Sponzorováno

Šalvěj lékařská a její účinky na zdraví 4.94/5 (16)

Jaké má šalvěj účinky?

Jaké má šalvěj účinky?

Tuto bylinku můžete využít v mnoha situacích a k řešení nespočtu zdravotních obtíží. Nejčastěji používaným druhem je šalvěj lékařská. Její obliba v léčitelství má mnohaletou tradici. Jak ji můžete využít ve svůj prospěch a kdy se vám mohou její účinky hodit?

Najdete ji spíše v kuchyni…

Šalvěj nachází své využití samozřejmě i v kuchyni. Snadno se tak může stát, že ji vlastně doma máte, jen ji používáte spíše při vaření a pečení než při léčení zdravotních neduhů. Zkuste tedy někdy udělat změnu a třeba jí poděkujete za váš brzký návrat do adekvátní kondice. Vždyť hned její název odvozený ze slova „salvare“ (léčit) vám napoví, že vám jistě pomůže.

Kde šalvěj roste?

Rostlina má mírně keřovitý vzhled, je vysoká maximálně 50 cm (obvykle méně). Má drobné fialové květy, které na ní můžete spatřit v období od května do července. Již při prvním bližším kontaktu pocítíte, jak silné je její aroma. Daří se jí zejména na slunném stanovišti. V přírodě ji volně růst naleznete zejména v Řecku, Francii nebo Itálii. Doma si ji můžete vypěstovat pohodlně v květináči nebo na zahrádce.

Kdy nám šalvěj pomůže?

Její pozitivní přínos můžete ocenit při vnitřním i vnějším použití. Z šalvěje nám pomohou na naše neduhy zejména obsažené vitamíny skupiny B, estrogenní hormony, cineol, salviol, thujon a třísloviny. Ti zodpovídají za její protizánětlivé, dezinfekční a baktericidní účinky.

1. Při bolestech v krku a dutině ústní

Asi nejznámější jsou její účinky při bolestech v krku a v dutině ústní. Lze ji užívat i v kombinaci s léky, které vám doporučí lékař. Nejvyšší efekt má samozřejmě v případě, kdy po ní sáhnete hned na začátku problémů, když příznaky ještě nejsou plně rozvinuté. V ústech vám uleví i při různých zánětech, bolestech zubů, krvácení dásní.

2. Při potížích s trávením

Ocenit ji můžete i při potížích s trávením. Dokáže zklidnit žaludek, podpoří funkci žlučníku a odstraní nadýmání. Obecně jsou na trávení a na žaludek bylinky prospěšné.

3. Na nadměrné pocení i psychickou odolnost

Šalvěj bývá též doporučována v případech, kdy trpíte nadměrným pocením, stresem nebo nespavostí. Na tyto obtíže má blahodárný vliv a dokáže posílit vaši psychickou odolnost.

4. Pro ukončení kojení

Kromě jiného též brzdí tvorbu mateřského mléka, proto by se jí kojící ženy měly vyhýbat. Záměrně si ji mohou dopřát v době, kdy se snaží kojení svého dítka ukončit.

Sponzorováno

5. Léčba odřenin a bodnutí hmyzem

Zevně ji můžete aplikovat při léčení různých drobných zranění, odřenin. Mnohdy není třeba ze šalvěje připravovat speciální odvary, ale stačí na bolavé místo přiložit její rozmačkaný list. Využijete ji takto třeba po bodnutí hmyzem. Rozsáhlejší postižení kůže se hodí léčit spíše formou koupelí nebo obkladů.

6. Pro krásnou pleť i vlasy

Pokud si z ní uděláte odvar, kterým po umytí opláchnete vlasy, podpoříte dobrý stav pokožky hlavy, zmírníte padání vlasů a minimalizujete tvorbu lupů. Ve formě vody na pleť zajistí lepší hojení akné i drobných jizev.

Jak šalvěj využít?

Sbírat šalvěj můžete prakticky po celé léto, uplatnění naleznou zejména její listy, případně i vrchní části stonků. Tuto sklizeň je možné nasušit a využít vždy, když bude potřeba, tedy i v době, kdy již čerstvá rostlina nebude k dispozici.

Kostky ledu se šalvějí do jídla

Lze ji též zamrazit v kostkách ledu, které pak můžete přidávat do jídla během vaření.

Nálev ze šalvěje

Nálev připravíte zalitím čajové lžičky sušených lístků 250 ml vroucí vody. Necháte zhruba 15 minut vylouhovat a v případě vnitřního použití jej pijete teplý obvykle dvakrát denně.

Kloktadlo nebo obklad

Můžete jej také využít jako kloktadlo nebo na přípravu zevně aplikovaných obkladů.

Tinktura ze šalvěje

Na zevní použití si ze šalvěje můžete připravit i tinkturu. Získáte ji smícháním 50 g šalvěje s 500 ml destilátu. Vše uzavřete v neprůhledné lahvi a necháte deset dní odpočívat.

Každodenní používání šalvěje by nemělo přesáhnout dobu dvou týdnů. Poté je zapotřebí udělat pauzu. Vhodné množství jsou maximálně tři šálky odvaru za den. Při používání delším nebo ve vysokých dávkách se místo zlepšení zdraví může stát pravý opak, mohou se objevit nevolnosti, zvracení, návaly horka nebo zimnice.

A co vy a Šalvěj? Používáte ji? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

Co si ještě o šalvěji přečíst?

VIDEO: O šalvěji

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva