Achardův-Thiersův syndrom – příznaky, příčiny a léčba 4.69/5 (13)

Sponzorováno

Achardův-Thiersův syndrom

Achardův-Thiersův syndrom

cův syndrom je vzácná porucha, která se vyskytuje především u postmenopauzálních žen a je charakterizována diabetes mellitus 2. typu (rezistentní na inzulín) a známkami přebytku androgenu. Přesná příčina tohoto syndromu není známa.

Achardův-Thiersův syndrom je někdy nazýván jako syndrom vousatých žen s diabetem.

Achardův-Thiersův syndrom poprvé popsali v roce 1921 francouzský internista Emile C. Achard a francouzský neurolog Joseph Thiers. První zpráva o tomto zdravotním stavu byla zveřejněna v Paříži ve Věstníku Národní akademie medicíny.

Achard-Thiersův syndrom a jeho příznaky

Obvyklý úkaz u tohoto syndromu je u takto postiženého jedince jsou vousatá žena s diabetes mellitus. U starších žen jsou prvními klinickými příznaky často příznaky spojené s klasickým diabetem a mohou zahrnovat abnormálně vysokou hladinu glukózy v krvi kvůli neschopnosti těla správně využívat inzulín.

Postižení mohou mít také abnormálně vysokou hladinu glukózy v moči, mohou také zažívat časté močení, nadměrnou žízeň a hlad a ztrátu hmotnosti. Jiné příznaky syndromu jsou přímo způsobeny nadprodukcí androgenů a mohou zahrnovat zvýšení ochlupení na těle, zejména na obličeji, hrudi, zádech a dalších oblastech, ustupující vlasová linie, prohloubení hlasu, zvětšení klitorisu; neplodnost; a obezita.

Podrobná anamnéza pacientů obvykle ukazuje vývoj řídkých nebo velmi lehkých menstruací u někoho, kdo měl dříve normální menstruaci (oligomenorea) nebo absenci menstruace (amenorea) krátce po první menstruaci (menarche), po které obvykle následuje nadměrné ochlupení těla (hirsutismus) a rychlý přírůstek hmotnosti. Mnoho žen s touto poruchou má acanthosis nigricans (krsky ztluštělé kůže, které mají tmavší barvu než okolní pokožka).

Sponzorováno

Přebytek androgenu a selhání systému kontroly hladiny cukru v krvi (hyperinzulinémie) je nyní běžně identifikováno dříve v životě ženy, obvykle během dospívání a mladé dospělosti, jako syndrom polycystických vaječníků nebo PCOS.

Příčiny

Zdá se, že se tento syndrom se přenášejí zejména v rodinách. Přibližně 50% sester žen s PCOS má nějakou formu tohoto syndromu. Přesný mechanismus genetického přenosu není znám.

Kdo tento syndrom často má?

Achard-Thiersův syndrom je vzácná porucha, která postihuje ženy po menopauze. Výskyt této poruchy u obecné populace není znám. Vyskytuje se u žen po menopauze, v popředí je diabetes, hirsutismus a další projevy maskulinizace (diabète des femmes à barbe – diabetes vousatých žen)

Diagnóza

Na základě klinických nálezů by měla být podezření na diagnózu Achard-Thiersova syndromu. Protože postižené ženy jsou hyperinzulinemické, dvouhodinový orální test tolerance glukózy ukazuje abnormálně zvýšené hladiny glukózy v krvi.

Standardní terapie a léčba

Cukrovku lze podle potřeby léčit dietou a / nebo inzulinem nebo jinými léky. K usnadnění odstraňování chloupků lze použít kosmetická opatření (například voskem a elektrolýzou). U mladších žen s PCOS je léčba perorální antikoncepcí nejběžnější léčbou, zatímco u postmenopauzálních žen s Achard-Thiersovým syndromem se obvykle doporučuje hormonální substituční léčba. Byly také použity antiandrogeny.

Sponzorováno

Zvládání příznaků je primárním cílem.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva