Sponzorováno

Remdesivir – co byste měli vědět o léku na nový koronavirus Covid-19 4.84/5 (19)

 Remdesivir je nadějnou látkou proti viru způsobujícímu nemoc COVID-19.

Remdesivir je nadějnou látkou proti viru způsobujícímu nemoc COVID-19.

Prakticky celý svět se snaží najít lék na koronavirus. Experimentální antivirový lék Remdesivir je jeden z potenciálních léků, který by měl na tento virus fungovat.

Třeba v USA je aktuálně testovaných několik přístupů k léčbě koronaviru – třeba lék chlorochin, který se dlouho používal k léčbě malárie, a právě remdesivir. National Institutes of Health (NIH) v USA nedávno zahájil klinické testování remdesiviru k léčbě COVID-19.

Prvním účastníkem pokusu léčby lékem Remdesivir byl Američan, který byl do USA dopraven poté, co byl na začátku letošního roku umístěn do karantény na výletní lodi Diamond Princess, která zakotvila v japonské Jokohamě. Američan se dobrovolně zúčastnil studie tohoto léku.

O léku Remdesivir

Remdesivir, vyvinutý společností Gilead Sciences, je popisován jako „širokospektrální antivirotikum“. Dříve byl remdesivir používán k léčbě Eboly. Ale také prokázal příslib (na zvířecích modelech) pro léčbu blízkovýchodního respiračního syndromu (MERS) a závažného akutního respiračního syndromu (SARS). Tyto nemoci jsou podobné nemoci Covid-19. Proto je zde předpoklad, že by Remdesivir mohl u této nemoci fungovat.

26. února oznámila společnost Gilead Sciences zahájení dvou klinických studií fáze 3, jejichž cílem bylo vyhodnotit bezpečnost a účinnost remdesiviru při léčbě dospělých pacientů s diagnózou COVID-19. Tyto randomizované, otevřené studie mají přibližně 1 000 pacientů, kteří jsou především v asijských zemích, ale i v dalších zemích po celém světě s velkým počtem diagnostikovaných případů. Počínaje březnem vše začalo. Studie vyhodnotí dvě metody dávkování remdesiviru podaného intravenózně.

Předpokládá se, že v příštích několika měsících by se mělo ukázat, zda tento lék pomáhá léčit pacienty s koronavirem.

Světová zdravotnická organizace (WHO) označila v lednu Remdesivir za „nejslibnějšího kandidáta“ na lék proti nemoci COVID-19.

Zatím není úplně jasné, že Remdesivir na COVID-19 funguje

Vše zatím vypadá nadějně. Ale uvědomme si, že Remdesivir postrádá informace z lidského modelu o tom, zda droga skutečně funguje na léčbu COVID-19. Existují předklinická data, která ukazují, že léčivo je účinné proti virům MERS a SARS, které sdílejí dost genetických podobností se SARS-COV-2, na který by podle vědců mohl také působit.

Při testování výzkumnými pracovníky National Institute of Health v lednu prokázal Remdesivir, že umí zabránit vývoji MERS u opic a pomohl také zlepšit stav již infikovaných zvířat.

Studie in vitro provedená vědci z Wuhanského institutu pro virologii zjistila, že remdesivir a antimalarikum zvané chlorochin jsou účinnější proti SARS-CoV-2 než hrstka jiných potenciálních léčebných postupů a léků, které jsou také paralelně vyíjeny.

Jak jsme už ve článku zmínili, Remdesivir byl už experimentálně použit při léčbě muže ve Washingtonu, který byl po návratu z Wu-chanu pozitivní na SARS-CoV-2. Jeden týden po jeho hospitalizaci mu lékaři dali remdesivir. Mužův stav se začal zlepšovat už další den, což vyvolalo určitý optimismus ohledně účinku remdesiviru. Není však jasné, zda se pacient již začal zotavovat, protože virové hladiny před použitím drogy už tak jako tak klesaly.

Sponzorováno

Jak by se remdesivir použil, pokud všechny studie a testy prokáží příznivý účinek?

I přes důkazy naznačující, že by remdesivir mohl fungovat, je stále otevřenou otázkou, zda se tento potenciál projeví ve skutečné účinnosti. Existovaly předklinické a rané klinické údaje, které naznačují, že by léčivo mohlo chránit pacienty i před Ebolou, ale výsledky z této studie byly spíše zklamáním.

„Je příliš brzy na to, abychom na 100% věřili v pravděpodobnou aktivitu sloučeniny proti tomuto viru, a i když se prokáže, že je aktivní, očekáváme relativně skromnou aktivitu ve větších populacích, než nějakou okamžitou a silnou reakci, jakou lze vidět u antibakteriálních léků,“ napsal analytik společnosti vyvíjející koronavirus v nedávné zprávě.

Aktuálně společnost vyvíjející tento lék dává Remdesivir jen některým pacientům. Musí mít určité příznaky. Pacienti, kteří mohu dostat tento lék, musí být v nemocnici a pravděpodobně musí mít závažnější příznaky COVID-19, jako je pneumonie nebo dušnost.

Vyjádření společnosti Gilead, která vyvíjí Remdesivir:
„V tuto chvíli vyhodnocujeme každou žádost individuálně. Minimálním kritériem pro poskytnutí experimentálního léku je hospitalizace pacienta s potvrzenou infekcí COVID-19 v závažném stavu.“

A zatímco byl remdesivir používán u stovek pacientů s Ebolou, jeho bezpečnost a vhodná dávka nebyly pro nemoc COVID-19 studovány.

Bude Remdesiviru dost, pokud bude fungovat? A jaká bude jeho cena?

„Investujeme velké prostředky do našeho dodavatelského řetězce a výroby tak, že pokud to bude fungovat, můžeme okamžitě reagovat,“ oznámil zástupce společnosti.

„Investujeme dnes desítky milionů dolarů, stovky milionů dolarů ve velmi blízké budoucnosti do rozšíření výrobních zařízení,“ dodal.

Další naléhavou otázkou je potenciální cena remdesiviru, bude-li prokázána jeho bezpečnost a bude schválen pro nouzové použití. Analytici očekávají, že cena léku by se pohybovala kolem 900 až 1 000 $ nebo méně, což je cena nad orálními léky na chřipku, ale pod novými intravenózními antibiotiky.

„Je velmi obtížné mluvit o cenách, dokud nevíte, jakou hodnotu může či nemůže tento lék přinést pacientům,“ řekl dále. „Určitě ale chceme lék dostat do rukou co největšího počtu pacientů po celém světě tak rychle, jak to jen půjde.“ uzavřel zástupce společnosti.

Remdesivir pro prvního pacienta z ČR byl poslán 20. bžezna

Pro pacienta, který leží v pražské Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) v kritickém stavu s nemocí COVID-19, budou moci lékaři použít experimentální lék Remdesivir. Americká firma Gilead, která ho vyrábí, schválila zařazení pacienta do svého programu a lék již odeslala do Česka. Lék by měl dostat pacient, který leží ve VFN s nemocí COVID-19 a je ve vážném stavu.

Lék Remdesivir před několika lety vyvinul tým vědců kalifornské firmy Gilead Sciences, v jehož čele stojí Čech Tomáš Cihlář.

A jak vlastně Remdesivir funguje?

Remdesivir je nukleosidový analog, jedna z nejstarších tříd antivirových léčiv. Funguje tak, že blokuje RNA polymerázu, kterou musí koronaviry a příbuzné RNA viry replikovat své genomy a proliferovat (dělit se, množit se) v hostitelském těle.

Sponzorováno

Molekula byla původně syntetizována jako součást screeningu na inhibitory RNA polymerázy viru hepatitidy C. Jeho vynálezci v Gilead Sciences se rozhodli postupovat vpřed s jinou sloučeninou k ​​léčbě hepatitidy C. Pokusy in vitro, v buněčné kultuře a na zvířecích modelech ukázaly, že remdesivir má širokospektrální aktivitu proti RNA virům, včetně filovirů (jako je ten, který způsobuje Ebolu) a koronavirům.

A co si dále přečíst na toto téma?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva