Sponzorováno

Korsakovova (Korsakoffova) psychóza (Korsakovův syndrom) – příznaky, příčiny, léčba 4.82/5 (11)

  • Korsakovova (nebo Korsakoffova) psychóza, známá také jako Korsakovův syndrom, je neurologické a psychiatrické onemocnění spojené s vážným nedostatkem vitamínu B1 (thiaminu) v těle.
  • Tento nedostatek vitamínu B1 může vzniknout v důsledku chronického nadměrného konzumace alkoholu, který narušuje správnou absorpci a metabolismus thiaminu, nebo z jiných příčin, jako je například podvýživa.
  • Léčba Korsakovovy psychózy se zaměřuje na několik aspektů: Vitamin B1 (thiamin) suplementace: Hlavní součástí léčby je podání vitamínu B1 (thiaminu), aby se kompenzoval jeho nedostatek. Tato suplementace může zastavit progresi syndromu a zlepšit některé symptomy. Alkoholová abstinence: Pokud je Korsakovův syndrom způsoben alkoholovým nadužíváním, je důležité, aby osoba přestala konzumovat alkohol, aby zabránila dalším komplikacím. Podpůrná terapie: Psychologická podpora, kognitivní rehabilitace a terapie zaměřená na zlepšení paměti a kognitivních funkcí mohou být užitečné pro zlepšení života lidí trpících Korsakovovým syndromem.

Korsakoffův syndrom je chronická porucha paměti způsobená vážným nedostatkem thiaminu (vitaminu B-1). Korsakoffův syndrom je nejčastěji způsoben velkým užíváním alkoholu, ale syndrom mohou způsobit i další podmínky.

Korsakovova psychóza (Korsakovův syndrom) je pozdní komplikací trvalé Wernickovy encefalopatie a má za následek deficity paměti, zmatenost a změny chování.

Korsakoffova psychóza se vyskytuje u 80% neléčených pacientů s Wernickovou encefalopatií; těžký alkoholismus je běžným základním stavem.

Proč se Korsakoffova psychóza vyvíjí pouze u některých pacientů s Wernickovou encefalopatií, není jasné. Závažný nebo opakovaný záchvat deliria tremens související s odvykáním alkoholu může vyvolat Korsakoffovu psychózu, ať již k typickému záchvatu Wernickovy encefalopatie došlo či nikoli.

Mezi další spouštěče patří poranění hlavy, subarachnoidální krvácení, thalamické krvácení, thalamická ischemická cévní mozková příhoda a zřídka také nádory postihující zadní thalamickou oblast paramedianů.

O Korsakoffově psychóze

Thiamin pomáhá mozkovým buňkám produkovat energii z cukru. Když hladiny klesnou příliš nízko, mozkové buňky nemohou generovat dostatek energie, aby mohly správně fungovat.

Korsakoffův syndrom je nejčastěji způsoben nadužíváním alkoholu, ale může být také spojen s AIDS, rakovinou, která se rozšířila po celém těle, chronickými infekcemi, špatnou výživou a některými dalšími stavy.

Je to také běžný problém u lidí, jejichž těla špatně absorbují potravu (malabsorpce). K tomu může někdy dojít při chronickém onemocnění nebo po chirurgickém zákroku na hubnutí.

Korsakoffovu syndromu často – ale ne vždy – předchází epizoda Wernicke encefalopatie, což je akutní reakce mozku na závažný nedostatek thiaminu. Wernickova encefalopatie je problém, který způsobuje život ohrožující narušení mozku, zmatenost, potácení a klopýtání, nedostatek koordinace a abnormální nedobrovolné pohyby očí.

Sponzorováno

Protože chronická ztráta paměti u Korsakoffova syndromu často následuje po epizodě Wernickovy encefalopatie, je tato chronická porucha někdy známá jako Wernicke-Korsakoffův syndrom. Korsakoffův syndrom se však může vyvinout také u jedinců, kteří neměli předchozí epizodu Wernickovy encefalopatie.

Příznaky Korsakoffovy psychózy

Okamžitá paměť je vážně ovlivněna; retrográdní a anterográdní amnézie se v různé míře vyskytuje u pacientů s Korsakoffovou psychózou.

Pacienti mají tendenci čerpat z paměti vzdálených událostí, ta se zdá být méně ovlivněna než paměť nedávných událostí. Dezorientace v čase je běžná.

Emoční změny jsou běžné; zahrnují apatii, nevýraznost nebo mírnou euforii s malou nebo žádnou reakcí na události, dokonce i děsivé. Může dojít ke snížení spontánnosti a iniciativy.

Konfabulace je často zarážející ranou funkcí. Zmatení pacienti si podvědomě vymýšlejí imaginární nebo zmatené popisy událostí, které si nemohou vybavit; tyto výmysly mohou být tak přesvědčivé, že základní porucha není detekována.

Diagnóza Korsakoffovy psychózy

Diagnóza Korsakoffovy psychózy je založena na typických příznacích u pacientů s anamnézou závažné chronické závislosti na alkoholu. Jiné příčiny symptomů (např. poranění centrálního nervového systému nebo infekce) musí být ale vyloučeny.

Léčba Korsakoffovy psychózy

Podává se Thiamin a důležitá je podpůrná péče.

Léčba tedy spočívá v thiaminu a dostatečné hydrataci.

Někteří odborníci doporučují, aby silní pijáci alkoholu a jiní pacienti s rizikem nedostatku thiaminu užívali pod dohledem svého lékaře orální doplňky thiaminu a dalších vitamínů.

Mnoho odborníků také doporučuje, aby každému, kdo má v anamnéze těžké užívání alkoholu, kdo má příznaky spojené s Wernickovou encefalopatií, včetně akutní zmatenosti, dlouhodobé nevolnosti a zvracení, neobvyklé únavy nebo slabosti nebo nízké tělesné teploty nebo krevního tlaku, byl podáván injekčně thiamin až do zlepšení jeho klinického obrazu.

Zdržet se alkoholu a udržovat zdravou výživu je základním kamenem účinné dlouhodobé léčby. Osoby s Korsakoffovým syndromem mají sníženou toleranci k alkoholu a mohou mít vysoké riziko dalších zdravotních problémů souvisejících s alkoholem. Tak na to pozor.

Je vždy nutné rozlišit tuto chorobu od neurologických poruch, jako jsou především časná Alzheimerova choroba, Presbyofrenie (Stařecká zapomnětlivost) a ostatní organické, či disociativní poruchy, jejichž příznaky by mohly býti zdánlivě shodné s příznaky Korsakovova syndromu.

Sponzorováno

Máte s tímto syndromem nějaké zkušenosti? Budeme rádi za komentáře.

A dále si přečtěte

Zdroje a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva