Sponzorováno

Světový den dárců krve – „Daruj dar života: daruj krev“ 4.8/5 (5)

Světový den dárců krve - Světový den dárců krve – 14. červen – je celosvětovou akcí. Jeho organizátorem jsou 4 významné instituce s globální působností: Světová zdravotnická organizace (WHO), Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC), Mezinárodní federace organizací dárcovství krve (IFBDO / FIODS) a Mezinárodní transfuzní společnost.

14. červen – byl vyhlášen Světovou zdravotnickou organizací (WHO) společně s Mezinárodní federací Červeného kříže a Červeného půlměsíce, Mezinárodní společností dárců krve (SIODS) a Mezinárodní společností pro krevní transfúzi (ISBT) jako „Světový den dárců krve“ a to jako připomenutí narození vídeňského profesora Karla Landsteinera (1868-1943), objevitele AB0 systému krevních skupin.

Dárcovství krve v čr

Dárcovství krve je díky rozvoji medicíny a z toho plynoucí rostoucí potřebě transfúzních přípravků a léčiv z krve připravovaných stále aktuálním tématem. Ve světě je dnes více než 90 milionů dárců krve a v 62 zemích již bylo dosaženo v případě plné krve 100% bezplatnosti odběrů (srovnání: v r. 2002 to bylo 40 zemí). Červený kříž od r. 1959 celosvětově usiluje o bezplatnost odběrů krve i jejích složek, neboť je nejlepší zárukou bezpečnosti příjemce – dárcovství založené jen na morální motivaci snižuje možnost, že by dárce zatajil některé důležité informace o svém zdravotním stavu či chování, zatímco v případě poskytnutí krve a její složky za peníze je situace opačná. Česká republika se v případě tzv. plné krve řadí k zemím s čistě bezpříspěvkovým dárcovstvím, v případě krevní plazmy tomu tak bohužel není. Stát se dárcem krve je stále platnou výzvou pro každého zdravého člověka – podrobněji viz www.cervenykriz.eu/ , neboť celkový počet dárců u nás dosud nedosahuje početního stavu doporučeného WHO. V současnosti je v nemocničních transfúzních zařízeních evidováno 290 tisíc dárců krve a jejích složek, k doporučenému počtu však stále „chybí“ cca 100 tisíc dárců. V praxi to znamená, že transfúzních přípravků pro nemocné není nedostatek, při jejich zajišťování však mohou někdy nastávat obtížné situace. Výchova k bezpříspěvkovému dárcovství krve a jejích složek a oceňování dárců krve patří k hlavním programovým činnostem Českého červeného kříže, který spolupracuje s transfuzními zařízeními (známy jsou Medaile prof. Jana Janského udělované za 10, 20 a 40 bezpříspěvkových odběrů a Zlaté kříže udělované za 80, 120 a 160 bezpříspěvkových odběrů). Jsme přesvědčeni, že i sdělovací prostředky připomenou české veřejnosti tento den.

Sponzorováno

Čtěte také: Jak darovat krev?

Letní měsíce jsou každoročně nejkritičtějším obdobím, ve kterém darovaná krev zachraňuje lidské životy a je její akutní nedostatek. Prostřednictvím Dne otevřených dveří chceme upozornit veřejnost na tento fakt, jakož i vést lidi k dobrovolnému dárcovství a informovat o důležitosti tohoto život zachraňujícího skutku.

Letos slavíme 10. výročí oslav Světového dne dárců krve. Motto letošního Světového dne dárců krve je „Daruj dar života: daruj krev“, přičemž celosvětová kampaň se zaměřuje na vyzvednutí hodnoty dárcovství krve nejen tím, že zachraňuje život pacienta, ale pomáhá mu také zajistit přežít delší a plnohodnotný život. Kampaň se zaměřuje na vyzvednutí potřeby bezpečného dárcovství krve a zdůrazňuje, že jen pravidelný dobrovolný bezplatného dárce je nejbezpečnějším zdrojem krevních zásob. Světový den koordinují Mezinárodní federace Červeného kříže a Červeného půlměsíce, Mezinárodní federace krve a Mezinárodní společnost pro krevní transfuzi. Hostitelem letošních celosvětových oslav je Francie, město Paříž.

VIDEO: Světový den dárců krve v Hodoníně

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva