Sponzorováno

Negonokoková uretritida (nekapavčitá uretritida) – co je to – příznaky, příčiny a léčba 4.73/5 (15)

Velmi nepříjemným onemocněním je určitě nekapavčitá uretritida (negonokoková uretritida). Samotný výraz uretritida představuje zánět močové trubice, který je typický jak výtokem, tak i pálivými a řezavými pocity při močení. Někdy se může sice stát, že uretritida probíhá bez jakýchkoli symptomů, nicméně níže jmenované příznaky provázejí toto onemocnění poměrně často.

Samotná nekapavčitá uretritida je způsobena zánětem močových cest, který vzniká díky bakterii s názvem Neisseria gonorrhoea. Tato bakterie je mimo jiné také původcem dalšího onemocnění – kapavky.

Samotný název nekapavčitá uretritida se také někdy používá ve spojení negonokoková uretritida neboli nespecifická uretritida. Co se týká samotných původců nekapavčité uretritidy, tak těch je mimo zmiňovanou bakterii hned celá spousta. Jmenovat bychom mohli například bakterii chlamydia trachomatis. Možné jsou ovšem i infekce jiného charakteru.

Příčiny nekapavčité uretritidy

Příčin nekapavčité uretritidy může být hned celá řada. Za nejběžnější příčinu je považována bakteriální infekce. Pravděpodobně nejpravděpodobnější příčinou nekapavčité uretritidy je bakterie s názvem chlamydia trachomatis. Jmenovat je ovšem možné celou řadu dalších bakterií podobného charakteru, jako jsou třeba Haemophilus vaginalis, Mycoplasma genitalium anebo Ureaplasma urealyticum.

V poměrně vzácném množství může být příčina této nemoci také virového charakteru. Skutečnost je ovšem taková, že se jedná o poměrně vzácné případy. Ze základních virů mohou být původci třeba Adenovirus či Herpes simplex virus.

Hledat příčinu nekapavčité uretritidy bychom mohli také v podobě parazitů. Příčinou může být třeba prvok Trichomonas vaginalis.

V neposlední řadě může být příčina i neinfekčního charakteru. Často jde hlavně o nějaké mechanické zranění, které vznikne třeba močovým katetrem anebo cystoskopem. Určitou roli může hrát při nakažení také chemie. Spermicidy anebo antiseptika mohou být také původci této choroby.

Příznaky nekapavčité uretritidy

Symptomů nekapavčité uretritidy může být poměrně hodně. Jedním ze základních symptomů je bolest a pálení při močení. Odborně se takovýmto problémům říká dysurie. Nekapavčitá uretritida se také mnohdy projevuje zakaleným výtokem z močové trubice. Jde o takzvané uretry.

Sponzorováno

Člověk, který je nakažen infekcí, je také nucen k poměrně častému močení. Z dalších příčin bychom měli také jmenovat velmi nepříjemné svědění a podráždění či zvýšenou citlivost pokožky. Najít lze také skvrny na spodním prádle. Výtok se objevuje jak u mužů, tak i u žen. Když bychom měli jmenovat další příznaky nekapavčité uretritidy, tak by jimi mohly být například orální infekce anebo bolesti břicha. Velmi nepříjemné je bezesporu také masivnější vaginální krvácení. To je jasným důkazem toho, že infekce již přešla v poměrně nebezpečný hluboký pánevní zánět.

Léčení nekapavčité uretritidy

Léčba nekapavčité uretritidy není příliš jednoduchá, ale také není třeba s takovouto nemocí trávit dlouhou dobu na nemocničním lůžku. Léčba probíhá ambulantním způsobem. Stačí tedy dojít přímo k lékaři anebo na ambulanci. Ideální je navštívit nejprve praktického lékaře, které odešle pacienta přímo ke konkrétnímu specialistovi, tedy v případě mužů na urologii a v případě nemocných žen na gynekologii.

Co se týká množství návštěv u lékaře, tak většinou stačí pouhé dvě až tři návštěvy. Vykonat je nutné kontrolní testy, které prokážou, jestli se v organismu nachází anebo nenachází původce tohoto nepříjemného onemocnění.

Jako léky se nejčastěji používají antibiotika. Ta se podávají perorálně a jde o klasickou léčbu jako u některých méně závažných onemocnění běžného charakteru. Jinak se také v určitých případech podávají chemoterapeutika. Záleží hlavně na citlivosti každého organismu a na konkrétním zasažení infekcí. Vše je ryze individuální a odvíjí se hlavně od stavu konkrétního člověka. Určitě je ovšem třeba říci, že by se neměl člověk uchylovat k žádnému léčení svépomocí anebo k nějakým pokusům o léčbu. Tato nemoc patří do rukou odborníků.

Prevence u nekapavčité uretritidy

Preventivní opatření jsou nutná u jakéhokoli onemocnění. Nekapavčitá uretritida není rozhodně žádnou výjimkou. Preventivní opatření mohou prakticky úplně zamezit vzniku této velmi nepříjemné choroby. Základem pro jakoukoli infekci je bezesporu velmi kvalitní hygiena.

Pokud člověk podceňuje hygienu zejména u pohlavních orgánů, může se dočkat velmi nepříjemných infekcí. Nutné je také být velmi obezřetný jak při orálním, tak i při análním sexu. Ideální ochranou je pochopitelně zejména použití kondomu, který je schopen zároveň poskytnout ochranu i proti několika dalším nebezpečným pohlavně přenosným nemocem.

Sponzorováno

Máte s negonokokovou uretritidou (nekapavčitou uretritidou) nějaké zkušenosti? Napište nám je do komentářů.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva