Sponzorováno

Mozková mlha po nemoci Covid-19 – příznaky, příčiny a léčba 4.87/5 (15)

Mozková mlha po nemoci Covid-19Mezi nejčastější (a i všeobecně známé) příznaky COVID-19 patří horečka, kašel, dušnost a únava. Neurologické příznaky – ty, které ovlivňují váš mozek a nervový systém – jsou však hlášeny až u 25 procent lidí, u nichž se objeví nemoc COVID-19.

Vleklá „mozková mlha“ je jedním z neurologických symptomů, který lidé s COVID-19 běžně hlásí. V některých případech může mozková mlha nebo kognitivní porucha trvat mnoho měsíců po onemocnění Covid-19.

V tomto článku se podíváme blíže na to, proč COVID-19 způsobuje u některých lidí mozkovou mlhu a jak moc je to běžný problém.

Co je mozková mlha v souvislosti s nemocí COVID-19?

Mozková mlha není p5esn8 lékařská diagnóza. Spíše je to obecný termín používaný k popisu pocitu duševní pomalosti, mentální jasnosti či zmatenosti.

Příznaky mozkové mlhy mohou být tyto:

 • problémy s pamětí
 • nedostatek mentální jasnosti
 • špatné soustředění
 • bolesti hlavy
 • zmatek v hlavě

Většina lidí sem tam zažívá období mozkové mlhy. Pravděpodobně jste se už cítili duševně malátní, třeba po noci, kdy se vám špatně spalo nebo když jste byli ve velkém stresu.

Ale někteří lidé, kteří měli nemoc COVID-19, hlásili, že mozková mlha, která trvá týdny nebo dokonce měsíce poté, co jejich další příznaky – jako kašel, únava nebo horečka – zmizely.

Proč COVID-19 způsobuje mozkovou mlhu?

Vědci stále zkoumají potenciální příčinu mozkové mlhy u lidí, kteří měli COVID-19. Předpokládá se, že mohou hrát roli fyziologické i psychologické faktory.

Předpokládá se, že nový koronavirus, který způsobuje COVID-19, známý jako SARS-CoV-2, se obvykle šíří úzkým kontaktem s někým, kdo má infekci. Kapičky slin od této osoby se mohou dostat do vašeho těla nosem, ústy nebo očima. Jakmile je koronavirus ve vašem těle, vstupuje do buněk prostřednictvím enzymu nazývaného receptor angiotenzin-konvertujícího enzymu 2 (ACE2). Virus je neuroinvazivní, což znamená, že se může dostat do vaší mozkové tkáně.

Mnoho případových studií zjistilo, že u některých lidí s onemocněním COVID-19 se objevují komplikace, jako je změněné vědomí nebo encefalopatie. Encefalopatie je obecný termín, který označuje poškození nebo onemocnění vašeho mozku.

Studie z ledna 2021 zjistila zvýšené hladiny zánětlivých cytokinů v tekutině obklopující mozek lidí několik týdnů po infekci COVID-19. Cytokiny jsou molekuly produkované vaším imunitním systémem, které podporují zánět.

Zánět ve vašem mozku pak brání schopnosti vašich neuronů vzájemně komunikovat. To může být jeden z hlavních faktorů, které ve finále přispívají k mozkové mlze.

Vědci také identifikovali mikrostrukturální změny v hippocampu a dalších oblastech mozku po prodělání nemoci COVID-19. Věří, že i tyto změny mohou také přispět ke kognitivním poruchám.

Další faktory, které mohou přispívat k mozkové mlze

Jak bylo uvedeno výše, zánět v mozku a jeho okolí může přispět k mozkové mlze. Existují však i jiné způsoby, kterými může COVID-19 nepřímo vést také k mozkové mlze.

Mezi některé možné přispívající faktory patří:

 • špatná kvalita spánku
 • pocity samoty
 • deprese
 • zvýšený stres nebo úzkost
 • dietní změny
 • snížená fyzická aktivita
 • vedlejší účinky některých léků

Jak je to běžná mozková mlha po nemoci Covid-19?

Vědci stále pracují na tom, aby zjistili, jak je běžná mozková mlha u lidí, kteří prodělali COVID-19.

Jedna nedávná analýza ukázala, že mezi 7,5 až 31 procent lidí zažívá nějak změněný duševní stav jako symptom COVID-19. Tento odhad byl však založen jen na malých studiích a nemusí být použitelný pro větší populaci.

Další nedávná studie uvádí, že neurologické příznaky mohou být rozšířenější, než se původně předpokládalo, a mohou se objevit až u 69 procent lidí, kteří zaznamenali závažný průběh onemocnění COVID-19.

V tuto chvíli není jasné, proč se u některých lidí vyvíjí mozková mlha a u jiných ne. Zdá se, že lidé s vážnými případy COVID-19 mají vyšší riziko vzniku neurologických symptomů než lidé s mírným průběhem onemocnění.

Těžké mozkové komplikace, jako je delirium, záchvaty a záněty mozku a okolních tkání, jsou nejčastější u kriticky nemocných pacientů.

Sponzorováno

Jak dlouho mozková mlha po nemoci Covid-19 obvykle trvá?

Stále není jasné, jak dlouho mozková mlha obvykle trvá po prodělání nemoci COVID-19. Někteří lidé hlásí mozkovou mlhu, která přetrvává týdny nebo měsíce poté, co jejich respirační příznaky odezněly.

Studie zveřejněná v prosinci 2020 zjistila, že přibližně 28 procent lidí mělo přetrvávající problémy s koncentrací více než 100 dní po hospitalizaci na COVID-19.

V jiné studii vědci zjistili, že ze skupiny 60 pacientů, kteří se zotavili z COVID-19, mělo 55 procent ještě 3 měsíce po nemoci nějaké neurologické příznaky. Mezi tyto příznaky patří:

 • změny nálad
 • únava
 • bolesti hlavy
 • zrakové poruchy

Léčba – co pomáhá při léčbě mozkové mlhy způsobené nemocí COVID-19?

V současné době je nejlepší léčbou mozkové mlhy způsobené COVID-19 osvojení si zdravých návyků. Následující tipy vám mohou pomoci posílit mentální funkce, pokud se potýkáte s mozkovou mlhou po Covidu.

 • Dbejte na dostatek spánku. Kvalitní spánek může vašemu tělu pomoci zregenerovat a zotavit se. Spánek je doba, kdy mozek a tělo mohou vyčistit toxiny a pracovat na svém uzdravení. Zajistěte svému tělu potřebný spánek.
 • Pravidelně cvičte. Fyzická aktivita neprospívá pouze vašemu srdci a plic, je také skvělým způsobem, jak posílit funkci mozku. Provádějte různá aerobní cvičení, ne silová. Možná budete muset začít pomalu, třeba jen dvě až tři minuty několikrát denně. Přestože neexistuje žádná dávka cvičení na zlepšení zdraví mozku, obecně se doporučuje cvičit 30 minut denně, pět dní v týdnu.
 • Jezte kvalitně a dobře. Snažte se jíst vyváženou a zdravou výživu, která vašemu tělu dodá potřebnou výživu, aby se vrátilo do dobrého zdraví. Jezte jídla ve středomořském stylu. Bylo prokázáno, že zdravá strava zahrnující olivový olej, ovoce a zeleninu, ořechy a fazole a celozrnné produkty zlepšuje myšlení a paměť. A i zdraví mozku.
 • Vyhněte se tabáku a alkoholu. Držení se stranou od tabákových výrobků a alkoholu může pomoci minimalizovat záněty v mozku. Dejte svému mozku maximální šanci na uzdravení tím, že se vyhnete látkám, které jej mohou nepříznivě ovlivnit.
 • Účastněte se společenských aktivit. Jsme sociální tvorové. Sociální aktivity neprospívají jen naší náladě, ale pomáhají také našemu myšlení a paměti.
 • Provádějte další prospěšné činnosti, zapojte se do nových, kognitivně stimulujících činností; poslouchání hudby; procvičování všímavosti; a udržení pozitivního mentálního přístupu.

Výzkumníci nadále zkoumají potenciální přínos léků na snížení zánětu mozku, který může přispívat ke kognitivním změnám. Kromě přímých účinků na mozek může mít COVID-19 také dlouhodobé účinky na jiné orgánové systémy. Některé z ve článku zmíněných problémů mohou být způsobeny trvalým poškozením plic, srdce, ledvin nebo jiných orgánů. Poškození těchto orgánů – nebo dokonce jen samotné symptomy – může narušit myšlení a paměť a způsobit mozkovou mlhu. Jak například můžete jasně myslet, pokud se cítíte unavení a bolí vás tělo? Jak se můžete soustředit, když jste byli půl noci vzhůru a probudili vás bolesti hlavy?

Sečteno a podtrženo

Někteří lidé po prodělání nemoci COVID-19 uvádějí, že mají mozkovou mlhu několik týdnů nebo měsíců poté, co odezněly jejich respirační příznaky. Předpokládá se, že k tomuto stavu může přispět kombinace fyziologických změn v mozku a psychologických faktorů.

Vědci se stále snaží pochopit, proč se u některých lidí objevují neurologické příznaky COVID-19 a u jiných ne. Pokud jste měli COVID-19 a máte přetrvávající kognitivní problémy, které ovlivňují vaši schopnost jasně myslet, určitě se poraďte se svým lékařem. Ve druhé řadě pak myslete pozitivně a věnujte se zdravému životnímu stylu.

Sponzorováno

A co vy? Zaznamenali jste po prodělání nemoci Covid-19 nějaké kognitivní problémy nebo přímo mozkovou mlhu? Napište nám do komentářů. Budeme rádi.

Dále si o nemoci Covid-19 přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

3 Komentářů u článku “Mozková mlha po nemoci Covid-19 – příznaky, příčiny a léčba”

 1. Lipex napsal:

  Jestli to bude trvat měsíce, tak mě asi hrábne. Měl jsem Covid téměř bezpříznakový a už asi 3 týden jsem unavený, malátný, nesoustředěný, náladový, zapomětlivý, mám jakoby zúžené zorné pole a celkově utlumené vnímání, nejsem schopný pracovat, občas mám zimnici a studené nohy a ruce, někdy nával horka a pocit, že to se mnou sekne. Prostě jako bych byl permanentně na nějakých drogách a IQ mi kleslo asi tak o 20.

  • Vojta napsal:

   Mam to hodně podobné. Covid trval cca týden, bolest těla, únava, velka bolest hlavy, ale jinak celkem pohoda. Nicméně už 14 dní mě tak „divně tlačí“ v hlavě a jsem vyloženě zmatený. Řídit auto mi nepřijde úplně automatická záležitost, cokoliv dělat vyžaduje fakt hodně energie. Jsem programátor a jako v tomhle stavu pracovat lze jen s velkým úsilím a přestávkami na spaní. Prostě jak na fstu…jak dlouho to u Vás trvalo?

 2. Petra napsal:

  Já měla na konci února 2023 trochu rýmu a škrábání v krku, ant. test negativní, ale co pak nastalo – motani hlavy, jeden večer bušení srdce, pak bolest šíje a hlavy, děsná únava, zapomnetlivost, nesoustredenost,deprese, nespavost, špatné vidění. Měla jsem pocit, že se o mě pokouší snad všechny nemoci. Pak něco podobného měla dcera a dopatrala jsem se, že se zřejmě jedná o post covid. No, ještě mě čeká neurologie, ale nejbližší termín až v květnu, takže je vidět, že covid zacloumal s hodně lidmi po neurologické stránce. Jinak ty nejhorší stavy trvaly asi 3 týdny, teď už zbývá jenom to zhoršené vidění a horší spánek.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva