Sponzorováno

Lymfocytóza – zvýšený počet lymfocytů – příznak, příčiny a léčba 4.63/5 (16)

  • Lymfocytóza je stav, při kterém je zvýšený počet lymfocytů v krvi. Lymfocyty jsou druhem bílých krvinek, které jsou součástí imunitního systému a hrají klíčovou roli při obraně těla proti infekcím a nemocem.
  • Zvýšený počet lymfocytů může být reakcí na různé podněty, včetně infekcí, zánětů, imunologických poruch nebo nádorových onemocnění.
  • Akutní nebo chronické infekce, jako jsou viry (například infekce virem Epstein-Barr, cytomegalovirem, HIV), bakterie (například tuberkulóza, syfilis) nebo paraziti (například toxoplazmóza), mohou vést k zvýšení počtu lymfocytů.
  • I zánětlivé stavy, jako je revmatoidní artritida, lupus erythematodes nebo Crohnova choroba, mohou také způsobit lymfocytózu.
  • Intenzivní fyzická aktivita nebo stres mohou také způsobit dočasné zvýšení počtu lymfocytů.
  • Některá nádorová onemocnění, zejména lymfom nebo leukémie, mohou vést k lymfocytóze. Některé léky, včetně kortikosteroidů, mohou způsobit zvýšení počtu lymfocytů.
  • Lymfocytóza může být detekována pomocí krevního testu nazývaného kompletní krevní obraz (KKS) nebo diferenciální krevní obraz (DIFF).
  • Pokud máte zvýšený počet lymfocytů, lékař provede další vyšetření a vyhodnotí vaše příznaky a anamnézu, aby zjistil příčinu tohoto stavu. Léčba lymfocytózy závisí na příčině a může zahrnovat léčbu základního onemocnění.

Lymfocytóza nastává, když je v těle příliš mnoho lymfocytů nebo bílých krvinek. Příznaky zahrnují zduření lymfatických uzlin. Může naznačovat základní zdravotní problém, jako je infekce, stres, leukémie nebo lymfom.

Lymfocyty jsou typem bílých krvinek, které bojují s choroboplodnými zárodky a předcházejí nemocem. Rychlé zvýšení počtu lymfocytů může znamenat infekci nebo nějaký problémový zdravotní stav. Příčinami lymfocytózy jsou obvykle akutní virové infekce.

Lymfocytóza může mít mnoho možných příčin a některé nemusí být důvod k obavám. Lékaři však musí určit příčinu lymfocytózy, aby poskytli pacientovi vhodnou léčbu.

Tento článek zkoumá lymfocytózu a její potenciální příčiny.

Lymfocytóza - ilustrace

Lymfocytóza – ilustrace

 

Lymfocytóza je tedy lékařský název pro vysoký počet lymfocytů. Tyto bílé krvinky zahrnují B lymfocyty a T lymfocyty. Tyto buňky hrají zásadní roli v imunitním systému. B buňky produkují protilátky, které ničí choroboplodné zárodky, a T buňky bojují s rakovinnými a infikovanými buňkami.

Je to vážná nemoc?

Lymfocyty hrají zásadní roli v imunitním systému a mohou během infekcí prudce narůstat. To je normální reakce a lymfocytóza sama o sobě není vážným stavem. Nárůst lymfocytů je nezbytný pro to, aby tělo mohlo bojovat s infekcemi.

Lékaři však budou muset identifikovat příčinu zvýšených hladin lymfocytů u osoby, protože by to mohlo znamenat nějaký závažnější stav.

Příznaky lymfocytózy

Příznaky, které mohou naznačovat lymfocytózu, jsou generalizovaná lymfadenopatie neboli otok lymfatických uzlin a splenomegalie. Splenomegalie se týká zvětšené sleziny, která se může projevovat tupou bolestí. Jedná se převážně o nález fyzického vyšetření.

Lidé mohou mít také další příznaky stavu, který je základem jejich lymfocytózy. Například chřipka může způsobit lymfocytózu a příznaky jsou třeba kašel, bolesti svalů a horečka.

Příčiny lymfocytózy

Lymfocytóza má různé potenciální příčiny, od drobných infekcí až po rakovinu. Níže shrnu na ty nejčastější příčiny.

Virové infekce

Lymfocytózu mohou způsobit různé virové infekce, jako například:

Sponzorováno

  • chřipka
  • příušnice
  • hepatitida
  • zarděnky
  • spalničky
  • adenovirus

Paradoxně COVID-19 způsobuje nízké hladiny lymfocytů.

Jednou z nejčastějších virových infekcí, které mohou způsobit lymfocytózu, je virus Epstein-Barrové (EBV). Kromě toho může EBV způsobit onemocnění zvané infekční mononukleóza.

Stres

Stres v důsledku závažných onemocnění a zdravotních stavů může také způsobit lymfocytózu. Tento stav se nejčastěji vyskytuje u jedinců, kteří mají srdeční onemocnění, užívají epinefrin nebo mají záchvaty. Příznaky budou záviset na tom, který stav způsobuje stres.

Bakteriální infekce

Většina bakteriálních infekcí způsobuje vysoký počet neutrofilů, dalšího typu bílých krvinek. Některá bakteriální onemocnění, jako je syfilis a nemoc z kočičího škrábnutí (tj. bartonelóza), však mohou způsobit lymfocytózy.

Chronická lymfocytární leukémie

Chronická lymfocytární leukémie (CLL) je nejběžnějším typem leukémie dospělých. Začíná v B buňkách a způsobuje zvýšení lymfocytů. Existují dva typy CLL, jeden, který se vyvíjí pomalu a druhý, který se rozvíjí rychle.

Lidé s CLL nemusí mít v době diagnózy žádné příznaky, ale možné příznaky zahrnují:

  • ztráta váhy
  • slabost
  • horečka
  • zimnice
  • únava
  • bolest nebo plnost v břiše
  • noční pocení
  • oteklé lymfatické uzliny

Léčba chronické lymfocytární leukémie se liší v závislosti na stadiu a přítomnosti příznaků, ale může znamenat tyto přístupy:

  • bdělé čekání
  • cílená terapie
  • chemoterapie
  • radiační terapie
  • imunoterapie

Non-Hodgkinův lymfom

Non-Hodgkinův lymfom (NHL) je rakovina bílých krvinek. Existuje mnoho typů NHL a pouze u některých je charakteristická lymfocytóza, jako je lymfom z plášťových buněk (MCL). MCL je vzácný a představuje pouze zhruba 6 % všech případů NHL.

Diagnóza lymfocytózy

Lékaři používají krevní test k diagnostice lymfocytózy. Test měří počet lymfocytů v krvi člověka a porovnává je se standardem pro jeho věkovou skupinu. Počty vyšší než 4 000 lymfocytů na μl krve ukazují na lymfocytózu u dospělých.

Po diagnóze lymfocytózy musí lékaři určit základní příčinu. Mohou provést fyzickou prohlídku, vzít anamnézu a zeptat se na příznaky. Mohou také potřebovat provést další krevní testy, biopsie kostní dřeně a další diagnostické testy k určení příčiny lymfocytózy.

Normální rozmezí pro dospělého je mezi 1 000 a 4 800 lymfocyty na mikrolitr (µl) krve. U dětí je to pak 3 000 až 9 500 lymfocytů na mikrolitr (µl) krve

Souhrn

Lymfocytóza označuje abnormálně vysoké hladiny lymfocytů, které jsou typem bílých krvinek. Tento stav může způsobit otok lymfatických uzlin a zvětšenou slezinu. Může to být známka jiného problému, který způsobuje i další příznaky.

Mezi zdravotní stavy, které způsobují lymfocytózu, patří infekce, stres a rakovina bílých krvinek. Každý z těchto stavů má své vlastní příznaky a léčbu.

Lékaři diagnostikují lymfocytózu pomocí krevního testu. Mohou však také použít další testy k určení příčiny lymfocytózy a rozhodnout o vhodném léčebném plánu.

Sponzorováno

Máte s lymfocytózou nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů.

Studie a zdroje článku

  • Zdroj obrázku ve článku: mikrostoker / depositphotos.com
  • Lymphocytosis Autoři: Hussein Hamad; Ankit Mangla.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva