Sponzorováno

COVID-19: Irský Waterford má jednu z nejvyšších proočkovaností na světě – přesto případy koronaviru přibývají velkým tempem 4.77/5 (13)

COVID-19: Irský Waterford má jednu z nejvyšších proočkovaností na světě – přesto případy koronaviru přibývají velkým tempemWaterford zaznamenal nejvyšší čísla nakažených nemocí Covid-19 v Irsku – jen několik týdnů poté, co se chlubil nejvyšší proočkovaností v zemi. Ano, aktuální čísla ukazují, že Waterford (irské hrabství, nacházející se na jihu země) má nejvyšší míru proočkovanosti a současně nejvyšší míru výskytu nemoci COVID-19 v Irsku. Částečně to bylo způsobeno změnou v chování lidí, proočkovanost vyvolala přehnané sebevědomí.

Waterford v jihovýchodním Irsku je takový malý koronavirový hlavolam. Proč dochází k takovému nárůstu případů nemoci COVID-19 v zemi, kde je přibližně 93 % všech dospělých plně očkovaných? Dokonce 99,5 % dospělých ve věku nad 18 let v hrabství Waterford má dvě dávky očkování. To je považováno za jedno z nejvyšších čísel ze všech regionů kdekoli na světě.

Ale podle Health Protection Surveillance Centre (Centrum pro dohled nad ochranou zdraví) je nyní toto hrabství na vrcholu tabulky, která počítá celostátní infekci se 14denní incidencí – 1 294 na 100 000 obyvatel.

Z tohoto pohledu tedy vakcína vůbec nefunguje.

Někteří vědci se domnívají, že jakákoli veřejná frustrace z vysoké míry výskytu je založena na nepochopení toho, čeho měly vakcíny dosáhnout.

Funkcí vakcíny je zastavit nemoci a smrt, to je primární cíl, a to vakcíny plní. To je názor profesora Luka O’Neilla, imunologa z Trinity College Dublin a jedné z nejznámějších vědeckých osobností země během pandemie.

Sponzorováno

„Bez vakcíny by nyní Irsko bylo v úplném lockdownu,“ tvrdí O’Neill, „protože Delta a jiné mutace jsou tak přenosné, nemocnice by byly plné pacientů s COVIDem a všechny důkazy to podporují.“

Prof. O’Neill říká, že problém slábnoucí účinnosti vakcíny bude v nadcházejících měsících stále větším problémem.

Veřejnost má pocit neohroženosti

Poslední průzkumy provedené na vzorku 1000 lidí ilustrují změnu v ochotě veřejnosti riskovat.

Jak se omezení zmírnilo, došlo k postupnému nárůstu společenské aktivity spojené a lidé se chovali více sociálně. Už tolik nedodržují opatření jako rozestupy nebo nošení respirátorů.

„V posledních šesti týdnech až dvou měsících můžeme vidět prudší pokles bezpečného chování“, potvrdil O’Neill.

Vnímání rizika veřejností může být nesprávné. Lidé se cítí bezpečněji se skupinou přátel v hospodě, než když sedí ve veřejné dopravě, ale data ukazují, že je pravděpodobnější, že budou vystaveni koronaviru, když budou obklopeni lidmi, které znají a když sedí uvnitř.

Jiní poukazují na velmi časté cestování mezi Irskem a Spojeným královstvím, kde je mnohem vyšší výskyt COVIDu. Prozatím vláda zdůrazňuje sníženou úmrtnost a počet hospitalizací jako důkaz, že irská horlivost přijmout vakcíny se vyplatila. Na omezení šíření nemoci však vakcíny nefungují. To je jasné (s tím ani nebyly vakcíny vyvíjeny).

A dále si o Covidu-19 přečtěte

Sponzorováno

Zdroj: news.sky.com

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva