Sponzorováno

Heimlichův chvat (manévr) – co je to a kdy se používá? 4.83/5 (12)

  • Heimlichův manévr je první pomoc, která slouží k odstranění cizího tělesa z dýchacích cest osoby, která má zablokován průchod vzduchu cizím tělesem. Tato technika byla pojmenována po americkém lékaři Henrym Heimlichovi, který ji v roce 1974 poprvé představil.
  • Heimlichův manévr se používá zejména při dušení pevným předmětem nebo jídlem.
  • Při provedení Heimlichova manévru je důležité zachovat opatrnost a sledovat reakce postižené osoby. Pokud je "Heimlich" úspěšný a cizí těleso je vyjmuto, měla by být osoba posuzována na přítomnost dalších zranění a v případě potřeby by měla být poskytnuta další pomoc.
  • Heimlichův manévr by měl být používán pouze v situacích, kdy je skutečně potřeba odstranit cizí těleso z dýchacích cest, a měl by být proveden s maximální opatrností. Osoba, která provádí Heimlichův manévr, by měla být obeznámena s technikou a případně absolvovat školení v první pomoci.

Heimlichův manévr používá břišní tahy k vytlačení předmětů z krku. Pod plícemi je sval zvaný bránice. Tento sval se stahuje, aby pohyboval plícemi, což jim pomáhá vydechovat vzduch.

V roce 1972 četl lékař z Cincinnati příběh o dušení. V té době bylo udušení šestou nejčastější příčinou náhodné smrti. Tyto statistiky inspirovaly lékaře k vymyšlení jednoduchého způsobu, jak těmto úmrtím zabránit. Postup se stal známým jako Heimlichův manévr (či jako Heimlichův chvat).

Heimlichův manévr funguje tak, že vytváří umělý kašel. Zatlačením na bránici manévr vytlačí vzduch z plic nahoru přes hrdlo, čímž vytlačí zachycený předmět ven.

Rychlá fakta o Heimlichově manévru:

  • Když se člověk dusí, nemůže vdechovat ani vydechovat vzduch, což je vlastně důvod, proč není možné vykašlat předmět během dušení.
  • Až do 70. let 20. století neexistovala žádná široce přijímaná strategie pro zvládání dušení založená na výzkumu.
  • Lidé by měli Heimlichův manévr provádět pouze na někom, kdo se dusí.
Heimlichův manévr - ilustrace toho, jak ho udělat

Heimlichův manévr – ilustrace toho, jak ho udělat

 

Jak provést Heimlichův manévr

Existují čtyři způsoby, jak provést Heimlichův manévr, v závislosti na věku a potřebách dusící se osoby. Základní myšlenka každého z přístupů je ale stejná: použití svalů bránice k vytlačení předmětu z krku.

Pojďme se na jednotlivé typy manévrů podívat:

Heimlichův manévr u dospělého nebo dítěte při vědomí

Pokud je dospělý nebo dítě starší 1 roku při vědomí, ale nemůže mluvit, kašlat ani dýchat, proveďte okamžitě Heimlichův manévr podle následujících kroků:

  1. Postavte se za osobu, která se dusí, ruce omotané kolem pasu.
  2. Udělejte jednou rukou pěst. Umístěte palcovou stranu pěsti proti žaludku osoby, pod žebra a nad pupek. Je možné nahmatat brániční sval.
  3. Položte druhou ruku přes pěst a zatlačte do tohoto svalu rychlým, silným tahem, vzhůru.
  4. Pokračujte v přírazech do břicha, dokud předmět nevyjde ven.

Heimlichův manévr u dospělého nebo dítěte v bezvědomí

Pokud je dítě nebo dospělý v bezvědomí nebo nemůže sedět nebo stát, proveďte tyto kroky:

  1. Položte osobu, která se dusí, na záda.
  2. Posaďte se na stehna dané osoby, čelem k ní
  3. Položte si jednu ruku na druhou a poté umístěte dlaň ruky přes bránici osoby, těsně pod hrudní koš a nad její pupík.
  4. Opřete se o ruce, tlačte nahoru a dovnitř.
  5. Pokračujte v opakování tahů, dokud není předmět vykašlán.

Předvádění Heimlicha na sobě

Pokud se dusíte, když jste sami, nebo když není nikdo, kdo by vám pomohl, postupujte s Heimlichem takto:

  1. Udělejte pěst a palci směřujícími dovnitř umístěte pěst proti bránici – pod hrudní koš a nad pupek.
  2. Zatlačte dovnitř a nahoru, dokud není předmět vytlačen.
  3. Pokud to není možné nebo to nefunguje, nakloňte se nad pevným předmětem, jako je pult nebo židle. Umístěte okraj tak, aby zatlačil dovnitř a nahoru na dané místo. Pohybujte se mírně dopředu a dozadu, abyste vytvořili tah.
  4. Opakujte, dokud se předmět neuvolní.

Heimlichův manévr u kojenců do 1 roku

U kojenců mladších 1 roku postupujte takto:

Sponzorováno

  1. Umístěte dítě obličejem dolů na předloktí a ujistěte se, že hlava dítěte je níže než jeho hrudník.
  2. S předloktím opřeným o stehno podepřete hlavičku dítěte rukou.
  3. Ujistěte se, že ústa a nos dítěte nejsou zakryté.
  4. Použijte místo mezi zápěstím a dlaní druhé ruky a čtyřikrát udeřte dítě do zad mezi lopatky. Opakujte, dokud předmět z dítěte nevyjde.
  5. Pokud se to nepodaří, otočte dítě. Umístěte dva prsty do středu hrudníku dítěte, mezi bradavky. Čtyřikrát silou zatlačte dolů do hloubky asi 2-3cm. Opakujte, dokud předmět nevyjde.

Historie Heimlichova manévru

Henry Heimlich, hrudní chirurg, četl o epidemii smrti udušením v restauracích. Zjistil, že Americký Červený kříž doporučuje plácat dusící se oběti po zádech. Nebylo však mnoho důkazů na podporu této strategie.

Začal testovat různé strategie na svém psovi v anestezii. Heimlich věřil, že údery do zad nefungovaly moc dobře, protože tlačily předmět dále do dýchacích cest. Zjistil také, že k ničemu nebyly ani tlaky na hrudník, protože žebra bránila plícím vytlačit dostatek vzduchu.

Heimlich později zjistil, že tlakem na bránici směrem nahoru mohou plíce vytlačit dostatek vzduchu k vytlačení předmětu. Z tohoto jednoduchého postupu se stal následně Heimlichův manévr a během několika let jej organizace jako Červený kříž začaly doporučovat jako nejlepší strategii pro záchranu životů lidí, kteří se dusili.

Je Heimlichův manévr lepší než jiné strategie?

Ačkoli Heimlichův manévr ve většině situací nahradil údery dozadu do hrudníku, někteří záchranáři stále používají tyto strategie, když Heimlich selže. Zůstává nejasné, zda je Heimlich lepší volbou, nebo jen populárnější a možná jednodušší volbou.

Studie z roku 1976, která srovnávala tlaky na břicho (bránici) Heimlichovým stylem s tlaky na hrudník, například zjistila, že tlaky na hrudník byly účinnější. Velikost vzorku byla ale velmi malá, zahrnovala pouze šest mužů. U větší velikostí vzorku mohli výzkumníci získat odlišné výsledky, takže studie by neměla být považována za nezvratný důkaz, že nápory na hrudník jsou lepší.

Nácvik Heimlichova manévru

Heimlichův manévr není možné provést na někom, kdo se nedusí.

Protože však tato technika zahrnuje tlak na bránici, je možné, aby se osoba seznámila s postupem umístěním rukou na bránice a nahmatáním silného pásu svalů těsně pod hrudním košem. Silné zatlačení na tento sval by mělo vyvolat trhavý pocit, který vytlačí vzduch z plic. To může posílit důvěru v případě skutečné epizody dušení.

Bezpečnost heimlichova manévru

Pokud člověk může kašlat, mluvit nebo dýchat, nedusí se. Počkejte, až člověk věc vykašle. Heimlichův manévr začněte pouze v případě, že osoba není schopna uvolnit předmět z dýchacích cest a nemůže dýchat.

PAMATUJTE: Heimlichův chvat nezachrání tonoucí se oběti a nezachrání lidi ani před dalšími mimořádnými událostmi, jako je zástava srdce nebo záchvat.

Závěr

Někdy Heimlichův manévr selže, buď proto, že předmět je příliš hluboko v krku, nebo proto, že člověk manévr neprovede správně. Z tohoto důvodu vždy okamžitě volejte 112, když se někdo dusí.

Pokud jsou u události k dispozici dva lidé, jeden by měl zavolat 112, zatímco druhý provede Heimlichův manévr. To maximalizuje šanci na přežití, i když Heimlich nezafunguje.

VIDEO: Heimlichův manévr

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

  • Zdroj obrázku ve článku: corbacserdar.gmail.com / depositphotos.com
  • Abdominal Thrust Maneuver Autoři: Jafet A. Ojeda Rodriguez; Megan Ladd; Dov Brandis.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva