Sponzorováno

Anoskopie – co to je a kdy se provádí? 4.71/5 (28)

Takto vypadá anoskop.

Takto vypadá anoskop.

Co je anoskopie

Anoskopie je jednoduché lékařské vyšetření, které pomůže vašemu lékaři identifikovat abnormalitu v gastrointestinálním traktu, v konečníku.

Při provádění anoskopie vloží lékař do análního otvoru zařízení zvané anoskop. Ten je obvykle vyroben z plastu (na jedno použití) nebo z nerezové oceli či mosazi (pochromované mosazi). Anoskop umožňuje vašemu lékaři získat podrobný pohled na tkáň v anální rektální oblasti.

Anoskopie může identifikovat několik stavů a nemocí, které mohou ovlivnit dolní část vašeho střeva. Patří sem rakovina, různé anální trhliny, hemoroidy (oteklé žíly kolem konečníku) a rektální polypy.

Jak se připravit na anoskopii

Pokud se chystáte podstoupit anoskopii, musíte před zákrokem vyprázdnit svůj močový měchýř a střeva. Vyprázdnění močového měchýře a střev dělá celou proceduru pohodlnější. Před provedením anoskopie vám lékař může dát projímadlo nebo klystýr, který vám pomůže zcela vyprázdnit střeva.

Jak probíhá anoskopie

Anoskop je taková dutá trubička. Je cca 10 cm dlouhá a asi 3-5 cm široká. Anoskop je vybaven světlem a umožňuje lékaři podrobně prozkoumat konečník.

Před vložením anoskopu do konečníku budete vyzváni k sundání spodního prádla. Váš lékař může požádat, abyste si lehli na lůžko do fetální polohy nebo abyste se ohnuli dopředu přes stůl.

Lékař poté vloží anoskop, na kterém je lubrikant pro snadnější zavádění, do konečníku. Během vkládání anoskopu vás lékař může požádat o zatnutí nebo povolení vašich vnitřních svalů. To usnadňuje umístění anoskopu.

Jakmile je vyšetření provedeno, lékař jemně anoskop vytáhne.

Lékaři používají anoskopii k diagnostice hemoroidů, análních trhlin a některých druhů rakoviny.

Jaká jsou rizika anoskopie?

Anoskopie je obvykle bezbolestná procedura, ale můžete cítit tlak nebo nutkání k vyprazdňování. Pokud máte hemoroidy, může dojít k malému krvácení.

Sponzorováno

Je také důležité říkat svému lékaři, jak se cítíte. Pokud je v plánu biopsie (odebrání tkáně), můžete pocítit mírné štípnutí.

Jedná se o ambulantní proceduru, což znamená, že jakmile je hotovo, můžete jít domů v ten samý den. Po dokončení vyšetření vám lékař obvykle řekne vše o výsledcích.

Co může lékař při anoskopii najít?

Anoskopie může odhalit řadu problémů, například tyto:

Absces

Absces je ložisko hnisu, které může způsobit otok a další problémy v tkáni kolem něj. Absces může být způsoben zablokováním žlázy, infekcí v tkáni zvanou anální trhlina, pohlavně přenosnou infekcí nebo zánětlivým onemocněním střev. Zánětlivá střevní onemocnění jsou pak ulcerozní kolitida a Crohnova choroba, která se vyznačuje zánětem sliznice gastrointestinálního traktu.

Anální trhliny

Anální trhliny se mohou vyskytnout v důsledku zácpy, i v důsledku dlouhých období průjmu nebo sníženého průtoku krve. Anální trhliny se mohou objevit také po porodu nebo u lidí s Crohnovou chorobou. Najdete je u lidí všech věkových skupin a běžně se vyskytují i u kojenců.

Hemoroidy

Hemoroidy jsou oteklé žíly kolem konečníku. Žíly se zvětší, když jsou pod zvýšeným tlakem. Hemoroidy jsou běžné u těhotných žen a mohou se vyskytnout také v důsledku infekce nebo namáhání během vyprazdňování. Oteklé žíly v konečníku mohou být bolestivé a způsobit krvácení.

Polypy

Polypy jsou výrůstky, které vyčnívají z výstelky konečníku nebo tlustého střeva. Obvykle jsou benigní, ale některé mohou být rakovinné. Pravidelné vyšetření může velmi účinně zabránit tomu, aby se polypy staly vážným problémem.

Rakovina

Rakovina se může objevit i v dolní části zažívacího traktu, včetně konečníku, ale rakoviny v této oblasti jsou méně časté (mnohem častější jsou výše v zažívacím traktu a tlustém střevu).

Co dělat po tomto vyšetření

Výsledky vaší anoskopie určí další kroky. Toto vyšetření může pomoci lékaři určit vhodnou léčbu pro váš stav nebo potřebu dalšího testování.

K normálním činnostem se můžete vrátit okamžitě.

Sponzorováno

A co vy? Máte s anoskopií nějaké zkušenosti? Ano, víme, je to nepříjemné o tom mluvit, ale budeme rádi za popis vašich zkušeností v komentářích.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  2 Komentářů u článku “Anoskopie – co to je a kdy se provádí?”

  1. Luci napsal:

   anoskopii jsem prosla behem tehotenstvi z duvodu velmi bolestivych hemoroidu. je to uplne bezbolestne vysetreni. neni se ceho bat.

   • Péťa napsal:

    Já jsem taky podstoupila anoskopii.
    Luci máš pravdu, je to bezbolestné.
    Blbý je akorát ten pocit když musíte v potupné poloze
    klečet na kolenou s vystrčeným zadkem.
    Já jsem u toho měla dokonce dva mediky takže nic moc.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva