Sponzorováno

Vazospasmus – co je to – příznaky, příčiny a léčba 4.79/5 (14)

  • Vazospasmus je stav, při kterém dochází k neočekávanému a náhlému stáhnutí (zúžení) cév v těle. Tento stav může postihnout různé druhy cév, včetně tepen (arteriální vazospasmus) nebo žil (venózní vazospasmus).
  • Vazospasmus může způsobit krátkodobé omezení průtoku krve v postižené oblasti těla, což může mít různé důsledky v závislosti na konkrétní situaci a závažnosti stavu.
  • Léčba vazospasmu závisí na jeho příčině a závažnosti. Někdy může být vazospasmus dočasný a sám od sebe odezní. Třeba pro léčbu vazospasmu spojeného s migrénami může lékař předepsat léky, které rozšiřují cévy a zmírňují vazospasmus.
  • Pokud je vazospasmus spojený s Raynaudovou chorobou nebo jiným chronickým onemocněním, může být součástí léčby užívání léků, které pomáhají udržovat normální průtok krve a snižovat pravděpodobnost vazospasmu.
  • Je důležité konzultovat jakékoli opakující se nebo závažné příznaky vazospasmu s lékařem, aby bylo možné provést důkladnou diagnózu a zvážit vhodnou léčbu.

Vasospasmus je náhlé zúžení jedné nebo více krevních cév. Cerebrální vazospazmus, zúžení tepen v mozku, je typicky vyvoláno závažnou událostí, jako je prasklé mozkové aneuryzma.

Účinky cerebrálního vazospasmu mohou znamenat záchvaty a ztrátu vědomí. Stav vyžaduje urgentní léčbu. Vasospasmus může také ovlivnit krevní cévy srdce nebo systémový oběh.

Vazospasmus - ilustrace

Vazospasmus – ilustrace

 

Typy vazospasmů

Vazospasmus může postihnout kteroukoli krevní cévu v těle, ale nejčastěji se vyskytuje v tepnách. Jedná se o velké krevní cévy, které přenášejí krev bohatou na kyslík do orgánů, aby mohly fungovat.

Nejčastěji popsané typy vazospasmů jsou:

  • Cerebrální vazospasmus: Jedná se o náhlé zúžení (stáhnutí) jedné nebo více tepen v mozku.
  • Koronární vazospasmus: Také nazývaný srdeční vazospasmus, jedná se o zúžení tepen, které přivádějí krev do srdečního svalu.
  • Systémový vazospasmus: Může postihnout malé tepny nebo kapiláry v končetinách. Nejčastěji je způsobena Raynaudovou chorobou.

Vasospasmus se může vyskytovat i v jiných oblastech těla a může hrát roli například u stavů, jako je glaukom.

Příznaky vazospasmu

Rychlé zúžení tepny může způsobit podstatný pokles nebo úplné zablokování průtoku krve do cílové tkáně. To může způsobit sníženou funkci nebo úplnou nekrózu (smrt) oblasti těla zbavené krve.

Vasospasmus se může vyvinout v průběhu hodin nebo několika dnů. Příznaky se budou lišit v závislosti na tom, která část těla je zbavena průtoku krve.

Cerebrální vazospazmus

Vazospazmus tepen v mozku může způsobit nedostatek mozkových funkcí, jako jsou příznaky podobné mrtvici. Může také způsobit mrtvici, pokud se průtok krve částečně neobnoví během několika minut.

Příznaky cerebrálního vazospazmu mohou být:

  • Velmi silná bolest hlavy
  • Částečná nebo úplná ztráta zraku
  • Slabost na jedné straně těla
  • Křeče
  • Zmatek a potíže s komunikací
  • Změna vědomí

Účinky cerebrálních vazospasmů se rychle rozvíjejí a postupují. Pokud způsobí mrtvici, může to mít za následek trvalé neurologické následky. Někdy může být cerebrální vazospazmus fatální (smrtelný).

Často, než dojde k cerebrálnímu vazospazmu, jsou v anamnéze jiné příznaky, jako je bolest hlavy nebo neurologické změny způsobené nedávno prasklým mozkovým aneuryzmatem nebo zákrokem. To může být zvláště obtížné rozpoznat účinky vazospasmu. Vaši lékaři budou sledovat vaši neurologickou funkci, aby tento problém okamžitě identifikovali.

Koronární vazospasmus

Zúžení krevních cév v srdci může způsobit vážné snížení průtoku krve do srdečního svalu. To může způsobit závratě, anginu pectoris (bolest na hrudi) nebo dušnost.

Pokud se průtok krve neobnoví během několika minut, koronární vazospazmus může způsobit srdeční infarkt. Příznaky tohoto mohou zahrnovat:

  • Závrať
  • Extrémní bolest na hrudi
  • Tlak na hrudi
  • Dušnost
  • Bolest paží
  • Ztráta vědomí

Srdeční infarkt může způsobit poškození svalů srdce. Mezi dlouhodobé následky patří srdeční selhání, které má za následek únavu, nízkou energii, nesnášenlivost cvičení a dušnost. Mezi trvalé následky infarktu mohou patřit i občasné závratě v důsledku nepravidelného srdečního tepu. Infarkt je život ohrožující událost.

Systémový vazospasmus

Vasospasmus může postihnout kteroukoli část těla, ale není běžný, pokud neexistuje nějaké základní onemocnění. Například u Raynaudovy choroby může vazospasmus způsobit chlad, necitlivost, brnění, bledost nebo namodralost prstů na rukou nebo nohou. Vzácně může vazospazmus v končetinách způsobit bolest.

Příčiny vazospasmu

Obecně se vazospazmus týká relativně náhlého zúžení a nikoli postupného zúžení cév, ke kterému může dojít v důsledku chronického cévního onemocnění. Vasospasmus může nastat v důsledku určitých rizikových faktorů nebo základních zdravotních problémů.

Mezi příčiny vazospasmu patří:

  • Blízké krvácení
  • Těžká ischemie (nedostatečný průtok krve)
  • Léky
  • Zneužívání drog
  • Závažné změny krevního tlaku nebo tekutin
  • Selhání orgánů
  • Zánět

Tyto problémy se mohou objevit náhle, ale mohou být způsobeny exacerbací (zhoršením) dlouhotrvajícího problému. Příkladem je aneuryzma mozku, které náhle praskne nebo exacerbace neléčené hypertenze (vysoký krevní tlak).

Několik dalších možných příčin vazospasmu:

Fyzický stres: Silné emoční stavy nebo fyzický stres mohou způsobit vazospasmus u citlivých jedinců.

Sponzorováno

Kouření: Kouření tabáku obsahuje látky, které mohou způsobit vazospasmus, což může být jednou z příčin kouření spojovaných s onemocněním srdce a cév.

Expozice chladu: Studená expozice může způsobit vazospasmus a může být spojována s takzvanou Raynaudovou chorobou, což je stav, při kterém dochází k opakujícímu se vazospasmu prstů a/nebo končetin během studeného počasí.

Migrény: Někteří lidé s migrénami mohou mít spojený arteriální vazospasmus s migrénovými záchvaty.

Co se děje v těle při vazospazmu

Cévy v celém těle mají na stěnách hladké svaly. Jedná se o svaly, které fungují bez vědomého úsilí. Zejména tepny mají schopnost dilatace (rozšiřování) a zúžení (zužování) díky normální činnosti hladkého svalstva. K tomu dochází v důsledku změn faktorů, jako je objem krve nebo spotřeba kyslíku.

Cévní sval může být v určitých situacích abnormálně reaktivní, což vede k rychlé vaskulární konstrikci vazospasmu:

  • To může být zprostředkováno změnami koncentrace vápníku. Vápník je nezbytný pro kontrakci (zkracování) hladkých svalů v cévní stěně, což vede ke stažení cév.
  • Základním faktorem mohou být buněčné změny v proteinech a endotelu (typ tkáňové výstelky) krevních cév.

Spouštěče, které mohou vést k vazospasmu, mohou zahrnovat věci jako podráždění krevních cév a okolní tkáně, posuny tekutin, změny krevního tlaku nebo poruchy koncentrace elektrolytů (soli).

Diagnóza vazospazmu

Vasospasmus je diagnostikován na základě klinické anamnézy, fyzikálního vyšetření a diagnostického testování. Váš lékař může vyšetřit vaše končetiny, aby identifikoval systémový vazospazmus, a bude hledat změny, jako je změna barvy.

Koronární vazospasmus může způsobit změny detekovatelné elektrokardiogramem (EKG).

Cerebrální nebo koronární vazospasmus je detekován pomocí zobrazovacích testů, které vizualizují krevní cévy, jako je angiografie. Někdy se tyto testy provádějí s injekčním barvivem, které může pomoci rozlišit tvar a strukturu postižených cév.

Léčba vazospazmu

Léčba vazospasmu zahrnuje podávání léků, které podporují dilataci krevních cév uvolněním hladkého svalstva ve stěnách krevních cév. Obecně by se léky podávaly intravenózně (IV, do žíly) nebo intraarteriálně, ale v některých případech lze také použít přímější terapii.

Mezi léky, které lze použít, patří:

  • Blokátory kalciových kanálů, jako je nitroglycerin pro léčbu koronárních vazospasmů nebo nikardipin pro léčbu cerebrálních vazospasmů
  • Vazodilatační léky (rozšíří krevní cévy) jako clazosentan
  • Hořčík (má vazodilatační účinek)
  • Léky na ředění krve, jako je cilostazol (což je také vazodilatátor) nebo heparin, které pomáhají předcházet krevním sraženinám
  • Statiny, které snižují hladinu cholesterolu

K prevenci recidivujících vazospasmů se někdy používá gangliová blokáda. Tento postup zabraňuje nervové stimulaci, o níž se předpokládá, že ovlivňuje činnost krevních cév.

Léčba vazospasmu závisí zejména na jeho příčině a závažnosti. Vazospasmus, což je neočekávaný a náhlý stah cév, může postihnout různé druhy cév v těle, včetně arteriálních (tepenných) a venózních (žilních) cév. Zde je několik příkladů léčby vazospasmu v závislosti na konkrétním kontextu:

Raynaudova choroba

Raynaudova choroba je stav, při kterém dochází k opakujícímu se vazospasmu prstů nebo končetin během studeného počasí nebo v důsledku stresu. Léčba Raynaudovy choroby může zahrnovat:

Dodržování tepla: Prevence vazospasmu zahrnuje udržování tepla končetin pomocí teplých rukavic, ponožek a oděvů.
Změny životního stylu: Vyhnání se kouření a minimalizace stresu může pomoci snížit četnost a závažnost vazospasmů.
Léky: Lékař může předepsat léky, které rozšiřují cévy (vasodilatátory) nebo léky, které snižují reaktivitu cév.

Migrény

Někteří lidé mohou mít spojený arteriální vazospasmus s migrénovými záchvaty. Léčba migrén může zahrnovat:

Léky: Léky určené k prevenci migrén mohou zahrnovat triptany nebo betablokátory.
Změny životního stylu: Identifikace a vyhýbání se spouštěčům migrén může být užitečná.

Obecný vazospasmus

Léčba obecného vazospasmu závisí na jeho příčině. Lékař může předepsat vhodné léky a doporučit změny životního stylu podle konkrétní situace.

Je důležité, aby léčbu vazospasmu navrhoval a sledoval lékař nebo specialistický odborník na cévní choroby. Lékař bude schopen provést diagnózu a určit nejlepší způsob léčby na základě konkrétního stavu pacienta.

Je třeba mít na paměti, že vazospasmus může být příznakem základního zdravotního problému, a proto je důležité určit příčinu a provést vhodnou léčbu, aby se minimalizovalo riziko dalšího výskytu vazospasmu.

Prognóza a zvládání

Prognóza vazospazmu může být velmi dobrá, pokud se léčí dříve, než dojde k závažným komplikacím. Krevní tlak lze dlouhodobě zvládat a rizikové faktory kontrolovat.

Pokud trpíte onemocněním, které způsobuje opakující se vazospasmus, jako je neléčená hypertenze nebo Raynaudova choroba, je důležité, abyste si o prevenci promluvili se svým lékařem. To bude zahrnovat kombinovaný přístup, který zahrnuje úpravu životního stylu a léky.

Souhrn

Sponzorováno

Vazospasmus je náhlé zúžení krevní cévy. Cerebrální a koronární vazospazmus může mít za následek mrtvici nebo srdeční infarkt. Může být vyvoláno několika příčinami, včetně krvácení, léků nebo závažných změn krevního tlaku. Léčí se léky, které otevírají krevní cévy a zabraňují tvorbě sraženin.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva