Sponzorováno

Ječné zrno – příznaky a léčba 4.81/5 (16)

Jak na ječné zrno?

Jak na ječné zrno?

Ječné zrno na oku je bolavé onemocnění očního víčka. Malá bulka na okraji víčka mezi řasami může způsobovat nepříjemné pocity a pokud se zanítí, může vás dokonce na několik dní uložit do postele.

Co to je ječné zrno?

Ječmen (hordeolum) je bolestivá zarudlá bulka ospalků, postihuje děti i dospělé a často se zvykne opakovat. Způsobují ji bakterie, zejména stafylokoky, které běžně žijí na kůži. Při proniknutí do mazové žlázky u kořínku řasy vytvoří útvar, který ze začátku dráždí, může způsobovat slzení a připomíná pocit cizího tělesa v oku. Při zvětšení se vytvoří bolestivá bulka naplněná hnisem, víčko napuchne a zrudne, vznikne zánět. Příčinou bývá oslabená imunita, ale i cukrovka či hormonální poruchy nebo namáhání očí nenošením doporučených brýlí.

Ječné zrno a léčba

První pomocí při výskytu ječmene na oku jsou teplé obklady nebo přehřívání víčka infračervenou lampou. Teplo přináší úlevu a v případě lehčího průběhu útvar samovolně praskne a ranka se zahojí. V případě většího zánětu a bolestí je třeba navštívit očního lékaře, který vám předepíše antibiotické a protizánětlivé kapky nebo mast. Pokud zánět neustupuje nebo je velkého rozsahu, řeší se odstranění hnisavého ječmene malým chirurgickým zákrokem.

Pomozte si doma

Z domácích receptů se doporučuje zejména pití měsíčkového čaje, obklady a inhalování bylin.

Heřmánkový odvar

Lžíci heřmánku povaříme s 2dl vody, necháme odstát 30 minut, přecedíme a 3x denně přikládáme na čtverci gázy na oko, necháme působit 15 minut. Vždy je třeba použít čistý obklad.

Odvar z aloe

Šťáva z aloe vera slouží také jako prevence při výskytu ječného zrna. Na obklady používáme obklady ze syrových listů aloe, které vyluhujeme ve vlažné převařené vodě. 5g aloe zalijeme 1,5dl vody a necháme odstát 6 hodin.

Sponzorováno

Odvar ze světlíku

Oosvědčená bylina působí při různých onemocněních očí, má protizánětlivý účinek. Polévkovou lžíci byliny zalijeme 1 / 4l horké vody, vyluhujeme 20 minut a použijeme jako obklad. Odvar se při očních problémech i pije. Oční kapky s výtažkem ze světlíku si můžete koupit v lékárně a používat je při prvních příznacích i únavě očí.

Inhalace bylinkové páry

Zejména tymián a heřmánek jsou vhodné při výskytu očního ječmene. Mají antibakteriální účinky, působí příznivě na sliznice a uvolňují hleny. V menším hrnci převařte vodu, přidejte do ní byliny a vdechujte voňavou páru.

Měsíčkový čaj

Má protizánětlivý a pročišťující účinek. Lžičku sušených květů zalijeme 1 / 4l vařící vody, necháme 10 minut vyluhovat a pijeme ráno a večer.

Prevence ječného zrna

Někteří lidé jsou náchylní na infekce víček a tvorbu ječných zrn. Pokud k nim patříte, mějte na paměti, že nejdůležitější je hygiena:

 • oči nemyjte mýdlem, na mytí vlasů používejte jemný nedráždivý šampon
 • nesušte si oční víčka rukama
 • pokud máte mastnou pokožku, myjte víčka kosmetickým tamponem, aby se z nich odstranil nadbytečný maz
 • často vyměňujte ručníky a povlak na polštáři

I strava je důležitá

Tak jako u jiných zdravotních potížích, důležitá je strava. Dbejte o dostatečný přísun vitamínu B, ovoce, zeleniny a celozrnných potravin, omezte sladkosti, alkohol a bílé pečivo.

Prevence při práci s počítačem

Práce s počítačem unavuje oči, proto si dopřejte pravidelné přestávky a oční gymnastiku. Vzdálenost mezi očima a monitorem by měla být 50-70cm, vhodným prostředím se snižuje zátěž, proto v místnosti dostatečně větrejte nebo používejte zvlhčovač vzduchu.

Znáte vlčí zrno

Podobné jako ječmen je vlčí zrno (chalazion), vzniká ucpáním mazové žlázky ve stěně očního víčka. Průběh onemocnění, léčba i prevence jsou podobné jako při ječném zrnu, může však vyvolat velký otok na obličeji v okolí postiženého oka. Vlčí oko dokáže potrápit déle a často se stává chronickým.

TIP: Jak na zarudlé oči?

Sponzorováno

Zdroj obrázku: Wikipedia.org

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva