Sponzorováno

Závislost na kofeinu – může nám nějak ublížit? 4.58/5 (12)

Závislost na kofeinu - může nám nějak ublížit?Závislost na kofeinu patří k jedněm nejrozšířenějším závislostem na světě. Kofein se nachází v kávě, čaji ale také v mnoha osvěžujících nápojích (Kofola, Coca Cola, atd). V nízkých dávkách působí stimulačně, ale při vysokých dávkách vede k podrážděnosti a nespavosti. Při ústupu účinku se mohou vyskytnout bolesti hlavy, letargie, podrážděnost a nevolnost.

Klinické příznaky závislosti na kofeinu

  • Závislost na kofeinu se projevuje abstinenčními příznaky při vynechání dávek
  • Pocit úzkosti a neklidu
  • Silný útlum
  • Poruchy spánku

Léčba

Odvykání by nemělo být těžkým problémem, ale jelikož pití čaje nebo kávy je společenskou záležitostí, vznikají někdy problémy. Je třeba mít dostatek vůle a zejména upravit si také celkovou životosprávu.

Další informace

Je pro nás kofein škodlivý?
Zdá se, že mírné dávky (méně než 5 káv denně) nejsou vůbec škodlivé. Jediný známý rizikový faktor je řídnutí kostí. Ženy se zvýšeným rizikem řídnutí kostí by měly kofein omezit. Kofein je nevhodný pro těhotné ženy.

Náš tip: Zkuste tuto výbornou a kvalitní kávu

Průměrné množství kofeinu v nápojích:
Káva 60-140 mg / pohár
Čaj 25-80 mg / pohár
Kakao 10-50 mg / pohár
Některé nealkoholické nápoje 30-60 mg
Tabulka čokolády 20 mg

Příznaky závislosti na kofeinu se projeví při užívání 500 mg kofeinu / den.

Vyvolává kofein závislost?

V případě kofeinu lze hovořit o závislosti dvojího druhu: psychické a fyzické. I malé dávky kofeinu užívané pravidelně po mnoho let vytvoří určitý stupeň závislosti.

Fyzická závislost na kofeinu

Dobrý způsob, jak zjistit, zda jste závislí na kofeinu, je, když ho na několik dní přestanete užívat. Mezi nejčastější fyzické příznaky abstinenčního syndromu patří bolest hlavy – od mírné po silnou. Někdy vás může přepadnout i záchvat migrény. Mezi další fyzické příznaky patří pocit vyčerpání, nechutenství, zvedání žaludku a někdy i zvracení. Tyto symptomy většinou trvají jeden až pět dnů.

Psychická závislost na kofeinu

Mezi psychické příznaky závislosti patří deprese. Mnoho lidí si zvyklo sahat pro tuto berličku několikrát denně. Je to podobné, jako když máte chuť na cigaretu.

Sponzorováno

Je kofein opravdu škodlivý?

* Kofein způsobuje podráždění nervového systému, které může vést až k třesu, nervozitě, úzkosti a problémům se spánkem. Postupem času se mohou objevit i příznaky chronické vyčerpanosti, nedostatku energie a úporné nespavosti.
* Nápoje obsahující kofein dráždí žaludek. To mají na svědomí především různé další přídavné látky, kterými jsou tyto nápoje obohacují. Samotný kofein způsobuje zužování cév – to může být příčinou horšího trávení; vysoké dávky kofeinu mohou dokonce vyvolat zvracení.
* Nápoje obsahující kofein stimulují žaludek k větší produkci kyseliny chlorovodíkové, což může vést k překyselení žaludku. Vedle pálení žáhy se přitom mohou zhoršit i problémy s žaludečními a dvanácterníkovými vředy.
* Bylo zjištěno, že kofein může negativně ovlivňovat vstřebávání vápníku a železa. K tomu je potřeba zohlednit především u žen ohrožených osteoporózou a anémií (chudokrevností).
* Kofein zvyšuje hladinu glukózy v krvi a spolu se svými psychostimulačními účinky vyvolává pocit větší energie. I když se tento jeho účinek může zdát žádoucí, rychlý vzestup glukózy v krvi vede k vyloučení inzulínu, který někdy může vyvolat dokonce hypoglykémii. Lékem na hypoglykémii je pak napít se něčeho sladkého.
* Kofein je diuretikum – to znamená, že dráždí ledviny k většímu vylučování moči. Některé studie naznačují, že nadměrná konzumace kofeinu by mohla být odpovědná za rakovinu ledvin, močového měchýře, prsu, tlustého střeva, slinivky a vaječníků.
* Kofein může u některých lidí způsobit astmatický záchvat a přivolat alergickou reakci.

Jak se zbavit závislosti na kofeinu?

Místo kofeinu sprcha

Když se ráno probudíte, místo kávy se zkuste umýt nebo osprchovat střídavě teplou a studenou vodou a na závěr ještě promasírujte pokožku froté ručníkem. Uvidíte, jak se vám rozproudí krevní oběh.

Zkuste se zastavit

V práci se vždy po hodině na chvíli zastavte a protáhněte se, několikrát se zhluboka nadechněte. Po obědě si dopřejte krátkou a rychlou procházku.

Přestávejte pomalu

Dáváte si 10 káv denně? Tak zítra zkuste jen 7. A celý týden jen 7 káv. Další týden jen 5. A hned jste na polovině. Postupně si dávky kofeinu snižujte. Pokud se vám to podaří, kupte si něco pro radost. Třeba něco pěkného na sebe.

Dostatek tekutin

Dále si zvykněte vypít během dne několik sklenic studené nebo vlažné vody nebo bylinkového čaje. Čas od času se přejděte k oknu a nechte svůj zrad odpočinout pohledem na vzdálené objekty. Pokud je to možné, upravte vaše pracoviště tak, aby vypadalo podle vašich představ, a zkuste uplatnit i další kreativní nápady, jak bojovat proti stereotypu a únavě bez kofeinu.

Zkuste přejít na jiné pití

Jedna z prvních věcí, které so obecně doporučuje při snaze zbavit se závislosti na kofeinu, je nahradit kávu jiným nápojem, jako je třeba káva bez kofeinu. I bezkofeinová káva sice obsahuje malé množství kofeinu (od 2-25 mg na šálek oproti 100 mg v běžné kávě), ale i tak je to dobrý způsob, jak postupně snížit přísun kofeinu. Jestliže pro vás má popíjení horkého šálku kávy spíše relaxační efekt, vyzkoušejte jiné horké nápoje, jako jsou bylinné čaje nebo i horká voda.

Více cvičte

Fyzická aktivita je proto účinný způsob boje nejen s únavou, ale i s podrážděností, která přijde po vynechání kofeinu. Při cvičení se vybijete a na kofein zapomenete!

Více spěte!

Jestliže se rozhodnete vzdát se kofeinu, počítejte s tím, že budete nejspíš unavení, zvláště pokud jste kávu popíjeli proto, aby vás nabudila. Nejlepším bojovníkem proti únavě je spánek, proto se snažte spát alespoň osm hodin.

Občasná malá dávka kofeinu rozhodně nepředstavuje žádné zdravotní riziko. Problém je spíše v tom, že většina z nás neví, kdy přestat.

Co si dále přečíst o kofeinu?

VIDEO: Jak funguje kofein?

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva