Sponzorováno

Torze varlat – co je to – příznaky, příčiny a léčba 4.78/5 (9)

  • Torze varlat je zdravotní problém, při kterém dochází k otočení varlete kolem své osy. Varlata jsou párové orgány, které se nacházejí v šourku (skrotu) a jsou zodpovědná za produkci spermií a mužského hormonu testosteronu. Torze varlat je považována za závažnou a naléhavou lékařskou situaci, která vyžaduje okamžitou lékařskou péči.
  • Příznaky torze varlat mohou zahrnovat náhlou a intenzivní bolest v šourku, otok varlete, zarudnutí šourku, nevolnost a zvracení. Toto otočení varlete může způsobit omezený nebo přerušený přívod krve do varlete, což může vést k poškození tkání varlete kvůli nedostatku kyslíku.
  • Torze varlat je považována za lékařskou pohotovost a vyžaduje okamžitou léčbu. Obvykle je nutné provést chirurgický zákrok, který obnoví normální polohu varlete a obnovení průtoku krve. Pokud torze varlat není včas léčena, může dojít k poškození varlete a omezení jeho funkce, včetně neplodnosti.
  • Přesná příčina torze varlat není vždy známa, ale může být spojena s anatomickými faktory, genetickou predispozicí nebo trauma v oblasti genitálií. Někdy může torze varlat nastat spontánně nebo být vyvolána fyzickou aktivitou nebo traumatem.
  • Je důležité si být vědom těchto příznaků a při jejich výskytu vyhledat okamžitou lékařskou péči, abyste minimalizovali riziko poškození varlat a zajistili adekvátní léčbu.

Příznaky torze varlete jsou prudké bolesti ve varleti, anebo v podbřišku, varle je jakoby přitažené směrem k břišní dutině. Dostaví se nevolnost.

Příznaky torze varlete jsou prudké bolesti ve varleti, anebo v podbřišku, varle je jakoby přitažené směrem k břišní dutině. Dostaví se nevolnost.

Co je to torze varlat?

Torze varlete je náhlá urologická příhoda, při které se vám varle otočí uvnitř svého váčku kolem své cévní stopky. Torze varlat je obecně velmi bolestivá. Torze varlat jednoduše je, když se mužské varle otočí – slovo torze znamená „kroutit se“.

Muži mají dvě varlata, která jsou uvnitř šourku. Cévní stopka přenáší krev do varlat. Během pohybu varlat se tato cévní stopka může zkroutit. V důsledku toho je ovlivněn průtok krve ve varlatech a mohou začít odumírat.

Podle odborníků je tento stav neobvyklý a postihuje pouze asi 1 může ze 4 000 ve věku do 25 let.

Torze je nejčastější u dospívajících mužů. Ti ve věku od 12 do 18 let představují podle některých studií až 65 procent lidí s tímto problémem. Postiženy torzí varlat však mohou být i kojenci a starší dospělí.

Torze může zpomalit nebo přerušit průtok krve do varlat. Nedostatek krve způsobí, že postižené varle nabobtná a bude bolestivé.

Torze varlete - ilustrace

Torze varlete – ilustrace

 

Příčiny – co způsobuje torzi varlat?

Mnoho z těch, kteří mají torzi varlat, se rodí s vyšším rizikem pro tento stav, i když o tom možná nevědí.

Toto jsou časté příčiny torze varlat

Vrozené faktory – genetická predispozice

Normálně se varlata nemohou volně pohybovat uvnitř šourku. Okolní tkáň je silná a pro varlata podpůrná. Ti, kteří mají torzi, mají někdy v šourku slabší pojivovou tkáň.

V některých případech to může být způsobeno vrozenou vlastností, deformitou v šourku. Tato deformita představuje 90 procent případů torze varlat.

Torze varlat může probíhat v rodinách a ovlivňovat více generací i sourozence. Faktory přispívající k vyššímu riziku nejsou známy, i když k tomu může přispět nějaká deformace v šourku. Vědomí, že u jiných členů ve vaší rodině došlo k torzi varlat, vám může pomoci okamžitě požádat o nouzové ošetření, pokud jeho příznaky ovlivní vás nebo někoho ve vaší rodině.

Ne každý, kdo tento stav zažívá, však na něj má genetickou predispozici. Přibližně 10 procent pacientů s torzí varlat má rodinnou anamnézu stavu.

Jiné příčiny torze varlat

Tento stav může nastat kdykoli, dokonce i před narozením. Torze varlat může nastat, když spíte nebo se věnujete fyzické aktivitě.

Může se také objevit po poranění třísla, jako je například nějaké sportovní zranění. Jako preventivní krok můžete nosit suspenzor, když sportujete a je zde riziko nějakého poranění.

A konečně torzi varlat může způsobit také rychlý růst varlat během puberty.

Jaké jsou příznaky torze varlat?

Bolest a otok šourku (kožovitého vaku) jsou hlavními příznaky torze varlat.

Nástup bolesti může být docela náhlý a bolest může být celkem hodně silná. Otok může být omezen pouze na jednu stranu nebo se může objevit v celém šourku. Můžete si všimnout, že jedno varle je výše, než varle druhé.

Můžete také zaznamenat tyto příznaky:

Sponzorováno

  • závrať
  • nevolnost
  • zvracení
  • hrudky v šourku
  • krev ve spermatu

Existují další potenciální příčiny silné bolesti varlat, jako je zánětlivý stav epididymitida. Tyto příznaky byste měli i nadále brát vážně a vyhledat léčbu.

Torze varlat se obvykle vyskytuje pouze v jednom varleti. Bilaterální torze, kdy jsou obě varlata ovlivněna současně, je až extrémně vzácná.

Jak je diagnostikována torze varlat?

Testy, které lze použít k diagnostice torze varlete, jsou tyto:

  • testy moči, při kterých se hledá infekce
  • fyzické testy
  • zobrazování šourku nějakou zobrazovací metodou

Během fyzické prohlídky lékař zkontroluje otok šourku. Mohou také sevřít vnitřek stehna. Normálně to způsobí kontrakci varlat. Tento reflex však může zmizet, pokud máte torzi varlete.

Můžete také podstoupit ultrazvuk vašeho šourku. Ten pěkně ukazuje průtok krve do varlat. Pokud je průtok krve nižší než obvykle, mohlo dojít k torzi varlete.

Jaká léčba je k dispozici pro torzi varlat?

Torze varlat je velký problém, ale mnoho adolescentů váhá s tím, že je varle bolí – hned nevyhledají léčbu. Nikdy byste neměli ignorovat ostrou bolest varlat.

Někteří mohou mít takzvanou přerušovanou torzi varlat. To způsobí, že se varle zkroutí a roztočí. Vzhledem k tomu, že se tento stav pravděpodobně bude opakovat, je důležité vyhledat léčbu, i když bolest bude ostrá a poté ustoupí.

Chirurgická oprava

Chirurgická léčba neboli orchidopexe je obvykle nutná k léčbě torze varlat – při ní dojde uložení varlete do správné polohy v šourku. Ve vzácných případech může být váš lékař schopen rozmotat cévní stopku ručně. Tento postup se nazývá manuální detorze varlete.

Chirurgické řešení se provádí co nejrychleji, aby se obnovil průtok krve do varlat. Pokud je průtok krve přerušen na více než šest hodin, může tkáň varlat zemřít. Poté by bylo nutné odstranit postižené varle.

Chirurgická detorze se provádí v celkové anestezii. Budete spát a nebudete o tomto postupu vědět.

Lékař provede malý řez v šourku a rozmotá cévní stopku. K udržení varlat na místě v šourku budou použity drobné stehy. Tím se zabrání opětovnému výskytu rotace. Chirurg poté uzavře řez stehy.

Po operaci varlete

Orchidopexe obvykle nevyžaduje přenocování v nemocnici. Před propuštěním ale zůstanete několik hodin v zotavovací místnosti.

Stejně jako u jiných chirurgických zákroků můžete pociťovat po operaci nepohodlí. Váš lékař doporučí nebo předepíše nejvhodnější lék proti bolesti. Pokud je nutné odstranit varlata, pravděpodobně zůstanete v nemocnici přes noc.

Úleva od bolesti

Lékař s největší pravděpodobností použije u léčby torze varlete rozpustitelné stehy, takže je nebude muset odstraňovat. Po operaci můžete očekávat, že váš šourek bude oteklý po dobu dvou až čtyř týdnů.

Ledový obklad můžete použít několikrát denně po dobu 10 až 20 minut. To pomůže snížit otoky.

Hygiena

Řez provedený během chirurgického zákroku může také vylučovat tekutinu po dobu jednoho až dvou dnů. Udržujte oblast čistou jemným mytím teplou mýdlovou vodou.

Odpočinek a relaxace

Váš lékař doporučí zdržet se určitých typů činností několik týdnů po operaci. Patří sem sexuální aktivita a stimulace, jako je masturbace a pohlavní styk.

Rovněž vám bude doporučeno vyhnout se sportovním nebo namáhavým činnostem. Během této doby je také důležité zdržet se těžkého zvedání nebo namáhání během stolice.

Ujistěte se, že máte dostatek odpočinku, aby se vaše tělo mohlo plně zotavit. Nezůstávejte však úplně pasivní. Chůze každý den trochu pomůže zvýšit průtok krve do oblasti a podpoří zotavení.

Jaký je dlouhodobý výhled pro lidi s torzí varlat?

Asi 90 procent lidí léčených s torzí varlat během čtyř až šesti hodin od nástupu bolesti nakonec nepotřebuje odstranění varlat. Pokud je však léčba podávána až 24 hodin nebo více po začátku bolesti, asi tak 90 procent naopak vyžaduje chirurgické odstranění varlat.

Odstranění varlat, nazývané orchiektomie, může ovlivnit produkci hormonů u kojenců. Může také ovlivnit budoucí plodnost snížením počtu spermií.

Pokud vaše tělo začne z důvodu torze vytvářet protilátky proti spermiím, může to také snížit pohybovou schopnost spermií.

Abyste se vyhnuli těmto možným komplikacím, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, pokud máte podezření, že vy nebo vaše dítě trpíte torzí varlat. Operace torze varlat je vysoce účinná, pokud je stav zachycen co nejdříve.

S torzí varlat musíte být léčeni co nejdříve, abyste předešli neplodnosti a dalším komplikacím a zachránili varlata.

Sponzorováno

Máte s torzí varlete nějaké zkušenosti? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

Zdroj článku a studie o torzi varlat

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva