Sponzorováno

Hirsutismus – nadměrný růst ochlupení – příznaky, příčiny a léčba 4.86/5 (14)

  • Hirsutismus je stav charakterizovaný nadměrným růstem ochlupení u žen na místech, kde se typicky objevuje u mužů. To znamená, že ženy s hirsutismem mají více ochlupení na obličeji, hrudi, zádech nebo břiše, než je běžné.
  • Tento nadměrný růst ochlupení je obvykle příznakem zvýšené hladiny mužských hormonů (androgenů) v těle.
  • Hirsutismus může mít významné psychologické a emocionální důsledky pro postižené ženy, včetně snížené sebevědomí, úzkosti a depresivních symptomů.
  • Léčba hirsutismu závisí na jeho příčině. Pokud je nadměrný růst ochlupení způsoben hormonální nerovnováhou, může lékař doporučit hormonální terapii, jako jsou antikoncepční pilulky nebo antiandrogeny, které mohou pomoci normalizovat hladiny hormonů a snížit růst ochlupení.
  • Další možnosti léčby mohou zahrnovat depilaci, elektrolýzu, laserovou terapii nebo chirurgické zákroky, zejména pokud je nadměrné ochlupení způsobeno nádory nebo jinými závažnými onemocněními. Je důležité konzultovat lékaře, pokud máte obavy ohledně nadměrného růstu ochlupení nebo hirsutismu.

Hirsutismus - nadměrný růst ochlupeníJiž více než dvě desetiletí se odstraňování nežádoucích chloupků považuje za naprostou samozřejmost a módní záležitost. Zatímco muži se kdysi holili pouze na obličeji, dnes si mnozí z nich upravují podpaží, hrudník i intimní partie. Podobně jsou na tom dámy, od kterých se očekává dohladka vyholená oblast pod pažemi, nohou a okolí bikin. Co však v případě, že žena zarůstá i tam, kde je to zvykem jen u silnějšího pohlaví? Nadměrné ochlupení na obličeji či bříšku nemusí představovat jen kosmetický problém.

Hirsutismus – chloupky jako prokletí

Každé ráno, předtím než se manžel vzbudí, Marie vyskočí z postele a spěchá do koupelny, aby si v zrcadle podrobně prozkoumala svou tvář. Nehledá však vyrážky ani vrásky, ale nežádoucí ochlupení. „Každé ráno bez výjimky se na mi na tvářích a bradě objeví alespoň tucet tmavých tlustých chloupků. Každé dva týdny si voskem musím depilovat tvář a na břicho používám epilátor. Manžel je taktní a tváří se, že si ničeho nevšiml. Ale není možné, aby neviděl, jak mi rostou chlupy,“ svěřila se se svým problémem manažerka prodeje. Věří přitom, že přílišné zarůstání se v její rodině dědí z generace na generaci: „Moje prastará teta neměla děti, ale velmi dobře si pamatuji její vousatou bradu.“

Hirsutismus u ženy

Hirsutismus u ženy

 

Ach, ty hormony

Nadměrné ochlupení u žen se odborně nazývá hirsutismus. Obvykle se objevuje na těch místech, které přirozeně zarůstají u mužů – nad horním rtem, na bradě a tvářích, kolem bradavek, na břiše, ale i na prsou. Nejčastěji se vyskytuje u žen s tmavší pletí, jakými jsou jižanky nebo dámy z arabské kultury. V pozadí nejčastěji stojí zvýšená tvorba mužského hormonu testosteronu.

Hirsutismus však velmi často souvisí se syndromem polycystických vaječníků, který doprovází také narušený metabolismus cukrů a nepravidelný, resp. narušený menstruační cyklus. V důsledku něj ženy v reprodukčním věku velmi často přibírají a mají obtíží při otěhotnění, případně jsou neplodné. Se zvýrazněným ochlupením však musí počítat dámy po menopauze, kdy opět dochází k prudkým hormonálním změnám.

Příčiny hirsutismu mohou být tedy různé a zahrnují:

Hormonální nerovnováha: Nadměrná produkce mužských hormonů, jako je testosteron, může vést k nadměrnému růstu ochlupení. Tato hormonální nerovnováha může být způsobena různými faktory, včetně polycystických vaječníků, nadledvinové hyperplazie (zvětšení nadledvin), nádorů vaječníků nebo nadledvin, Cushingova syndromu, užívání určitých léků a dalších.

Sponzorováno

Genetické faktory: Některé ženy mohou mít genetickou predispozici k nadměrnému ochlupení v důsledku rodinné historie.

Etnické faktory: Etnické původy mohou hrát roli v hirsutismu, zejména u žen s tmavou pokožkou nebo původem z určitých etnických skupin.

Nadměrné ochlupení trápí i muže

Traduje se, že pokud má muž zarostlou hruď, noci s ním jsou mimořádně vášnivé. Výrazné ochlupení však ani pro zástupce silnějšího pohlaví není moc příjemné. Pokud chloupky ve zvýšené míře rostou na různých místech těla, tehdy mluvíme o hypertrichóze. Jde o onemocnění podmíněné genetickými faktory, které se váže na X chromozom a ve většině případů trápí především pány. Přílišné zarůstání však v sobě může mít i endokrinologický původ, kdy souvisí s nadměrnou produkcí pohlavních hormonů androgenů, například při onemocnění nadledvinky.

Negativní vliv na psychiku

Nadměrné ochlupení zasahuje nejen do každodenních rituálů žen, ale se také negativně odráží na jejich mentálním zdraví. V Británii se jistá dáma musí na tváři holit až třikrát do dne. Takové komplikace dokáží nahlodat duševní rovnováhu do takové míry, že některé ženy už pomýšlely i na sebevraždu. A ošemetné situace dokonce nastávají i mezi odborníky: „Setkávám se i se ženami, které kvůli zarůstání odmítají vycházet z domu. Někteří praktičtí lékaři dokonce odmítají stanovit diagnózu syndromu polycystických vaječníků, aby jejich pacientky nepanikařili kvůli neplodnosti a přílišnému ochlupení,“ upozorňuje endokrinoložka.

Co se s tím dá dělat?

Na trhu je množství dostupných prostředků k odstranění nežádoucího ochlupení – od pěny a žiletky, přes voskové proužky, epilátory až po depilační krémy. Jak nejúčinnější metoda se zatím jeví selektivní fototermolýza v podobě laserové epilace. Elektrická jehla nebo intenzivní pulzní světlo chloupek spálí a odstraní vlasovou cibulku. Po několika ošetřeních je ochlupení odstraněno natrvalo. Důležité je také endokrinologické a gynekologické vyšetření pro vyloučení jiného závažného onemocnění.

Často v těhotenství

Pokud se ženě konečně podaří otěhotnět, čeká ji další zkouška odvahy. Estetičtější. Žena musí někdy počítat s tím, že se jí zvýrazní i ochlupení. Mnohé těhotné ženy si všimnou, že jim zhoustly vlasy na hlavě. Ale mohou zaznamenat i zvýšený růst chloupků na bradě, nad horním rtem, na tvářích, prsou, břiše, rukou, nohou nebo na zádech.

Kdy se ženě zvýrazní ochlupení?

Zvýšený růst chlupů a vlasů se obvykle v těhotenství omezuje na první tři měsíce. I tato změna, jako mnohé další vyrovnává hormonální činnost. Ochlupení se ztrácí asi šest měsíců po porodu. Může za to i stres! Stále totiž přibývá žen, kterým hyzdí tvář ochlupení mužského typu a chtějí se ho za každou cenu zbavit. Za hirsutismus, jak se odborně zmíněné „rašení“ chloupků nad rtem nazývá, je plně odpovědný stres.

I na tváři

Když je náš organismus ve stresu, mozek vylučuje látku, která aktivuje činnost kůry nadledvinek a tím vyvolává zvýšenou produkci mužských pohlavních hormonů. Jejich nadměrná přítomnost v ženském organismu se pak projevuje mimo jiné ochlupením pohlaví, které v důsledku toho vybíhá až k pupíku, nebo vyrůstání chloupků na obličeji s nepěknou lysinou. A chcete tedy vypadat k světu, měli bychom v první řadě přestat žít ve stresu.

Pokud chloupků nemáte mnoho, podívejte se na video níže. Pokud jich máte mnoho, tak to řešte laserem.

VIDEO: Holky trápí tmavé chloupky na rukou? – co s tím?

Sponzorováno

Zdroje ke článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva