Sponzorováno

Achardův-Thiersův syndrom – příznaky, příčiny a léčba 4.69/5 (13)

Achardův-Thiersův syndrom

Achardův-Thiersův syndrom

cův syndrom je vzácná porucha, která se vyskytuje především u postmenopauzálních žen a je charakterizována diabetes mellitus 2. typu (rezistentní na inzulín) a známkami přebytku androgenu. Přesná příčina tohoto syndromu není známa.

Achardův-Thiersův syndrom je někdy nazýván jako syndrom vousatých žen s diabetem.

Achardův-Thiersův syndrom poprvé popsali v roce 1921 francouzský internista Emile C. Achard a francouzský neurolog Joseph Thiers. První zpráva o tomto zdravotním stavu byla zveřejněna v Paříži ve Věstníku Národní akademie medicíny.

Achard-Thiersův syndrom a jeho příznaky

Obvyklý úkaz u tohoto syndromu je u takto postiženého jedince jsou vousatá žena s diabetes mellitus. U starších žen jsou prvními klinickými příznaky často příznaky spojené s klasickým diabetem a mohou zahrnovat abnormálně vysokou hladinu glukózy v krvi kvůli neschopnosti těla správně využívat inzulín.

Postižení mohou mít také abnormálně vysokou hladinu glukózy v moči, mohou také zažívat časté močení, nadměrnou žízeň a hlad a ztrátu hmotnosti. Jiné příznaky syndromu jsou přímo způsobeny nadprodukcí androgenů a mohou zahrnovat zvýšení ochlupení na těle, zejména na obličeji, hrudi, zádech a dalších oblastech, ustupující vlasová linie, prohloubení hlasu, zvětšení klitorisu; neplodnost; a obezita.

Podrobná anamnéza pacientů obvykle ukazuje vývoj řídkých nebo velmi lehkých menstruací u někoho, kdo měl dříve normální menstruaci (oligomenorea) nebo absenci menstruace (amenorea) krátce po první menstruaci (menarche), po které obvykle následuje nadměrné ochlupení těla (hirsutismus) a rychlý přírůstek hmotnosti. Mnoho žen s touto poruchou má acanthosis nigricans (krsky ztluštělé kůže, které mají tmavší barvu než okolní pokožka).

Sponzorováno

Přebytek androgenu a selhání systému kontroly hladiny cukru v krvi (hyperinzulinémie) je nyní běžně identifikováno dříve v životě ženy, obvykle během dospívání a mladé dospělosti, jako syndrom polycystických vaječníků nebo PCOS.

Příčiny

Zdá se, že se tento syndrom se přenášejí zejména v rodinách. Přibližně 50% sester žen s PCOS má nějakou formu tohoto syndromu. Přesný mechanismus genetického přenosu není znám.

Kdo tento syndrom často má?

Achard-Thiersův syndrom je vzácná porucha, která postihuje ženy po menopauze. Výskyt této poruchy u obecné populace není znám. Vyskytuje se u žen po menopauze, v popředí je diabetes, hirsutismus a další projevy maskulinizace (diabète des femmes à barbe – diabetes vousatých žen)

Diagnóza

Na základě klinických nálezů by měla být podezření na diagnózu Achard-Thiersova syndromu. Protože postižené ženy jsou hyperinzulinemické, dvouhodinový orální test tolerance glukózy ukazuje abnormálně zvýšené hladiny glukózy v krvi.

Standardní terapie a léčba

Cukrovku lze podle potřeby léčit dietou a / nebo inzulinem nebo jinými léky. K usnadnění odstraňování chloupků lze použít kosmetická opatření (například voskem a elektrolýzou). U mladších žen s PCOS je léčba perorální antikoncepcí nejběžnější léčbou, zatímco u postmenopauzálních žen s Achard-Thiersovým syndromem se obvykle doporučuje hormonální substituční léčba. Byly také použity antiandrogeny.

Sponzorováno

Zvládání příznaků je primárním cílem.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva