
 • citlivá, oteklá oblast třísel na postižené straně

Příčiny orchitidy

Orchitida se obvykle nevyskytuje izolovaně, což znamená, že často doprovází jiný stav. Nejčastěji se vyskytuje v důsledku virové nebo bakteriální infekce.

I když viry nebo bakterie mohou způsobit orchitidu, nejčastější příčinou jsou příušnice. Když je příčinou příušnice, orchitida se obvykle vyvine 4 až 6 dnů po infekci.

Mezi další běžné příčiny orchitidy patří:

Sponzorováno

 • bakteriální infekce, jako je infekce močových cest nebo infekce prostaty, jsou běžně důsledkem bakterií, jako jsou: Staphylococcus, Streptococcus, Klebsiella pneumoniae, Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa
 • příušnice a zarděnky, které se nejčastěji vyskytují u mladších lidí
 • viry, jako jsou varicella, cytomegalovirus, coxsackievirus nebo echovirus
 • bakteriální pohlavně přenosné nemoci, jako jsou: Neisseria gonorrhoeae (kapavka), Chlamydia trachomatis (chlamydie), Treponema pallidum (syfilis)
 • u lidí s oslabenou imunitou se může vyvinout orchitida způsobená jinými bakteriemi, jako jsou: Cryptococcus neoformans, Toxoplasma gondii, Haemophilus parainfluenzae, Candida albicans, Komplex Mycobacterium avium

Rizikové faktory

Orchitida se obvykle vyskytuje po určitých virových infekcích. Například postihuje asi 30 % jedinců po pubertě s příušnicemi.

Ačkoli nemusí být možné zastavit všechny případy orchitidy, některé rizikové faktory zahrnují:

 • více sexuálních partnerů
 • anamnéza epididymitidy, bolestivého otoku nadvarlete
 • sexuální kontakt bez bariérové ochrany, jako je kondom
 • obstrukce vývodu močového měchýře
 • dlouhodobé používání foleyho katétru, který odvádí moč z močového měchýře
 • nemáte očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám (MMR)
 • strukturální abnormality v oblasti varlat

Diagnóza

Muž, který pociťuje oteklé nebo bolestivé varle, by si měl promluvit se svým lékařem.

Lékař pravděpodobně zkontroluje zdravotní a rodinnou anamnézu daného jedince. K určení diagnózy obvykle stačí fyzikální vyšetření a přezkoumání zdravotní historie člověka.

I když to není úplně nutné pro diagnostiku orchitidy, lékař může nařídit testování stěrem z močové trubice nebo kontrolou moči. Ty mohou pomoci diagnostikovat přítomnost pohlavně přenosné nemoci.

Lékař bude také muset vyloučit torzi varlat, zkroucení varlete, které způsobuje ztrátu krve a bolest. Aby to vyloučil, může objednat barevnou dopplerovskou ultrasonografii.

Léčba orchitidy

Léčba orchitidy se může lišit v závislosti na přesné příčině. Některé běžné možnosti léčby, které mohou lékaři doporučit, zahrnují léky proti bolesti a protizánětlivé léky, klid na lůžku a ledové obklady.

V případě bakteriální infekce lékař pravděpodobně doporučí antibiotika k léčbě infekce. Tato antibiotika se budou lišit podle toho, zda otok způsobuje pohlavně přenosná nemoc nebo jiná bakterie.

Výhled pacientů

Většina mužů, kteří prodělají orchitidu, dostává ambulantní léčbu. Ambulantní léčba probíhá, aniž by byl uživatel vyčleněn ze svého prostředí. Pravidelně dochází do zařízení, kde je léčba poskytována. V případě bakteriálních infekcí se léčba dobře daří s antibiotiky, i když po léčbě může dojít k určitému otoku a citlivosti.

Většina případů se vyřeší do 10 dnů.

Ačkoli se většina mužů zotaví bez jakýchkoliv problémů, u některých se vyvinou komplikace související s orchitidou. Některé možné komplikace jsou: neplodnost, absces šourku, chronická epididymitida, píštěl na kůži šourku, odumření tkáně varlat. To je ale vzácné.

Pokud se u člověka objeví otok varlete bez bolesti, může to být příznak rakoviny varlat. Muži by určitě měli vyhledat lékařskou pomoc, pokud si všimnou otoků, aby pomohli vyloučit rakovinu.

Prevence

každý muž může podniknout několik kroků, aby pomohl předejít orchitidě. Patří mezi ně praktikování bezpečnějšího sexu omezením počtu sexuálních partnerů, nošením kondomů a očkováním MMR.

A rychlý souhrn

Orchitida označuje otok a citlivost jednoho nebo obou varlat. Tento stav se obvykle vyskytuje spolu s určitými infekcemi, včetně příušnic a pohlavně přenosných chorob. I když drtivá většina mužů se plně uzdraví, u některých se mohou vyvinout komplikace. Každý muž může pomoci předcházet tomuto stavu očkováním a praktikováním bezpečných sexuálních praktik.

Sponzorováno

Máte s orchitidou svoje zkušenosti? Podělte se s námi v komentářích.

Dále si na toto téma přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva