Sponzorováno

RTG a jiné metody využívané k diagnostice v rehabilitačním čase 4.82/5 (11)

Diagnostika při rehabilitaciSamotná rehabilitace po operaci, zlomeniny či jiném fyzickém poškození je pouze jednou z částí samotného procesu rehabilitace, který může být poměrně časově náročný vzhledem k významnosti poškození. Nedílnou součástí je použití metod pro diagnostiku, které umožní například efektivně sledovat stav srůstání kostí či dalších jevů, které nevidíme na první pohled. Například bolest může být signálem problémů.

Moderní rehabilitace

Rehabilitace je čas, po který člověku pomáhá nejrůznější cvičení, pohyby, apod. pro efektivní srůst kostí například po úplných či neúplných zlomeninách (infrakce) či jiném úraze, operaci kyčelních kloubů či jakémkoli jiném zákroku. Moderní rehabilitace využívá samotné fyzické činnosti, ale taktéž umožní nahlédnout dovnitř těla pomocí zobrazovacích metod a lékař může diagnostikovat možné problémy či naopak pochválit dobrý vývoj po zákroku.

Spásný rentgen (RTG)

Jednou z nejstarších zobrazovacích metod a pro účely rehabilitace nejužívanější, je rentgen (RTG), který pracuje na principu průniku rentgenových paprsků (X-rays). Při rehabilitaci má největší význam, protože většinou sledujeme kosti, tedy tvrdé tkáně, nikoli tkáně měkkých denzitě, jako je např. mozek, srdce či jiné. Pro účely zobrazení skeletálního systému je RTG nejvhodnější metodou. Leccos sice může zachytit také ultrazvuk, který je však vhodnější pro vyšetření menších a měkčích tkání, včetně cévního řečiště. RTG umožní lékaři pohodlně sledovat průběh při rehabilitaci, jak se rána hojí a kosti srůstají správně či nesprávně. Omezením RTG je akorát vliv rentgenových paprsků, tudíž expozice by měla být co možná nejkratší a vyšetření není tak opakovatelné jako např. zmíněný ultrazvuk, kde není žádný vliv radiace.
Princip rentgenu a samotné paprsky objevil Wilhelm Conrad Röntgen v rámci práce na univerzitě ve Wűrzburgu, kde byl ředitelem. Byl to vynikající fyzik a jeho objev přinesl průlom nejen do fyziky, ale právě také pro medicínu, kde se RTG stalo velmi zajímavou vyšetřovací metodou. Fyzikálně vzato, RTG záření je ionizující elektromagnetické záření, proud fotonů, o energii řádově desítek až stovek keV. Veškeré použití zobrazovacích metod proto spadají do oblasti radiologie. Díky jeho objevu měli lékaři poprvé možnost nahlédnout do lidského těla bez nutnosti fyzického zákroku.

Sponzorováno

Následovníci rentgenu

Následovníkem RTG, který ovšem není pro potřeby rehabilitace využívaný, je počítačová tomografie (CT; lidový „tunel“), který je vlastně propojením spousty rentgenek, které se otáčejí a vytváří se rentgenové obrazy v různých úhlech z těchto řezů. Těchto řezů jsou stovky až tisíce a následně se na výkonném počítači vytvoří 3D model z těchto řezů obrazu. CT bylo postupně zlepšováno především co se týče počtu otáček a tedy výsledných řezů. Jako RTG, tak také CT má vliv ionizujícího záření a tudíž vyšetření opět v co nejkratším čase a pokud možno neopakovat často. Užívá se zejména pro diagnostiku nádorových onemocnění.

Sponzorováno

Zpět k rehabilitaci. Jak často sledovat pomocí RTG? To záleží na rehabilitační sestře, která může podat podnět k vyšetření a na hlavním ošetřujícím lékaři, chirurgovi. Pravidelné kontroly by zcela jistě neuškodily alespoň v začátcích rehabilitace, poté může být nastavena kontrola jen v případě obtíží či subjektivních symptomů. Použití RTG, možno i dalších zobrazovacích metod, je pro medicínu velmi důležité, nikoli jen v rehabilitaci. Díky povaze RTG bude tato metoda patrně stále nejužívanější i přes vliv RTG záření.
Před samotným RTG vyšetřením není vyžadována žádná speciální příprava či omezení pacienta. Samotné vyšetření je krátké a naprosto bezbolestné, bez jakýchkoli nepříjemných projevů. Výsledný snímek je hotový takřka během několika minut a lékař v případě například úrazu by měl být schopen okamžitě diagnostikovat problém na RTG snímku. V rámci rehabilitace je to skutečně velký pomocník, doplnit RTG mohou také další metody. Souvisí s celkovým průběhem rehabilitace a dokáže zachytit problémy, které nemusí být zevnějšku zřetelné. RTG je také častým předoperačním vyšetřením a v rehabilitaci má svůj stálý význam.

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost




    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva