Zarděnky (neboli rubeola) – příznaky, příčiny, léčba a prevence 4.89/5 (9)

Sponzorováno

Zarděnky jsou infekční onemocnění způsobené virem zarděnek. Nákaza se šíří kapénkovou cestou, virus se dostává do nosohltanu a krčních lymfatických uzlin. Zde se rozmnoží a šíří se dál – do dýchacích cest, do kůže, spojivek, příp. do jiných orgánů. Inkubační doba je 19 až 21 dní. Virus prochází placentou, takže je možný přenos na plod. V ČR je povinné očkování dětí proti zarděnkám, a to v 15. měsíci a v 11./12. roku.

Je to tedy virové onemocnění charakteristické výskytem vyrážky. Infekce zpravidla probíhá mírné, nebezpečná je pro neimunní ženy během těhotenství, kdy může způsobit vážné poškození plodu.

Původce zarděnek

Onemocnění vyvolává virus – Rubellavirus, který se přenáší kapénkami a přímým kontaktem. Infikovaný jedinec vylučuje virus již 10 dní před objevením vyrážky a ještě asi 15 dnů po jejím objevení, což umožňuje jeho šíření do okolí poměrně dlouhou dobu. Virus se množí v sliznici horních dýchacích cest, proniká do lymfatického systému a později do kůže. Při nákaze těhotné ženy virus proniká placentou do krevního oběhu plodu a podle trvání těhotenství způsobuje postižení jeho jednotlivých orgánů.

Jaké jsou příznaky zarděnek?

 • Zvětšení krčních lymfatických uzlin
 • Mírně zvýšená teplota
 • Exantém (zarudnutí kůže s vyrážkou) nejprve na obličeji, později se rozšíří i na trup a končetiny
 • Onemocnění může být provázeno rýmou, kašlem a zápalem spojivek
 • Někdy se může zkomplikovat zánětem a bolestmi kloubů
 • Infekce plodu během těhotenství vede k jeho poškození (nízká porodní hmotnost, defekty srdce, očí, zánět ledvin, …)

Toto onemocnění může začít tak, že dítě má den – dva mírnou teplotu (kolem 37.2-37.8 ° C) a otoky lymfatických uzlin, obvykle v zadní části krku nebo za ušima. Pak se přidá vyrážka na obličeji a šíří se směrem dolů po těle. Vyrážka je obvykle prvním příznakem, který si rodiče všimnou. Vyrážky při zarděnkám vypadají podobně jako mnoho jiných virových vyrážek – jako růžové nebo světle červené skvrny, které se mohou spojovat a tvořit rovnoměrně barevné skvrny. Dítě se může stěžovat na svědění a trvá to cca 3 dny. Jako vyrážky mizí, postižená kůže se může olupovat do velmi jemných vloček.

Sponzorováno

Onemocnění má inkubační dobu 2-3 týdny, průměrně 18 dnů. U dětí se projeví drobnou vyrážkou, která se z obličeje šíří na trup a trvá obvykle 3-5 dnů.

Diagnostika zarděnek

 • Výtěr z nosohltanu
 • Vyšetření krve, moči
 • Využívají se sérologické metody KFR, ELISA ..

Léčba zarděnek

 • Důležitá je zejména prevence očkováním
 • Léčba klinických příznaků – kašle, rýmy, zánětu spojivek, příp. kloubů, encefalitidy
 • U těžších kožních projevech se mohou podat kortikoidy
 • Pokud je infikovaný plod v prvním trimestru těhotenství, je indikována interrupce

Onemocnění probíhá mírně, proto si pacient nevyžaduje speciální léčbu. Děti s vrozeným zarděnkovým syndromem se ale musí podrobit opakovaným chirurgickým korekcím srdečních vad, speciální rehabilitaci a následné korekci očních a sluchových vad.

Prevence

Nemocný pacient je izolován doma, kojenec s vrozenou zarděnkami je v případě hospitalizace izolován od ostatních dětí, protože masivní vylučuje virus a může nakazit ještě neočkované malé děti. Onemocnění podléhá povinnému hlášení.

Zarděnky a očkování

Sponzorováno

V současnosti jsou očkovány děti od 15. měsíce věku kombinovanou trojvakcínou, která obsahuje živé oslabené kmeny virů spalniček, zarděnek a příušnic. Přeočkování druhou dávkou se provádí v 11. roce věku. Vzniku obávaného vrozeného zarděnkového syndromu zabrání zajištění 100-procentní imunity žen ve fertilním věku očkováním. Celoplošné očkování v České republice výrazně snížilo počet onemocnění, zredukovalo možnost šíření nákazy a tím zabránilo infekci těhotných žen.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva