Sponzorováno

Losos a zdraví – malý kousek lososa stačí na doplnění cenných látek do organismu 4.94/5 (16)

Už malý kousek lososa stačí na doplnění cenných látek do organismu.

Už malý kousek lososa stačí na doplnění cenných látek do organismu.

Pozornost lákající růžové až červené maso, na jazyku se rozpouštějící dietní a lahodné maso ryby, pocházející z vod dalekého Atlantského oceánu. Losos je ryba známá zejména gurmánům, labužníkům, kterých si získala svou podmanivou jemnou chutí, a netypickým, téměř žádným „rybím zápachem“. Navíc, lososové maso je velmi dietní, nízko energetické a také proto, mnozí odborníci právě lososa pokládají za nejzdravější rybu pro organizmus člověka!

Losos – v čem je výjimečný? Proč právě losos?

K nejzdravějším potravinám, jednoznačně patří ryby. K nejzdravějším rybím masům lze zařadit lososí maso. Proč? Už jen samotný „lososí život“ je život plný harmonie s přírodou. Lososi žijící v čistém oceánu, poblíž Aljašky, neznají žádnou chemii, živí se pouze přírodním bohatstvím moře a proto je i jejich maso na 100% plné důležitých výživových látek. Přestože cena lososa v našich obchodech je poměrně vyšší, ve srovnání s jinými rybami, pokud si dopřejete lososa 2x do měsíce, vězte, že uděláte pro své zdraví mnohem více než konzumací např. sardinek v oleji. A přitom vaše peněženka ani velmi neutrpí ztrátou! Při konzumaci lososa se nemusíte obávat nepříjemných nálezů v podobě kostí a tak si jej můžete vychutnat s dokonalým požitkem a komfortem!

Losos – král zdraví a štíhlosti!

Losos je skutečně výjimečná ryba, její maso netřeba konzumovat v nadměrných množstvích. Už malý kousek lososa stačí na doplnění cenných látek do organismu. Losos je dokonalou kombinací tří nejdůležitějších výživových látek pro zdravé kosti a vývoj; obsahuje tedy, vysoký podíl bílkovin, omega 3-mastných kyselin a vitamínu D. Dále obsahuje i vitaminy skupiny B, zejména významné množství B6, které působí mimo jiné i jako prevence vůči rakovině tlustého střeva, zda B12, nezbytného pro správné fungování centrálního nervového systému , podporující zejména proces myšlení. Správnou srdeční, nervovou i svalovou činnost zajišťuje vitamin B3, který také můžete najít v lososu.

Losos a minerální látky

Losos obsahuje i pro život nezbytné minerální látky – například selen, který patří k ochráncem tkání před jejich napadením volnými radikály, magnézium, známý v boji proti únavě, nespavosti či stresu a vápník, základní stavební složka každé buňky. Jód zajišťuje správnou funkci štítné žlázy, ale pomáhá i spálit přebytečný tuk a posiluje tělesné i mentální zdraví. Losos se často doporučuje i v případě diet, kde nahradí část z denní dávky „dobrého“ cholesterolu, který chrání naše srdce před vznikem srdečních onemocnění.

Sponzorováno

Maso z lososa dnes pokládá mnoho lidí za delikatesu a pravidelně si ho dopřávají. Losos je zdravá ryba, protože má slušný obsah omega-3-MK, které působí preventivně vůči závažným srdečním a cévním chorobám, i vůči zhoubným nádorům. Jelikož většina lidí má ve své stravě nadbytek omega-6-MK a relativní i absolutní nedostatek omega-3-MK, doporučuje se pravidelná konzumace mastných mořských ryb, včetně lososů. Pro vysoký obsah bílkovin a výbornou schopnost nasytit při vcelku nevelkém obsahu kalorií (ve srovnání například s vepřovým masem), jsou lososi stejně jako libové ryby vhodné jako přirozená součást redukční výživy a diabetické diety. Většinou se doporučuje, aby se mastné ryby (a tedy i losos) konzumovali 1-2 krát týdně v normálních běžných porcích (zpravidla 100 – 125 g). Taková dávka a frekvence konzumace ryb by neměla být spojena s žádným reálným rizikem z nahromaděných polutantů. Těhotným ženám nebo menším dětem se někdy z opatrnosti doporučuje jíst mastné ryby ne více než 1 krát za 2-3 týdny.

Losos divoký nebo losos z farmy?

Volně žijící lososi ulovení v oceánech mají o něco lepší nutriční vlastnosti, dále mají méně tuku, a jsou proto méně energeticky vydatní než lososi chovaní v rybích farmách. Jejich tuk obsahuje navíc i méně kontaminantů z vnějšího prostředí. Navzdory těmto rozdílům se také maso z chovného lososa pokládá za zdravé a prospěšné pro výživu lidí, stejně jako maso z divokého lososa. Je zde navíc ještě dost podstatný rozdíl. Divoký losos je podstatně dražší a méně dostupný, chovný losos je levnější (i když levný ve skutečnosti také není!) a dostupný prakticky vždy a všude. To, pro kterého se rozhodnete, necháváme na vás. Každopádně vám doporučujeme lososa, ať už z „chovu“, nebo z „moře“ zařadit pravidelně do vašeho jídelního menu.

Losos – chutný a delikatesní v kuchyni

Losos je báječnou pochoutkou a je poměrně cenově dostupný, koupíme ho buď zmrazeného nebo čerstvého. U čerstvého masa dáváme bedlivý pozor na kvalitu. Pak ho můžeme podávat i v syrové „úpravě“ s koprovou marinádou, ale běžnější je jeho krátké vaření, dušení či zapékání. Oblíbený je uzený losos nebo tatarský biftek z lososa.

TIP: Losos a obsah zdravých omega 3 mastných kyselin

VIDEO: Losos na rozmarýnu – recept

Sponzorováno

Zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva