Sponzorováno

Chřipka? Podívejte se jakým jídlem s ní můžete efektivně bojovat 4.9/5 (10)

Jak se bránit proti nachlazení a chřipce? Mýt si ruce, jíst vitamin C, echinaceové kapky, a další přípravky a léky. Pomoci však mohou i některé potraviny. Doktorka Lynn Griegerová doporučuje proti chřipce a nachlazení přijímat pravidelně následujících 7 jídel a nápojů:

Horká slepičí polévka (kuřecí vývar)

Na tento přírodní penicilin věřily už naše prababičky. Léčivé vlastnosti slepičí polévky nejsou jen pověrou. Pomůže odblokovat ucpaný nos a krk, je mírná na žaludek, ale i tak dodá spoustu energie. Její léčivé vlastnosti zesílí přidáním zeleniny (zejména pokud přidáme i cibuli s česnekem).

Horký čaj

Je třeba přijímat hodně tekutin. Slazené nápoje s bublinkami a kávu moc ne, je lepší pít vodu nebo nepřislazované ovocné džusy. Ještě lepší jsou teplé nápoje. V boji proti nachlazení se výborně osvědčil čaj z heřmánku, či máty, ale ani horká voda (či ovocný čaj) s citrónem vám rozhodně neublíží.

Citrusové plody

Jsou důležité, protože obsahují hodně přírodního vitamínu C. Nejlepší je začít hned ráno a dát si sklenku pomerančové šťávy k snídani a oběd doplnit třeba mandarinkou. Zvýšený příjem vitamínu C je zvlášť důležitý pro kuřáky, protože kouření oslabuje imunitu, ale i zvyšuje potřebu tohoto vitamínu.

Další zdroje vitamínu C

Citrusové plody nejsou jediným přírodním zdrojem vitamínu C. Tento základní „protichřipkových“ vitamín se nachází i v bramborách, zelené paprice, jahodách, kiwi či ananasu.

Sponzorováno

Pikantní kořeněná jídla

Na ucpaný nos a bolavé dutiny pomáhá česnek, křen, chilli papričky a pálivé omáčky. Stačí je přidávat do jídla více než obvykle a výsledek se brzy ukáže. Jen pozor, pokud již chřipku máte a bolí vás žaludek, měli byste si naopak na pikantní jídla dát pozor.

Česnek

Za typickou chutí česneku je látka aliin, která prokazatelně uvolňuje zahlenění krku. A toast s česnekem zvládne připravit asi každý.

Zázvor

Mnoho lidí věří, že výborným spojencem v boji proti kašli a teplotě je zázvor. Je možné ho jíst čerstvý, nastrouhaný v jídle, atd. Starý recept doporučuje při nachlazení připravit z něj čaj: Do šálku dejte 2 PL čerstvě nastrouhaného kořene zázvoru a zalijte horkou vodou. Nechte odstát 5 až 10 minut a podle chuti oslaďte medem.

Co nejíst?

Každodenní konzumace tučných či sladkých jídel, vynechaná jídla a velké množství kofeinu. To vše oslabuje organismus a zvyšuje riziko, že se člověk nakazí. Imunitní systém udržují v dobré kondici celozrnné výrobky, ovoce, zelenina a proteiny s nízkým obsahem tuku. V boji proti chřipce a nachlazení tedy patří nejen uvedeny jídla, ale i rozumné stravovací návyky.

Sponzorováno

TIP: Jak léčí chřipku v Rusku?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva