Sponzorováno

Podivné zvuky vašeho těla jsou vysvětlitelné 4.75/5 (8)

zajimavosti-zvuky-telaPraskají vám kolena, při dýchání vám píská v nose av noci chrápete? Podařilo se nám interpretovat všechny tyto podivné zvuky, které vydává lidské tělo. Lidské zvuky mohou být neškodné nebo se vás tělo snaží varovat, že něco není v pořádku. Zde je návod, jak interpretovat vrzání, praskání a pískání těla. A kdy můžete tyto zvuky prostě ignorovat.

Chrápání

Chrápání je zvuk měkkých tkání v ústech a hrdle, které se rozvibrují při dýchání. Pomoci mohou nosní spreje či pásky, ale zejména zhubnutí. Pokud jste se však při chrápání probudili lapajíc po dechu, zpocení, nebo jste ospalí během dne, vyhledejte lékaře. Může jít o apnoe – spánkový syndrom, který zvyšuje riziko vzniku cukrovky a mrtvice. Pokud jste fit a nemáte apnoe, můžete podstoupit zákrok na vyformování dýchacích cest. Chrápání by mělo zmizet.

Praskání v kolenou a v kotnících

Praskání v kloubech jsou obvykle výsledkem jedné ze tří věcí: šlach lámajících se přes klouby, posunů kapalin, kdy se objevují bublinky plynu, nebo se klouby mírně pohybují mimo trať. Navštivte lékaře, pokud se u vás objeví bolest, otok nebo vás příznaky omezí při pohybu. Bolest kolena by mohla pocházet z roztrhaného menisku a bolest kotníku může být způsobena artritidou nebo poškozenými šlachami. Praskání je méně obvyklé u mladých chlapců, ale věkem je stále běžnější.

Sponzorováno

Plynatost nebo kručení v břiše

Podivné zvuky vycházejí z vašeho žaludku. Mezi jídly váš trávicí trakt prochází řadou intenzivních, často hlučných kontrakcí. Každých pár hodin vymetá z organismu zbytky nečistot. Takže zvuky vycházející ze žaludku hned nesignalizují hlad. Pokud však neklid v žaludku provází bolest a otok, navštivte lékaře. Mohlo by jít o komplikace zažívacího traktu, které vyžadují chirurgický zákrok.

Praskání čelisti

Pokud je zvuk hlasitý a ostrý, vaše čelistní klouby mohou být mimo běžného umístění. Doktor James Van Ess pro msn.com však řekl: „To ale nemusí být nutně problém.“ Lékaře navštivte, pokud se vám zasekne čelist, či nebudete moci zcela otevřít nebo zavřít ústa. Někdy praská čelist ve spánku, což může zhoršit stav kloubů a kostí v dané oblasti. Určitě se při těchto problémech vyhněte žvýkačkám, karamelovým bonbónům nebo potravinám, které vyžadují intenzivní žvýkání.

Čtěte také: Neuvěřitelné vlastnosti lidksého těla

Pískání v nose

Příčinou je vzduch pohybující se přes příliš úzký prostor v nose. Pravděpodobně máte plné dutiny. Smrkání by mělo pomoci, ale pokud se tak nestane, jen počkejte, až rýma odezní nebo se snažte nosním fyziologickým roztokem nebo nosním sprejem steroidním propláchnout nos. Pískání však může začít i po zranění nosu. Úder nebo silné krvácení z nosu může zanechat ve stěně mezi nosními dutinami díru, což vyžaduje zákrok lékaře. Z chrupavky například z ucha se udělá malá záplata a pískání bude minulostí.

Bzučení, hučení nebo zvonění v uších

Sponzorováno

Jemné zvonění nebo bzučení, které začíná a končí rychle, je ve skutečnosti ve vaší hlavě. Váš mozek překroutí rušivé elektrické signály na šum. Spouštěčem může být i hluk, takže, pokud se vyskytujete v hlučném prostředí, noste sluchátka nebo špunty do uší. Pískání však může být kontinuální a pouze v jednom uchu. To by mohlo naznačovat infekci nebo poruchu vnitřního ucha. Lékař by vám měl příčinu objasnit.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva