Sponzorováno

Valeriánské kapky a zdraví – poradí si nejen s nespavostí 4.7/5 (44)

Valeriánské kapky slouží v první řadě na eliminaci problémů s nespavostí.

Valeriánské kapky slouží v první řadě na eliminaci problémů s nespavostí.

Valeriánské kapky, extrakt získaný z kozlíku lékařského (Valeriana officinalis), se používá k řešení problémů s nespavostí, nervozitou, úzkostí i duševním napětím. V porovnání s běžnými léky nemá tinktura vedlejší účinky (kromě snížení schopnosti koncentrace a pozornosti) a není návyková. Co byste o ní měli ještě vědět?

Kozlík nám pomáhá už dlouho

Kozlík lékařský pochází z oblastí Evropy, aktuálně se pěstuje i v Asii a Americe. Jako sedativum se využívala tisíce let. V 12. století nechyběla v léčebné medicíně Sv. Hildegardy z Bingen. V období světových válek se kozlík lékařský používal na tlumení psychických stavů zraněných vojáků. Sloužila i jako prostředek proti nadýmání, kožním vyrážkám i otokem kloubů.

Valeriánské kapky – Tinktura z kozlíku pro lepší spánek

Valeriánské kapky slouží v první řadě na eliminaci problémů s nespavostí. Jsou běžně dostupné i u nás. V Německu je kozlík lékařský uznán za efektivní sedativum s mírným účinkem a v USA je podle GRAS (Generally Recognized as Safe) považován za bezpečnou bylinu.

Složení kapek a vědecké výzkumy

Tinktura se vyrábí z kořene kozlíku lékařského a alkoholu. Velmi důležitou roli hrají látky s názvem valepotriáty, které stimulují produkci kyseliny gama-aminomáselné (známé pod zkratkou GABA) v mozku. Podle odborníků je GABA zodpovědná za kvalitní hluboký spánek. Kořen rostliny dále obsahuje cholin, flavonoidy, alkaloidy, esenciální oleje a steroly, které se vyznačují sedativním a analgetickým působením.

Sponzorováno

Valeriánské kapky a nervové vyčerpání, migrény i křeče

Kromě poruch spánku se valeriánské kapky používají při pocitech nervového vyčerpání, neurózách, úzkosti, panice a migrénách. V tradiční medicíně slouží jako prostředek tlumení bolesti, uvolnění křečí při menstruaci nebo nadýmání, pomáhají i při syndromu neklidných nohou i při menších fobiích.
Kozlíkové nebo valeriánské kapky se užívají při srdečních a žaludečních neurózách, úzkosti, rozrušení nebo nespavosti. Kozlík se většinou užívá ve formě tinktury z kořene, bývá také součástí uklidňujících čajových směsí.

Pro dospělé i děti …

Kapky se užívají půlhodinu až hodinu před plánovanou dobou odpočinku (pro lepší výsledky i jednou až dvakrát během dne). Dávkování se většinou přizpůsobuje tělesné hmotnosti, to znamená, že dětem se podává zhruba polovina z doporučené dávky určené pro dospělé. Ideální je, pokud se kapky rozmíchají ve vodě nebo ovocné šťávě.

Tinktura z kozlíku není pro všechny

Jelikož kapky obsahují alkohol, nejsou vhodné pro těhotné a kojící ženy, ani lidi, kteří trpí nemocemi jater, epilepsií a podobně. Pokud dlouhodobě užíváte nějaké léky (například antidepresiva, barbituráty, antihistaminika), konzultujte užívání kapek s lékařem.

Kdy se vyskytují vedlejší účinky?

Platí pravidlo, že po maximálně 4 týdnech užívání je třeba udělat si dostatečnou přestávku. Přestože jsou valeriánské kapky přírodním produktem, je třeba dodržovat stanovené dávkování a zbytečně neprodlužovat dobu užívání jinak paradoxně může dojít k rozrušení, nervozitě a bolestem hlavy.

Vyzkoušet můžete i čaj

Sponzorováno

Pokud dáváte přednost čistě přírodním a čerstvým produktům, můžete vyzkoušet i čaj z kořene kozlíku lékařského. Nejlepší terapeutické účinky má však tinktura, protože tepelné zpracování bylinky ztrácí některé účinné látky.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva