Kořen Taro a zdraví – plný vlákniny a minerálů 4.88/5 (16)

koren-taroAč je kořen Taro u nás téměř neznámý, má hodně zdravotních benefitů. Má úžasnou schopnost zlepšit trávení, snížuje hladinu cukru v krvi, zabraňuje některým druhům rakoviny, chrání pokožku, podporuje celkové zdraví, zlepšuje krevní oběh, snižuje krevní tlak, pomáhá imunitnímu systému a pomáhá také předcházet onemocnění srdce.

Troška z historie kořene Taro

Taro kořen je považován za jednu z prvních pěstovaných rostlin v lidské historii. Jeho vědecké jméno je Colocasia esculenta, česky Kolokázie jedlá. Má opravdu fascinující historii. Předpokládá se, že pochází z jihovýchodní Asie a jižní Indie, ale pěstuje se a používán se na mnoha místech po celém světě.

Je fascinující, jak každá kultura využívá kořen taro mírně odlišným způsobem. Taro je také jednou z mála plodin, které mohou růst v zaplavených oblastech. Vzhledem k jeho řapíkaté povaze, může růst a produkovat živiny, zatímco je pod vodou. Je základní potravinou africké, indické a oceánské kuchyně, ale lze ho nalézt všude v kuchyních v okolí Japonska, Egypta, i v okolí Spojených států, Fidži, a Španělska.

Nyní se pojďme blíže podívat na to, co je vlastně uvnitř kořene Taro.

Nutriční hodnota kořene Taro

Taro kořeny obsahují velké množství organických látek, minerálů a vitamínů, které jsou důležité pro lidské zdraví. Taro kořen obsahuje velmi významné množství vlákniny a sacharidů, jakož i vysoký obsah vitamínu A, C, E, B6, kyseliny listové, stejně jako hořčíku, železa, zinku, fosforu, draslíku, manganu a mědi. Rostlina také obsahuje některé bílkoviny ve stravě, ale jejich množství je téměř zanedbatelné.

Zdravotní benefity kořene Taro

1. Perfektní pro trávení

Jednou z nejdůležitějších funkcí kořene taro ve stravě je jeho úloha při trávení. Vysoké množství vlákniny v kořeni Taro (jedna dávka obsahuje 27% denní potřeby vlákniny) podporuje zdraví našeho gastrointestinálního traktu. Pomalá peristaltika vzniká nejčastěji v důsledku stravy chudé na vlákniny. Vláknina tak pomáhá zabránit vzniku podmínek, při kterých vzniká plynatost, nadýmání, křeče, zácpa, a dokonce i průjem. Zdravý, regulovaný gastrointestinální systém může výrazně přispět ke zlepšení celkového zdravotního stavu.

2. Prevence rakoviny

Kořen Taro hraje důležitou roli v antioxidační aktivitě v našem těle. Vysoké hladiny vitaminu A, vitaminu C, a různých jiných fenolických antioxidantů, které jsou obsaženy v kořeni Taro, posilují náš imunitní systém a pomáhají odstranit nebezpečné volné radikály z našeho těla. Volné radikály jsou nebezpečné vedlejší produkty buněčného metabolismu, které mohou způsobit, že zdravé buňky začnou mutovat do rakovinných buněk. Pokud eliminujeme tyto volné radikály, náš celkový zdravotní stav se téměř zaručeně zlepší. Kryptoxantin (přírodní karotenoidové barvivo s antioxidačními účinky), který se nachází v kořeni taro, velmi snižuje šance na rozvoj rakoviny plic a ústní dutiny.

3. Snižuje riziko diabetu

Vláknina v kořeni Taro může také pomoci snížit riziko vzniku diabetu, protože se tímto reguluje uvolňování inzulínu a glukózy v těle.

4. Krevní tlak a zdraví srdce

Taro kořen obsahuje významné hladiny draslíku, což je další ze základních minerálů, které musíme přijímat, pokud chceme zůstat zdraví. Draslík je zásadní minerál pro nastolení normální hodnoty krevního tlaku v těle. Je to jednoduché – draslík pomáhá snižovat krevní tlak, tím je přímo napojen na celý kardiovaskulární systém, který dlouhodobým vysokým krevním tlakem trpí. Draslík je dokonce spojován se zvýšením kognitivních funkcí, protože zlepšuje neuronové spoje v mozku.

5. Pro ostrý zrak

Jak již bylo uvedeno výše, kořen Taro obsahuje různé antioxidanty, včetně beta-karotenu a Kryptoxantinu. Tyto antioxidanty mohou pomoci zlepšit zrak i tím, že brání volným radikálům, které způsobují makulární degeneraci nebo šedý zákal.

6. Zdraví pokožky

Kořen Taro prospívá i naší pokožce. A to díky vitaminům E a A. Už proto bychom měli tento kořen přidat sem tam do našeho jídelníčku. Oba tyto vitamíny mají přímý vliv na celkové zdraví našich buněk, což znamená, že se naše rány hojí rychleji, vrásky budou menší, a celkově naše pokožka bude působit zdravějším dojmem.

7. Perfektní na imunitu

Snad nejdůležitějším bodem v přínosu kořene taro pro zdraví, je jeho role v imunitním systému. Má velmi vysoký obsah vitamínu C, stimuluje imunitní systém k vytváření vyššího množství bílých krvinek, které nás brání proti cizím patogenům. Kromě toho, vitamin C působí jako antioxidant.

Na co pozor? Na kalorie!

Jedna problémová věc u kořene Taro přece jen existujte – má vysoký obsah kalorií. 100 gramů tohoto kořene obsahuje 112 kalorií, což může být problém pro ty z nás, kteří se snaží zhubnout. Má více sacharidů, než brambory, takže to s jeho konzumací extrémně nepřehánějte. Jezte ho s rozumem, a bude sloužit vašemu zdraví.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva