I po deseti letech léčby se HIV může skrývat v míšní tekutině 4.57/5 (7)

Sponzorováno

I po deseti letech léčby se HIV může skrývat v míšní tekutiněOd vrcholu epidemie HIV a AIDS v 80. a 90. letech 20. století dokázaly stále sofistikovanější léčebné terapie zlepšit kvalitu života a obecné zdraví lidí žijících s HIV. Nový výzkum však ukazuje, že i po dlouhodobé léčbě mají někteří lidé s HIV zvýšené riziko kognitivních problémů. Bylo zjištěno, že i po deseti letech léčby mají někteří lidé HIV buňky v mozkomíšním moku. Tito lidé pak mají vyšší riziko kognitivních defektů, ačkoli vědci za tímto zjištěním rychle uvádí i to, že neexistuje žádný důkaz, že tyto buňky skutečně způsobují těmto lidem nějaké potíže s jejich přemýšlením.

I přes lékařské pokroky v posledních letech je HIV stále velmi závažným virem, který může vést k dalším souvisejícím zdravotním problémům. To je třeba si uvědomit.

Nová studie vedená vědci z University of Pittsburgh School of Medicine, Yale University a University of North Carolina, byla zveřejněna minulý týden v magazínu The Journal of Clinical Investigation. Vedoucí studie Dr. John Mellors, vedoucí oddělení infekčních nemocí na University of Pittsburgh School of Medicine, řekl, že hlavním cílem studie bylo najít přesně to, kde v těle se HIV stále skrývá.

Objevte skryté buňky HIV

Aby Mellors a jeho tým dosáhli svých zjištění, zkoumali mozkomíšní mok od 69 lidí, kteří podstoupili terapii HIV. Zjistili, že téměř polovina těchto lidí měla HIV buňky v této míšní tekutině.

Přibližně 30 procent těchto lidí splnilo kritéria použitá pro stanovení zhoršených kognitivních funkcí. A pouze 11 procent těch, kteří neměli buňky HIV v této oblasti, vykazovalo známky kognitivních problémů.

Mellors a jeho tým neočekávali, že najdou tyto buňky obsahující HIV v tekutině kolem mozku. Doktor pronesl, že byl stejně tak překvapen, když viděl, že tyto buňky jsou skutečně spojeny s „horší neurokognitivní funkcí“. Tato studie tak rozšiřuje naše současné chápání HIV v oblasti mozku. Potřeba lépe porozumět všem komplexům spojeným s HIV je vysoká.

Homosexuálové, bisexuálové a jiní muži, kteří mají sex s muži, mají zvýšené riziko této choroby. HIV je však stav, který postihuje lidi ze všech prostředí a oblastí života.

Sponzorováno

Za mnohá léta se hodně změnilo. Například, pokud lidé dodržují stanovenou léčbu, mohou si zachovat nezjistitelnou virovou zátěž – nemohou tedy účinně přenášet virus na další HIV-negativní sexuální partnery. To je velký posun.

Ovlivňuje HIV mozek?

Virus HIV napadá i mozek – je to známé místo, kde virus přebývá. A víme, že kognitivní schopnost může být narušena, někdy vážně – jako je demence – zejména při absenci antivirové léčby, někdy jsou patrné jen jemné změny, někdy téměř nic.

Říká, že je to pravděpodobně kvůli řadě faktorů, zejména kvůli:

 • viru přímo poškozujícího mozkové buňky;
 • účinek napadeného imunitního systému;
 • a další koexistující faktory, jako jsou infekce postihující mozek.

Pro výzkum léčby, která by byla úplným odstraněním HIV z těla, tato práce ukazuje, že mozek je jedno místo, kde se virus skrývá i u pacientů na dlouhodobé léčbě HIV bez detekovatelného viru v plazmě.

Mellors dodává, že lidé musí pochopit, že HIV může způsobovat dysfunkci mozku i přes tu nejlepší léčbu, ale není známo, jak přesně to může HIV v této míšní tekutině dělat. Nebyla stanovena žádná přímá příčina a následek, takže je to o dalších studiích.

Pokud máte HIV a čtete to a cítíte obavy o své kognitivní funkce, co byste měli dělat?

Jako vždy, poraďte se svým lékařem. To je důležité, protože i když některé problémy s mozkem jsou způsobeny samotným HIV, existuje mnoho dalších mozkových stavů a ​​infekcí, které tímto virem způsobené nejsou. Takže lékař HIV specialista by měl provést rychlé posouzení, provést fyzickou prohlídku, nařídit krevní testy a případně i zobrazovací vyšetření mozku (někdy se provádí i testy na mozkomíšním moku).

Sečteno a podtrženo

Nový výzkum z University of Pittsburgh zjistil, že i po letech účinné léčby měli někteří lidé s HIV virové buňky v jejich mozkomíšním moku.

Podle amerických expertů lidé nakažení virem HIV výrazně rychleji stárnou, respektive značně se u nich urychlí stárnutí mozku.

Sponzorováno

Z 69 lidí měla asi polovina HIV vir v jejich míšní tekutině. Asi 30 procent těchto lidí vykazovalo známky kognitivního úpadku. Výzkumníci varují, že neexistuje žádný důkaz, že HIV toto kognitivní poškození jednoznačně způsobuje. Ukázalo se však, že někteří lidé s virem mají problémy s pamětí a koncentrací.

Co si dále přečíst na toto téma?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva