Sponzorováno

Zdravé zuby – Tajemství krásného a zdravého úsměvu 4.89/5 (18)

Zdravé zuby - Tajemství krásného a zdravého úsměvuTo, zda budou váš chrup a dásně zdravé, ovlivňuje mj. i pitný režim či skřípání zuby. Zřejmě neexistuje člověk, který by neměl mírný až panický strach ze zubařů. Ano, pokud máte se zuby a dásněmi celoživotně problémy, zcela vás nevykoupí asi nic, ale existují způsoby, jak návštěvu u zubního lékaře učinit méně hrozivou. Naučte se několik triků, které vám nabízíme, a usnadněte si život.

Kouření je nepřítelem dásní, kola zas zubů

Jak tvrdí zubařka Sally Cram, parodontózou trpí kuřáci dvakrát až třikrát častěji než ostatní. Také se z těchto zánětů pomaleji léčí. O tom, co cigarety dělají s barvou zubů, ani netřeba mluvit. Zuby také zežloutnou a budou se i kazit z coly, která obsahuje velké množství kyseliny. Ta totiž ničí zubní sklovinu.

Čištění zubů je umění

Podle prezidenta Americké asociace zubní estetiky Irwina Smigela mnoho dospělých vůbec netuší, jak si třeba správně mýt zuby. Základní pravidla – měkký zubní kartáček a jemné krouživé pohyby v přibližně 45-stupňovém úhlu. Pokud se zubní niti vyhýbáte, protože vás její používání bolí nebo vám krvácejí dásně, musíte na tom prostě pracovat. Po čase si na to dásně zvyknou a už nebudou tak citlivé. Svoji roli také hraje prevence proti zubnímu kazu.

Pitný režim

Sucho v ústech zvyšuje riziko zubního kazu, a pokud vám pro různé léky či z jiných důvodů nepomáhá ani napít se, mohou pomoci fluoridovaná ústní vody nebo žvýkačka bez cukru.

Neignorujte varovné znamení

Zanícené a oteklé dásně mohou být signálem čehosi vážnějšího, například neléčené cukrovky, proto návštěvu u zubaře raději netřeba odkládat, i když vás zrovna zuby nebolí. Pokud jsou vaše plomby a korunky už starší, třeba si je dát zkontrolovat, po jistém čase jsou totiž příliš opotřebované.

Sponzorováno

Skřípání zuby nezůstane bez důsledků

Pokud jste jedním z těch lidí, kteří si stres a hněv vybíjejí i pomocí zatínání či skřípání zuby, můžete si chrup pořádně opotřebovat, případně vám může v zubu vzniknout prasklina. Zkuste si najít jiný způsob, jak se uklidnit.

Pozor na přehnané bělení zubů

Zubařka Paula Jones říká, že když jste již dosáhli vysněného zářivě bílého chrupu, bělení více než jednou či dvakrát do roka může být nebezpečné. Můžete si zničit sklovinu a zuby budou citlivější.

TIP: Podívejte se na metody bělení zubů

Po padesátce vápník a vitamín D

Pokud jste se s mléčnými výrobky neskamarátili dosud, po padesátce nastal ten správný, přímo až kritický čas. Potřebujete si přece díky vápníku udržet silné kosti a pokud je ve vaší rodině běžná osteoporóza či parodontóza, třeba zpozornět ještě více.

V mléčných výrobcích se nachází i menší množství vitamínu D, který je důležitý při regulaci metabolismu vápníku. Hledejte ho však spíše na sluníčku (a opalujte se s rozumem) či v rybách.

Co se týče zubů, rentgen ukáže, jak jste na tom. Pokud již přijdete o zub, neotálejte se zubním implantátem – i když jsou pořádně drahé. Podle Smigela to však stabilizuje čelist a na vaší tváři nenastanou změny, pro které byste vypadali o dost starší. Zuby tak dávají tvar tváři v okolí úst, proto když o nějaké zuby přijdete, nahraďte je!

V těhotenství dásně trpí

Když čekáte miminko, ve vašem těle se zvyšuje hladina hormonů estrogenu a progesteronu, což může vést k oteklým a citlivým dásním náchylným k infekci. Parodontóze, která podle několika studií souvisí mimo jiné také s předčasnými porody, se vyhnete díky zubní niti.

TIP: Jsou lepší umělé zuby nebo implantáty

VIDEO: Děti a zdravé zuby; ukázka z výuky programu Zdravé zuby

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    1 komentář u článku “Zdravé zuby – Tajemství krásného a zdravého úsměvu”

    1. […] Zdravé zuby – Tajemství krásného a zdravého úsměvu […]

    2. Bělení zubů napsal:

      Nakolik jsou bezpečné metody bělení zubů citronem, pomerančovou kůrou nebo sodou? Zajímalo by mě zda to nepoškozuje sklovinu.

    3. […] Základem krásného a zdravého chrupu by měla být i pravidelná péče. Poproste vašeho zubního lékaře, aby vám předvedl správné čištění zubním kartáčkem. Po každém jídle si pak ústa minimálně vypláchněte, aby zuby nepoškodili kyseliny z pokrmů. Investujte do kvalitního kartáčku s měkkými štětinami a nezapomeňte ani na mezizubní kartáček. Spolu s ústní vodou se mohou stát cestou ke krásnému a zdravému chrupu. […]

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva