5 kroků pro prevenci rakoviny kůže – co dělat a co nedělat? 4.73/5 (15)

Sponzorováno

 • Prevence rakoviny kůže je důležitá, zejména vzhledem k vlivu slunečního záření a dalších environmentálních faktorů. V tomto článku jsou některé klíčové kroky, které mohou pomoci snížit riziko vzniku rakoviny kůže.
 • Ochrana před slunečním zářením: Používejte opalovací krém s vysokým SPF (faktorem ochrany proti slunci). Aplikujte opalovací krém alespoň 15-30 minut před vystavením slunci a pravidelně během pobytu venku. Ochrana kůže pomocí oděvu, klobouků a slunečních brýlí.
 • Vyhněte se přímému slunečnímu záření, zejména během nejintenzivnějších slunečních hodin (obvykle od 11 do 16 hodin). Hledejte v těchto hodinách častěji stín a používejte slunečník nebo klobouky s širokým okrajem.
 • Solária mohou zvyšovat riziko vzniku rakoviny kůže. Je vhodné vyhnout se jejich používání.
 • Samovyšetření kůže může pomoci identifikovat změny, nová znaménka nebo neobvyklé léze. Pokud najdete nějaké podivné změny (bulky, rány, divná znaménka), konzultujte to s dermatologem.
 • Nošení slunečních brýlí s UV filtrem pomáhá chránit oči před škodlivým slunečním zářením.
 • Včasná diagnostika a preventivní opatření jsou klíčové pro snížení rizika vzniku rakoviny kůže. Osoby s vyšším rizikem by měly být obzvláště ostražité.

V částech Země, kde se zdá, že se zima vleče strašně dlouho, jsou jaro a léto vzrušující období. Vzduch se otepluje, slunce je jasnější a venkovní aktivity jsou konečně dostupné. Přirozeně se v tomto ročním období zvyšuje vystavení pokožky slunci, což má za následek větší riziko poškození kůže, včetně rozvoje rakoviny kůže. Ale mám i dobré zprávy. Většině případů rakoviny kůže lze předejít.

Co je rakovina kůže?

Rakovina kůže je abnormální růst kožních buněk a obvykle je výsledkem nadměrného vystavení slunci a škodlivým ultrafialovým (UV) paprskům. Přestože slunci nejvíce exponovaná kůže představuje většinu případů rakoviny kůže, mohou být postiženy i dobře pokryté oblasti těla, jako jsou dlaně nebo oblast genitálií.

Rakovina kůže je nejčastější rakovinou v Evropě. Melanom, nejsmrtelnější forma rakoviny kůže.

Běžné formy rakoviny kůže

Typy rakoviny kůže - ilustrace

Typy rakoviny kůže – ilustrace

 

Rakovina kůže může mít mnoho podob, ale 3 nejčastější jsou:

Bazaliom

Začíná v bazálních buňkách ve vnější vrstvě kůže – bazaliomy mohou jevit jako perleťové nebo voskové hrbolky, stejně jako ploché, pleťově zbarvené nebo světle hnědé jizvovité léze.

Spinocelulární karcinom

Také ve vnější vrstvě kůže se tento typ rakoviny kůže tvoří ve skvamózních buňkách. Příznaky jsou často pevný, červený uzlík nebo plochá léze se šupinatým, krustovým povrchem.

Melanom

Melanom tvoří malou část rakoviny kůže, ale je také nejsmrtelnější. Příznaky melanomu jsou: velká hnědá skvrna s tmavšími skvrnami, znaménko, které mění barvu, velikost nebo pocit, nebo které krvácí, malá léze s abnormálním okrajem, tmavé léze na dlaních, chodidlech, konečcích prstů nebo nohou nebo na sliznicích lemujících nos, ústa, pochvu nebo řitní otvor.

Sponzorováno

Co mohu udělat pro prevenci rakoviny kůže?

Lékaři a dermatologové doporučují těchto 5 kroků pro prevenci rakoviny kůže:

 1. Vyhýbejte se přímému slunci mezi 11:00 a 16:00, což jsou hodiny nejvyšší sluneční síly ve střední Evropě, a to i v zimě a v zatažených dnech. V tomto období dne se neopalujte.
 2. Používejte opalovací krém s ochranným faktorem alespoň 30 (SPF) po celý rok. Opalovací krém nanášejte znovu každé dvě hodiny nebo častěji, pokud plavete nebo se hodně potíte (třeba při cvičení).
 3. Noste ochranný oděv s ultrafialovým ochranným faktorem (UPF) 50+, který blokuje 98 % slunečních paprsků. Klobouky se širokými lemy a oblečení chránící před sluncem, které zakrývá vaše paže a nohy, pomáhají chránit vaši pokožku před škodlivým poškozením UV zářením. Opalovací krémy totiž neblokují všechny UV paprsky, které způsobují rakovinu kůže.
 4. Vyhněte se soláriu. Solária fungují s UV zářením, poškozují vaši pokožku a mohou vést k rakovině.
 5. Kontrolujte pravidelně svou pleť. Pokud si všimnete rozdílů, promluvte si se svým lékařem nebo jděte rovnou za dermatologem.

Kdo je nejvíce ohrožen rakovinou kůže?

Rakovinu kůže může dostat kdokoli, ale mezi osoby s vyšším rizikem patří:

 • Ti co jsou pravidelně vystavení UV záření – tesaři, kteří pracují na střechách, plavčíci na pláži a podobě – ti jsou denně slunečnímu záření vystaveni a často i delší část dne.
 • Ti, kdo mají světlejší pleť.
 • Ti, kdo mají rodinnou anamnézu rakoviny kůže.
 • Ti, kdo mají mnoho mateřských znamének.
 • Ti, kdo v minulosti zažili četné těžké spáleniny od slunce. Hlavně v dětství.
 • Ti, kdo mají oslabený imunitní systém.
 • Ti lidé, kteří žijí ve slunečném nebo vysokohorském klimatu

Jakákoli změna vaší přirozené barvy pleti, jako je spálenina od slunce, jiná spálenina nebo piha, je pro vaši pokožku nebezpečná a zvyšuje riziko rakoviny kůže. Pokud máte obavy z kožních abnormalit, kontaktujte lékaře. Rakovina kůže je léčitelná, pokud je zachycena v raných stádiích.

Jak může vypadat rakovina kůže?

Jak vypadá rakovina kůže? - ilustrace

Jak vypadá rakovina kůže? – ilustrace

 

Bavte se s příchodem teplých dnů, ale vždy mějte na paměti prevenci rakoviny kůže.

VIDEO: Jaké to je prodělat rakovinu kůže?

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

 • Skin Cancer Prevention Autoři: Karla C. Guerra; Nowera Zafar; Jonathan S. Crane.
 • Zdroj obrázku ve článku: edesignua / depositphotos.com

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva