Obsah článku
Již více než dvě desetiletí se odstraňování nežádoucích chloupků považuje za naprostou samozřejmost a módní záležitost. Zatímco muži se kdysi holili pouze na obličeji, dnes si mnozí z nich upravují podpaží, hrudník i intimní partie. Podobně jsou na tom dámy, od kterých se očekává dohladka vyholená oblast pod pažemi, nohou a okolí bikin. Co však v případě, že žena zarůstá i tam, kde je to zvykem jen u silnějšího pohlaví? Nadměrné ochlupení na obličeji či bříšku nemusí představovat jen kosmetický problém.
Hirsutismus – chloupky jako prokletí
Každé ráno, předtím než se manžel vzbudí, Marie vyskočí z postele a spěchá do koupelny, aby si v zrcadle podrobně prozkoumala svou tvář. Nehledá však vyrážky ani vrásky, ale nežádoucí ochlupení. „Každé ráno bez výjimky se na mi na tvářích a bradě objeví alespoň tucet tmavých tlustých chloupků. Každé dva týdny si voskem musím depilovat tvář a na břicho používám epilátor. Manžel je taktní a tváří se, že si ničeho nevšiml. Ale není možné, aby neviděl, jak mi rostou chlupy,“ svěřila se se svým problémem manažerka prodeje. Věří přitom, že přílišné zarůstání se v její rodině dědí z generace na generaci: „Moje prastará teta neměla děti, ale velmi dobře si pamatuji její vousatou bradu.“
Ach, ty hormony
Nadměrné ochlupení u žen se odborně nazývá hirsutismus. Obvykle se objevuje na těch místech, které přirozeně zarůstají u mužů – nad horním rtem, na bradě a tvářích, kolem bradavek, na břiše, ale i na prsou. Nejčastěji se vyskytuje u žen s tmavší pletí, jakými jsou jižanky nebo dámy z arabské kultury. V pozadí nejčastěji stojí zvýšená tvorba mužského hormonu testosteronu.
Hirsutismus však velmi často souvisí se syndromem polycystických vaječníků, který doprovází také narušený metabolismus cukrů a nepravidelný, resp. narušený menstruační cyklus. V důsledku něj ženy v reprodukčním věku velmi často přibírají a mají obtíží při otěhotnění, případně jsou neplodné. Se zvýrazněným ochlupením však musí počítat dámy po menopauze, kdy opět dochází k prudkým hormonálním změnám.
Nadměrné ochlupení trápí i muže
Traduje se, že pokud má muž zarostlou hruď, noci s ním jsou mimořádně vášnivé. Výrazné ochlupení však ani pro zástupce silnějšího pohlaví není moc příjemné. Pokud chloupky ve zvýšené míře rostou na různých místech těla, tehdy mluvíme o hypertrichóze. Jde o onemocnění podmíněné genetickými faktory, které se váže na X chromozom a ve většině případů trápí především pány. Přílišné zarůstání však v sobě může mít i endokrinologický původ, kdy souvisí s nadměrnou produkcí pohlavních hormonů androgenů, například při onemocnění nadledvinky.
Negativní vliv na psychiku
Nadměrné ochlupení zasahuje nejen do každodenních rituálů žen, ale se také negativně odráží na jejich mentálním zdraví. V Británii se jistá dáma musí na tváři holit až třikrát do dne. Takové komplikace dokáží nahlodat duševní rovnováhu do takové míry, že některé ženy už pomýšlely i na sebevraždu. A ošemetné situace dokonce nastávají i mezi odborníky: „Setkávám se i se ženami, které kvůli zarůstání odmítají vycházet z domu. Někteří praktičtí lékaři dokonce odmítají stanovit diagnózu syndromu polycystických vaječníků, aby jejich pacientky nepanikařili kvůli neplodnosti a přílišnému ochlupení,“ upozorňuje endokrinoložka.
Co se s tím dá dělat?
Na trhu je množství dostupných prostředků k odstranění nežádoucího ochlupení – od pěny a žiletky, přes voskové proužky, epilátory až po depilační krémy. Jak nejúčinnější metoda se zatím jeví selektivní fototermolýza v podobě laserové epilace. Elektrická jehla nebo intenzivní pulzní světlo chloupek spálí a odstraní vlasovou cibulku. Po několika ošetřeních je ochlupení odstraněno natrvalo. Důležité je také endokrinologické a gynekologické vyšetření pro vyloučení jiného závažného onemocnění.
Často v těhotenství
Pokud se ženě konečně podaří otěhotnět, čeká ji další zkouška odvahy. Estetičtější. Žena musí někdy počítat s tím, že se jí zvýrazní i ochlupení. Mnohé těhotné ženy si všimnou, že jim zhoustly vlasy na hlavě. Ale mohou zaznamenat i zvýšený růst chloupků na bradě, nad horním rtem, na tvářích, prsou, břiše, rukou, nohou nebo na zádech.
Kdy se ženě zvýrazní ochlupení?
Zvýšený růst chlupů a vlasů se obvykle v těhotenství omezuje na první tři měsíce. I tato změna, jako mnohé další vyrovnává hormonální činnost. Ochlupení se ztrácí asi šest měsíců po porodu. Může za to i stres! Stále totiž přibývá žen, kterým hyzdí tvář ochlupení mužského typu a chtějí se ho za každou cenu zbavit. Za hirsutismus, jak se odborně zmíněné „rašení“ chloupků nad rtem nazývá, je plně odpovědný stres.
I na tváři
Když je náš organismus ve stresu, mozek vylučuje látku, která aktivuje činnost kůry nadledvinek a tím vyvolává zvýšenou produkci mužských pohlavních hormonů. Jejich nadměrná přítomnost v ženském organismu se pak projevuje mimo jiné ochlupením pohlaví, které v důsledku toho vybíhá až k pupíku, nebo vyrůstání chloupků na obličeji s nepěknou lysinou. A chcete tedy vypadat k světu, měli bychom v první řadě přestat žít ve stresu.
Pokud chloupků nemáte mnoho, podívejte se na video níže. Pokud jich máte mnoho, tak to řešte laserem.
VIDEO: Holky trápí tmavé chloupky na rukou? – co s tím?
Zdroje ke článku
- Hirsutismus: Klinicko-vyšetřovací studie Posouzení etiologie hirsutismu a korelace jeho závažnosti se základními příčinami a různými hladinami hormonů.
- Současné metody léčby hirsutismu
Autorem článku je naše redakce
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Intimní problémy