Sponzorováno

15 faktů, které byste měli o novém koronaviru a nemoci COVID-19 vědět 4.82/5 (17)

15 faktů, které byste měli o novém koronaviru COVID-19 vědětVzhledem ke zprávám v médiích, které se na nás dennodenně chrlí, je těžké vědět, jak moc bychom měli být znepokojeni. Sepsali jsme proto pro vás 20 faktů o novém typu koronaviru a nmoci COVID-19, včetně možností léčby a toho, jak se co nejlépe připravit.

1. Koronavirus SARS-COV-2 způsobující nemoc COVID-19 je blízký příbuzný SARS

Virus se oficiálně nazývá SARS-COV-2. Je to tedy blízký příbuzný SARS. Má ale velmi odlišný virový spike protein od SARS a je to jiný virus s výraznou progresí onemocnění. Nemoc způsobená SARS-CoV-2 se nazývá COVID-19.

Koronaviry mají na svém povrchu něco, čemu se říká virový spike protein (zkráceně S protein). Ten se pevně váže na receptorový protein, jenž se nachází na povrchu lidských buněk. Jakmile se spike protein koronaviru úspěšně naváže na lidský receptor, může virus infikovat lidskou buňku a dále se replikovat. Buňky se s proteiny váží běžně, tvoří totiž naprostý základ všech živých organismů (technicky jde o vysokomolekulární látky stvořené ze stovek aminokyselin), a právě na to virus spoléhá.

Vzhledem k tomu, že SARS-CoV-2 má odlišný virový spike protein, předpokládá se, že zapojuje mírně odlišný mechanismus pro buněčný vstup (váže se méně silně na protein ACE2 na povrchu lidských buněk než SARS).

2. Některé konspirační teorie tvrdí, že byl SARS-COV-2 vyroben v laboratoři

Aktuálně nejlepší dostupné údaje v této době ukazují, že tento virus nebyl vyroben v laboratoři. Nejpravděpodobněji jde o starší virus související se SARS, který má vzácnou povahu a byl přenesen na člověka buď v laboratoři studující tento virus nebo při nějaké události od někoho, kdo nakládá s infikovaným zvířetem nebo jeho masem. Nejpravděpodobnějším kandidátem je infikovaný netopýr.

3. Infikovaní lidé bez příznaků mohou virus rozšířit

Je to tak. Infikovaní lidé bez příznaků mohou virus rozšířit, než se u nich začnou projevovat příznaky. Období asymptomatického přenosu je od jednoho do dvou týdnů – nebo i o něco delší.

Tento virus má základní reprodukční číslo asi 2,6 (reprodukční číslo udává průměrný počet sekundárních infekcí způsobených jedním pacientem). To znamená, že lidé obvykle šíří virus mezi 2 a 3 lidi. Údaje zatím nenaznačují, že by se vyskytl nějaký „superpřenašeč“ jako v případě SARS. Takoví pacienti nakazili v některých případech až stovky dalších. Stále ovšem není zcela jisté, zda se v případě koronaviru COVID-19 takové případy prostě z biologických příčin nemohou objevit, či zda se jim zatím pouze úspěšně podařilo zabránit.

4. Jak se virus šíří?

Předpokládá se, že se virus šíří tělními tekutinami a, bohužel, kapénkově – nachází se v tělních tekutinách a ve stolici. Masky se doporučuje nosit hlavně infikovaným, aby se zabránilo šíření, ale na 100% poznat, kdo je nakažený a do ne, je obtížné kvůli prodlouženému asymptomatickému prodromálnímu období. Je důležité vědět, že pozdravy mezi lidmi na veřejnosti by již neměly zahrnovat potřesení rukou, objímání nebo líbání – a to ani v oblastech světa, kde ještě nebyl identifikován SARS-CoV-2.

5. Neexistuje (doposud) žádná vakcína pro SARS-CoV-2

Je velmi nepravděpodobné, že vakcína bude hrát roli při ukončení této pandemie. Právě proto je izolace neuvěřitelně důležitá. Nejlepší je nespěchat na vakcínu a vše otestovat. Ale byrokracie by v tuto chvíli neměla ničemu bránit. Vir na naše razítka rozhodně nepočká.

Remdesivir – lék, který by měl být účinný v boji proti onemocnění koronavirem COVID-19. Nyní má tento lék největší šanci ze všech aktuálně probíhajících výzkumů. Je otestovaný a bezpečný.

U jedinců, kteří byli v minulosti infikováni SARS nebo MERS, lze důvodně očekávat, že budou vystaveni zvýšenému riziku nákazy SARS-CoV-2.

Léčiva, která jsou dále předmětem studie, jsou i různé doplňky výživy a doplňky stravy. Doplňky, které by mohly mít pozitivní účinek jsou N-acetylcystein, selen, spirulinu a vysoké dávky glukosaminu a antivirová léčiva, jako je třeba Disulfiram. Selen a další nedostatek mikronutrientů se považují za důležité při závažnosti infekce koronaviry. Bylo zjištěno, že glycyrrhizin, aktivní složka kořenů lékořice, má málo toxických účinků a je klinicky účinný proti koronaviru spojenému s SARS.

6. Koronavirus COVID-19 a smrtnost

Smrtnost neboli letalita je demografický ukazatel, udávající podíl zemřelých ze skupiny zasažené určitým jevem, například tedy chorobou.

Nemoc způsobená infekcí SARS-CoV-2 má vysokou míru smrtnosti na to, aby se tato nemoc brala opravdu vážně. V současné době má nový typ koronaviru smrtnost asi 2 až 3%. Ti, kteří umírají, však obvykle trpí kardiovaskulárními chorobami nebo jinými problémy, které vedou k plicním problémům. Zdá se, že u dětí není riziko infekce SARS-CoV-2 tak vysoké.

„Je hodně obtížné určit smrtnost této nákazy, dokud takzvaně nesedne prach,“ uvedl pro list Los Angeles Times epidemiolog George Rutherford, který je expertem na infekční choroby při Kalifornské univerzitě v San Franciscu. „Není to typ statistiky, která by se dala sledovat průběžně“. Výsledná smrtnost se předpokládá někde mezi 1 a 2 procenty.

I když tento virus má úmrtnost asi 3% případů (mění se to), většina lidí má jen mírné příznaky tohoto onemocnění.

7. Jak se nejlépe bránit?

Nejlepší způsob, jak chránit sebe a všechny ostatní, je zůstat doma a vyhýbat se davům. I když to není samozřejmě vždy reálné, zejména pro lidi v lékařské komunitě (lékaři, lékárníci), je naprosto nezbytné, aby každý pochopil, že může virus chytnout a šířit, aniž by měl po dlouhou dobu jakékoli příznaky. Nesdílejte s nikým ani jídlo, ani příbory a nádobí, ani mobilní telefony.

Sponzorováno

Dále si pak myjte často ruce (pečlivě, alespoň 20 vteřin) a snažte se nedotýkat úst. Budujte si imunitu, jezte zdravě, cvičte (pokud jste zdraví).

Pokud máte ve vašem městě koronavirus, můžete očekávat rozšířenou karanténu i na ty lidi, kteří nemají příznaky. To znamená, že se máte zdržovat pokud možno doma. Ven choďte jen v nutných případech. Karanténou můžeme zastavit šíření tohoto koronaviru, ale musíme se všichni chovat zodpovědně. Pokud jste v karanténě, můžete očekávat, že to takto bude po dobu 3 až 4 týdnů.

Zaměstnavatelé by měli podporovat své zaměstnance v tom, aby pracovali z domova, pokud je to samozřejmě možné.

8. Koronavirus COVID-19 a domácí zvířata

V současné době není známo, že tento virus může nakazit vaše domácí zvířata. Ale připouštíme, že je možné, že tento virus může infikovat domácí zvířata. Je určitě dobré si po kontaktu s domácím mazlíčkem, psem nebo kočkou, pečlivě umýt ruce. To vás ve finále ochrání třeba i před salmonelou.

Když kupujete zásoby jídla pro svoji domácnost (nekupujte toho zase extrémně moc!), nezapomeňte se zásobit krmivem pro domácí zvířata.

9. Jak se COVID-19 liší od chřipky?

Jednou z otázek, které se často objevují, je to, jak se vlastně COVID-19 liší od chřipky. Jedním z hlavních rozdílů je, že SARS-CoV-2 je tak nová, že si lidé proti ní nevytvářeli imunitu. Zatímco mnoho lidí na celém světě si vybudovalo imunitu vůči sezónním kmenům chřipky, COVID-19 je nový virus, vůči kterému nikdo nemá imunitu. To znamená, že více lidí je náchylných k infekci a někteří trpí vážnými příznaky. A zatímco máme vakcíny a léčiva proti sezónní chřipce, v tuto chvíli neexistuje vakcína a žádná specifická léčba pro COVID-19. To jsou dost podstatné rozdíly oproti chřipce.

10. Jaké jsou příznaky nového koronaviru?

Když máte virus, není to vlastně virus, který by vám způsoboval nemoc, ale je to úsilí vašeho imunitního systému se ho zbavit. Například váš imunitní systém může zvýšit vaši tělesnou teplotu a dát vám horečku, abyste byli dostatečně horcí na to, aby se zabil virus. Imunitní systém může také spotřebovat energii a proto se budete cítit hodně unavení.

Tělo každého z nás je jiné a protože příznaky jsou způsobeny imunitním systémem a ne samotným virem, různí lidé mohou mít mírně odlišné příznaky, i když mají stejný virus, a příznaky některých lidí budou horší než je tomu u jiných.

Nový koronavirus (COVID-19) je onemocnění dýchacích cest, což znamená, že ovlivňuje části těla, které používáte k dýchání: nos, hrdlo a plíce. Pokud jste máte nový koronavirus (COVID-19), mohou vaše příznaky mohou být:

  • horečka
  • kašel
  • bolest krku
  • únava
  • dušnost

11. Měl bych nosit roušku, abych se ochránil před novým koronavirem (COVID-19)?

Možná jste v poslední době viděli lidi, kteří nosí roušky, a přemýšleli jste, jestli byste také měli. Neexistuje žádný důkaz, že by vám rouška mohla zabránit v chytnutí viru, jako je nový koronavir (COVID-19), takže pokud je vám dobře, nemusíte masku používat.

Pokud jste nemocní s příznaky nového koronaviru (COVID-19) a máte roušku, měli byste ji nosit – určitě minimálně když jdete k lékaři. To má chránit ostatní před chytnutím nového koronaviru (COVID-19) od vás. Ale preventivně roušku klidně nosit můžete, i když jste zdraví. Respirátor je samozřejmě ještě lepší volbou. Pokud ho máte, noste ho.

12. Proč ještě neexistuje nová vakcína proti koronaviru (COVID-19)?

U některých virů používáme vakcíny, abychom imunitnímu našeho systému naučili, jak virus vypadá. Vzhledem k tomu, že nový koronavirus (COVID-19) je tak nový, zatím pro něj nemáme vakcínu. Pracují na něm týmy z celého světa, ale vytvoření bezpečné vakcíny, která funguje dobře, trvá docela dlouho.

Mezitím se můžete chránit před chytáním nového koronaviru (COVID-19) řádným mytím rukou, zakrytím úst a nosu pokaždé, když zakašlete nebo kýcháte, házením jednorázových kapesníků do záchodu a tím, že zůstanete alespoň 1,5 metru od kohokoliv kdo je nemocný a budete chránit ostatní tím, že zůstane doma, pokud jste nemocní.

13. Kdo je nejvíce ohrožen novým koronavirem (COVID-19)?

Vzhledem k tomu, že se jedná o nový virus, hrozí každému, že chytí tento nový koronavirus (COVID-19), protože ho naše imunitní systémy dosud nepoznají. To je důvod, proč se všichni na celém světě snaží tak usilovně zajistit, aby ho lidé s virem nepředávali ostatním.

To neznamená, že každý z nás dostane nový koronavirus (COVID-19), ale to znamená, že všichni musíme hrát roli v udržování sebe a ostatních lidí v bezpečí před tímto virem. Čím více každý postupuje podle pokynů, umývá si ruce často a správně a zůstává doma, když je nemocný, tím méně lidí tento virus chytí.

Největší riziko komplikací pak mají lidé, kteří jsou starší (přes 70 let) a již mají zdravotní problémy, jako je vysoký krevní tlak, srdeční problémy nebo cukrovku.

14. Způsobuje tento nový koronavirus (COVID-19) smrt u lidí?

Ano. Malé procento lidí, kteří se nakazili virem v Číně zemřelo, což je jeden z hlavních důvodů, proč tento virus bere každý svět tak vážně.

15. Koronavirus a alkoholové čističe

COVID-19 a alkoholové čističe

COVID-19 a alkoholové čističe

Sponzorováno

Zajímá vás něco o koronaviru COVID-19? Napište do komentářů, rádi odpovíme.

Co si dále o koronaviru přečíst?

Zdroj článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva