Sponzorováno

Mozky profesionálních beatboxerů a kytaristů reagují na hudbu jinak 4.71/5 (7)

Mozky profesionálních beatboxerů a kytaristů reagují jinakMozky profesionálních beatboxerů a kytaristů reagují na hudbu odlišně. A to jak ve srovnání mezi sebou, tak při jejich srovnání nehudebníky. Tato studie vrhá světlo na to, jak učení a tvorba hudby může ovlivnit duševní procesy.

Vědci zjistili, že oblast mozku, která řídí pohyby úst, byla obzvláště aktivní, když beatboxeři poslouchali dříve neslyšenou beatboxingovou hudbu, zatímco „ruční oblast“ mozků kytaristů vykazovala zvýšenou aktivitu, když slyšeli hrát na kytaru. To je velmi zajímavé.

„Většina výzkumů v této oblasti se soustřeďuje na klasicky vyškolené hudebníky, kteří mají od mladého věku rozsáhlou výuku, ale zjistili jsme, že profesionální beatboxeři a kytaristé také vykazují neurální vzory typické pro tyto odborné muzikanty,“ uvedl první autor studie, Dr. Saloni Krishnanová, která dokončila studium na UCL Institute of Cognitive Neuroscience předtím, než se přestěhovala na Oxfordskou univerzitu.

„Jsme nadšeni těmito poznatky, protože naznačují, že zkušenosti s produkcí hudby mění způsob, jakým ji vnímáme“ přidala.

Sponzorováno

Vědci vzali 60 lidí, kteří byli rovnoměrně rozděleni mezi ne-hudebníky, profesionální beatboxery a profesionální kytaristy. Hudebníci měli v průměru 8-9 let odborných zkušeností.

Uvnitř MRI skeneru, účastníci poslouchali beatboxové a kytarové nahrávky, které byly speciálně připravené pro tento výzkum, aby nezněly nijak povědomě. Výzkumný tým zjistil, že senzorimotorické oblasti mozku, které ovládají pohyb, byly aktivovány v mozku muzikantů, ale ne v mozcích ne-hudebníků. To však probíhalo pouze tehdy, když hudebníci naslouchali nahrávkám svého vlastního nástroje. Vědci tvrdí, že toto naznačuje, že tyto oblasti mozku mohou spojovat pohyby spojené s tvorbou hudby, s hudbou, kterou hudebníci slyší.

Výzkumný tým také zaznamenal zvýšenou aktivitu v oblasti mozku, která se obvykle zabývá jazykovými úkoly s komplexními audiovizuálními odkazy, jako je například pojmenování nebo čtení obrázků.

Vědci tvrdí, že nálezy pomáhají porozumět sítím mozku, které se podílejí na sluchovém vnímání, což může mít také důsledky pro řečovou a jazykovou terapii.

Sponzorováno

Celá zpráva: https://www.sciencedaily.com/releases/2018/09/180905113646.htm

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva