Hirsutismus – nadměrný růst ochlupení 4.86/5 (14)

Hirsutismus - nadměrný růst ochlupeníJiž více než dvě desetiletí se odstraňování nežádoucích chloupků považuje za naprostou samozřejmost a módní záležitost. Zatímco muži se kdysi holili pouze na obličeji, dnes si mnozí z nich upravují podpaží, hrudník i intimní partie. Podobně jsou na tom dámy, od kterých se očekává dohladka vyholená oblast pod pažemi, nohou a okolí bikin. Co však v případě, že žena zarůstá i tam, kde je to zvykem jen u silnějšího pohlaví? Nadměrné ochlupení na obličeji či bříšku nemusí představovat jen kosmetický problém.

Hirsutismus – chloupky jako prokletí

Každé ráno, předtím než se manžel vzbudí, Marie vyskočí z postele a spěchá do koupelny, aby si v zrcadle podrobně prozkoumala svou tvář. Nehledá však vyrážky ani vrásky, ale nežádoucí ochlupení. „Každé ráno bez výjimky se na mi na tvářích a bradě objeví alespoň tucet tmavých tlustých chloupků. Každé dva týdny si voskem musím depilovat tvář a na břicho používám epilátor. Manžel je taktní a tváří se, že si ničeho nevšiml. Ale není možné, aby neviděl, jak mi rostou chlupy,“ svěřila se se svým problémem manažerka prodeje. Věří přitom, že přílišné zarůstání se v její rodině dědí z generace na generaci: „Moje prastará teta neměla děti, ale velmi dobře si pamatuji její vousatou bradu.“

Ach, ty hormony

Nadměrné ochlupení u žen se odborně nazývá hirsutismus. Obvykle se objevuje na těch místech, které přirozeně zarůstají u mužů – nad horním rtem, na bradě a tvářích, kolem bradavek, na břiše, ale i na prsou. Nejčastěji se vyskytuje u žen s tmavší pletí, jakými jsou jižanky nebo dámy z arabské kultury. V pozadí nejčastěji stojí zvýšená tvorba mužského hormonu testosteronu.

Hirsutismus však velmi často souvisí se syndromem polycystických vaječníků, který doprovází také narušený metabolismus cukrů a nepravidelný, resp. narušený menstruační cyklus. V důsledku něj ženy v reprodukčním věku velmi často přibírají a mají obtíží při otěhotnění, případně jsou neplodné. Se zvýrazněným ochlupením však musí počítat dámy po menopauze, kdy opět dochází k prudkým hormonálním změnám.

Nadměrné ochlupení trápí i muže

Traduje se, že pokud má muž zarostlou hruď, noci s ním jsou mimořádně vášnivé. Výrazné ochlupení však ani pro zástupce silnějšího pohlaví není moc příjemné. Pokud chloupky ve zvýšené míře rostou na různých místech těla, tehdy mluvíme o hypertrichóze. Jde o onemocnění podmíněné genetickými faktory, které se váže na X chromozom a ve většině případů trápí především pány. Přílišné zarůstání však v sobě může mít i endokrinologický původ, kdy souvisí s nadměrnou produkcí pohlavních hormonů androgenů, například při onemocnění nadledvinky.

Negativní vliv na psychiku

Nadměrné ochlupení zasahuje nejen do každodenních rituálů žen, ale se také negativně odráží na jejich mentálním zdraví. V Británii se jistá dáma musí na tváři holit až třikrát do dne. Takové komplikace dokáží nahlodat duševní rovnováhu do takové míry, že některé ženy už pomýšlely i na sebevraždu. A ošemetné situace dokonce nastávají i mezi odborníky: „Setkávám se i se ženami, které kvůli zarůstání odmítají vycházet z domu. Někteří praktičtí lékaři dokonce odmítají stanovit diagnózu syndromu polycystických vaječníků, aby jejich pacientky nepanikařili kvůli neplodnosti a přílišnému ochlupení,“ upozorňuje endokrinoložka.

Co se s tím dá dělat?

Na trhu je množství dostupných prostředků k odstranění nežádoucího ochlupení – od pěny a žiletky, přes voskové proužky, epilátory až po depilační krémy. Jak nejúčinnější metoda se zatím jeví selektivní fototermolýza v podobě laserové epilace. Elektrická jehla nebo intenzivní pulzní světlo chloupek spálí a odstraní vlasovou cibulku. Po několika ošetřeních je ochlupení odstraněno natrvalo. Důležité je také endokrinologické a gynekologické vyšetření pro vyloučení jiného závažného onemocnění.

Často v těhotenství

Pokud se ženě konečně podaří otěhotnět, čeká ji další zkouška odvahy. Estetičtější. Žena musí někdy počítat s tím, že se jí zvýrazní i ochlupení. Mnohé těhotné ženy si všimnou, že jim zhoustly vlasy na hlavě. Ale mohou zaznamenat i zvýšený růst chloupků na bradě, nad horním rtem, na tvářích, prsou, břiše, rukou, nohou nebo na zádech.

Kdy se ženě zvýrazní ochlupení?

Zvýšený růst chlupů a vlasů se obvykle v těhotenství omezuje na první tři měsíce. I tato změna, jako mnohé další vyrovnává hormonální činnost. Ochlupení se ztrácí asi šest měsíců po porodu. Může za to i stres! Stále totiž přibývá žen, kterým hyzdí tvář ochlupení mužského typu a chtějí se ho za každou cenu zbavit. Za hirsutismus, jak se odborně zmíněné „rašení“ chloupků nad rtem nazývá, je plně odpovědný stres.

I na tváři

Když je náš organismus ve stresu, mozek vylučuje látku, která aktivuje činnost kůry nadledvinek a tím vyvolává zvýšenou produkci mužských pohlavních hormonů. Jejich nadměrná přítomnost v ženském organismu se pak projevuje mimo jiné ochlupením pohlaví, které v důsledku toho vybíhá až k pupíku, nebo vyrůstání chloupků na obličeji s nepěknou lysinou. A chcete tedy vypadat k světu, měli bychom v první řadě přestat žít ve stresu.

Pokud chloupků nemáte mnoho, podívejte se na video níže. Pokud jich máte mnoho, tak to řešte laserem.

VIDEO: Holky trápí tmavé chloupky na rukou? – co s tím?

Zdroje ke článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva