Umělé slunce, horské slunce – léčí nebo škodí? 4.26/5 (34)

Sponzorováno

Umělé slunce, horské slunce - léčí nebo škodí?Horské slunce, solárium, solux zda infralampa – to vše jsou zařízení, které se využívají při světelné terapii. Výrobci hovoří o jejich příznivých účincích, ale podle lékařů mohou i škodit. V různých druzích záření třeba mít hlavně jasno.

Horské slunce

Říká se, že kam nechodí slunce, tam chodí lékař. Lidé už dávno znají léčivé účinky slunečního světla a tepla, proto si vytvořili i slunce umělé, aby ho měli po celý rok dost. Nazvali ho horské slunce. V 70. letech bylo skoro v každé domácnosti a nebylo to nic jiného, než minisolárium využívané většinou na opalování obličeje. Dnes je toto zařízení téměř zapomenuté, ale někteří výrobci ho stále nabízejí, stejně jako tepelné zářiče, někde nazývané také solux. Jaký je mezi nimi rozdíl a na co si při jejich používání máme dávat pozor?

UV záření a pokožka

Podstatu zařízení využívaných při světelné terapii či léčbě teplem nám vysvětlil vedoucí katedry teoretické fyziky a didaktiky fyziky z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK v Bratislavě Tomáš Blažek. „Solárium a horské slunce vyzařují ultrafialové světlo, tedy světlo s vyšší energií, a proto je třeba před ním chránit. Naše pokožka sice díky pigmentu dokáže absorbovat více než 90 procent dopadajícího UV záření, ale co projde hlouběji, může mít škodlivé důsledky – vznikají různé druhy rakoviny, v případě oka to může vést k šedému zákalu nebo sněžné slepotě. Bez brýlí je oko extra rizikové.“

Blažek však dodává, že záření má i pozitivní stránku, protože jedna ze dvou forem vitamínu D vzniká pouze při dopadu UV záření na povrchovou vrstvu kůže. „V zimních měsících nemáme UV záření ze slunce dost az toho kdysi vzniklo ozařování horskými slunci, což se zvlášť týkalo dětí. Alespoň já si pamatuji, že mě v dětství rodiče opalovali horským sluncem a možná i ve škole jsem to občas zažil. „Solária jsou v podstatě totéž, jako horské slunce a jsou konstruovány tak, že kopírují složení ultrafialového záření přicházející i ze Slunce.“ Pokud jsme řekněme ve vyšších polohách během jarní lyžovačky na přirozeném slunci, nebo pokud jsme v soláriu, dostaneme zhruba tutéž dávku záření“ říká Blažek. „Krátký čas to může být užitečné.“

Žádné UV záření navíc!

Důrazně kritický názor na horské slunce a solária má praktický lékař Peter Lipták, který je považuje za vysloveně škodlivé. „Horské slunce se využívalo proto, protože si lidé mysleli, že když jsou opálení, jsou i zdraví. Ale to už dnes neplatí“, říká Peter Lipták. Slunce, ať už normálně nebo takzvané horské slunce, je faktor, který způsobuje rakovinu, takže je třeba se před ním chránit. Pouze v případech, kdy se na základě zhodnocení kožního onemocnění lékař či dermatolog rozhodne, že UV záření přinese větší užitek než škodu, tehdy jej lze použít.

„V podstatě však UV záření přináší jen škodu a solária jsou vysloveně škodlivé zařízení. Není to jen můj názor, ale z lékařského hlediska je to tak. Je obrovský boom melanomů, dnes je navíc slabší ozonová vrstva, máme záření dost, takže jakékoliv jeho posilování je nežádoucí. Jako když vaříte vajíčko. Pokud ho budete vařit tři minuty, uvaříte ho naměkko, když ho budete vařit pět nebo deset minut, máte ho natvrdo. U každého, kdo se bude opalovat příliš mnoho slnečnohodín nebo soláriohodin, vznikne časem rakovina.“

Sponzorováno

Solux

Solux je z fyzikálního hlediska něco zcela jiného. Produkuje infračervené záření a vnímáme ho jako teplo. Jeho příznivý účinek na pleť vysvětluje doktor Lipták tím, že kůže a tkáně se působením suchého tepla prokrví a zvýšený průtok krve odnáší „nečistoty“. Zvýší se i energetický obrat, to znamená, že se do pokožky dostane i více živin, zlepší se metabolismus. Při rýmách je zas jiný mechanismus. „Už naše babičky si klasicky pomáhaly tak, že si při rýmě na čelo položili zahřátou topinku v utěrce nebo sáček soli. Soluxová žárovka je tomu rovnocenná. Ohříváním dutin se uvolňují sekrety, v nichž by se mohly rozmnožovat bakterie. Ale já jednoznačně doporučuji dělat tuto proceduru až po aplikování nosních kapek, které uvolní kanálky do dutin. Solux jakoby vyháněl hleny z dutin ven“ říká Lipták. Solux je vhodný i pro kojící ženy, protože produkuje tzv. „suché“ teplo. „Když mají ženy problém s kojením, doporučujeme jim nahřívat prsa. Často vznikají záněty ze zadrženého mléka a když se prsy nahřejí, mléko se uvolňuje. „Mokré“ teplo, tedy sprchování nebo horká koupel některé typy bolesti vyvolává nebo zhoršuje – jde o bolesti pohybového systému, části páteře nebo i hrudního koše. Když si žena léčí prsy horkou vodou, rozboľavia se jí klouby na hrudníku. Zde je použití solux vysloveně namístě. “

Rovněž při vysunuté plotýnce může suché teplo bolesti zmírnit, a naopak, mokré teplo, zhoršit. Ale i při problémech s ploténkami jde často o zánětlivé onemocnění a prospěšný bude spíše chlad, dokonce se někdy ordinuje kryoterapie, tedy působení velmi nízké teploty pod nulou na krátký čas na celý povrch těla. Ani při zánětu průdušek Peter Lipták solux neordinuje, ale například při zánětu, jako je ječmen v oku, ano. „Urychluje to vyzrání hnisavého ložiska, aby mohlo co nejdříve prasknout a odtéci hnis.“

Jak je používat?

Na internetu najdete pestrou nabídku solárií a výrobci samozřejmě vyzdvihují nejen jejich kosmetický efekt, tedy pěkné opálení, ale i tvorbu vitamínu D a jejich užitečnost při metabolických poruchách či nachlazení, rovněž při kožních chorobách, jako je psoriáza nebo seborhea. Sami však upozorňují, že by je neměly používat osoby, které trpěly rakovinou kůže nebo jsou na to náchylné, osoby používající léky, které zvyšují citlivost kůže na UV záření nebo lidé, kteří mají na kůži pigmentové jaterní skvrny, vředy či trvalé opuchliny. Stačí prý jeden až dva sluneční lázně za týden, aby se dosáhlo požadované opálení a ne více než 50 opalování za rok.

Používat třeba i solární kosmetiku. Pokud se rozhodnete využít doma horské slunce nebo solux, měli byste dodržovat bezpečnostní předpisy. Celkově se UV záření aplikuje ve vzdálenosti minimálně jeden metr od zdroje, 2-3 krát týdně, dohromady 10 krát, vždy po vymizení erytému, tedy zánětlivé reakce pokožky na opalování. Ošetření infralampy (solux) se doporučuje 1-2 krát denně, v délce 5-10, maximálně 15 minut. Celkový počet aplikací by neměl přesáhnout 20-30 použití. U horského slunce je třeba chránit zrak speciálními přiléhavými brýlemi, při infralampy, pokud si ozařujeme obličej, stačí oči zavřít.

Všeho moc škodí

Miroslav Chmelík ze ČHMÚ, který se zabývá stratosférický ozon a UV zářením, také tvrdí, že záření, které dostáváme jen přes obličej a ruce ze Slunce, je v našich zeměpisných šířkách dostatečně velké na tvorbu vitaminu D, ale připouští využití horských sluncí a solárií na léčebné účely. „Je to možná spíše estetická, módní záležitost, zejména velké solária. Ale v podstatě není nutné se ozařovat. Nyní bylo dokonce období, že se téměř strašilo ultrafialovým zářením a bylo to i na místě, protože některé lidi třeba postrašit. Úplné vyhýbání se slunečnímu záření však také není dobré, protože by způsobilo nedostatek D vitaminu. Jeho tvorba v kůži vlivem slunečního záření je velmi důležitá, ale na druhé straně nejsou na ni potřeba velké dávky záření.“ Inu to, kolik ultrafialového záření pustíme do svého těla, je na každém z nás.

Sponzorováno

Především však třeba poslouchat hlasy lékařů. Neboť dnes už chodí lékaři i tam, kam chodí hodně slunce – a je jedno jestli přirozeného nebo umělého.

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

    13 Komentářů u článku “Umělé slunce, horské slunce – léčí nebo škodí?”

    1. […] pomáhá i při problémech s nachlazením. Na podobném principu jako infrasauny pracují i horské slunce. Populární jsou také termální lázně, znovu zde máme léčivý vliv tepla. A něco […]

      • Zuzana napsal:

        Nevíte někdo, jaký je rozdíl mezi horským sluníčkem: sirius, mikrolux a uvir? :)

        • kruzitko napsal:

          Rozdíl mezi těmito není žádný, jen jiný výrobce. Všechny 3 mají UV a infa záření. Ale při použití UV lampy OPRAVDU pozor!! Hrozí spálení a o očích nemluvě. A taky pozor na to kde to používáte, zničí všechno, viry, bakterie ale i kytky.

      • Samtibalfarst napsal:

        Koupil jsem na blešáku takové dvoj horské slunce. Je to nějaký starý anglický výrobek. Vypadá to stejně jako to co měl doma každý, ale má to na sobě ještě nějaký filtr, který se dá odstranit až když je žárovka pořádné rozpálená.

        Horskuji se tím už několik let a zatím bez problémů… Na tom přístroji je napsáno, že s filtrem se můžu opalovat jak dlouho chci (faktem je že to opaluje pomalu) bez filtru max 6 minut ale opálení stále trvá tak 10 dnů. Bud jsem tam moc bílý nebo nevím :-)

        Takže myslím, že ty staré zařízení jsou lepší naž ty dnešní už jen proto, že tehdy nebyla vedena politika plánovaného zastarávání tak jako dnes. Prý to dokonce hlídají a čí výrobek vydrží délé než je norma dostane pokutu tak vysokou jak přístroj vydržel fungovat více než bylo naplánováno….

    2. David napsal:

      Dají se stará horská slunce (z inzerátů max. za pár stokorun) použít stejně dobře, jako drahé UV-C dezinfekční (germicidni / sterilizační) výbojky a trubice? Nebo je vůbec možné, aby nějaká rtuťovka vyzařovala jinak, třeba vlivem jiného tlaku v baňce? Moderní solária a lampy na vytvrzování nehtů používají trubice s luminoforem. Proto se domnívám, že ty staré bez luminoforu vždy vyzařují i nebezpečné UV-C, než se na to přišlo a začali používat luminofor. Nejsilnější dezinfekční účinek má právě záření s vlnovou délkou 253,7nm (250nm-270nm), proto mne zajímají levné zdroje takového záření a asi nebudu sám. Dá se to bezvadně použít na plísně rostlin (stačí prý několik sekund denně pro každou rostlinu) nebo pro dezinfekci nádobí bez chemie (demižon na víno, voda v bazénu,..).

      • Honzík napsal:

        Dají, ale raději se o tom „mediálně mlčí“, na tuhle variantu snadné likvidace „pro test ovladatelnosti davu tak snadno užitelné PANDEMIE / EPIDEMIE“ viru musíte zapomenout = nehodí se to dnes „do krámu“ demoubožáků !

    3. Haluz napsal:

      Lipták.. expert jak z prdu kulička, pan chytrý pan dokonalý, on řekl že se musí chránit tak se opovažte vylézt na slunko, protože on řekl takže tak je.. Blbec jeden pitomý, za těmito voly se chodíte léčit ! GOOD JOB !

      • petr napsal:

        Přesně. Protože jenom lékař, nebo dermatolog, co o Vás ví kulový smí určit, co je pro VAŠÍ kůži dobré a co ne…komik

      • Honzík napsal:

        Skuteně funkčnost mozku toho pána jste vystihl – ale o tom dnes (2020 pokus o „zblbnutelnost lidstva, neb covid-19“) raději nemluvit, že nemusíte všude prolévat na desinfekci hektolitry lihu – stačí jen na pár minut zmáčknout vypínač, a víte, že vstupujete do sterilního prostředí !!!, ale to se „JIM I DNES“ NEHODÍ !!!

    4. Kupková napsal:

      Dobrý den, mí rodiče používali UV záření v chřipkovém období, natočené ke zdi, aby ozón, který vzniká, čistil vzduch od virů. Měli pravdu?

      Děkuji za odpověď. Kupková

      • Zabíjení bakterií UV světlem je možné. UVC světlo je součástí spektra ultrafialového světla a emituje vysokou frekvenci UV světla, díky čemuž je mimořádně účinné při ničení bakterií, virů, plísní a dalších patogenů. Zabíjení bakterií UV zářením vyžaduje použití germicidních vlnových délek 185 až 254 nanometrů (nm).

        Například puštěním horského sluníčka směrem k posteli zabijeme viry, bakterie i roztoče, kteří ulpěli na povrchu. Ne úplně, prostředí není dokonale čisté, ale pročištěné.

        • cadel napsal:

          Mám Sirius a funguje opravdu perfektně, už jsem neměl chřipku aspon 10 let od té doby co ho mám a to zapnu jen na pár desítek sekund asi pětkrát až desetkrát za den. je to namířený k postelím a nečumím do toho ani se tím neopaluju, maximálně kolem projdu. Jinak je nějakou dobu cítit jak se zionizuje vzduch.Když mám ucpanej nos tak to za pár vteřin povolí. A ted ho preventivně zapínám na koronavir vícekrát za den. Škoda že to přestali vyrábět, používalo se to občas i v nmocnicích.

          • Vladislav napsal:

            Ahoj, Ano, máš úplnou pravdu, já mám Sírius už 30 let a vždy ho používám.
            Je pravda, že když jsem ho nějaký čas nepoužíval, třeba cca dva roky, tak jsem chytl chřipku.
            Teď co je Korona virus, to používám pravidelně, tak jsem zjistil, že jsem imunní.
            Byl jsem s tolika lidmi v kontaktu co měli Coronu a nic, pořád mi nic není, ani sebemenší příznak. A to jsem ty pozitivní vezl v autě na testy, taže jsem s nimi byl v kontaktu hodinu. Používám to ráno na desinfekci vzduchu a večer taky, tak na 10 min Sám se s tím opaluji již od 10 let a nemám žádné kožní nemoce. Tak jak je psáno, pětkrát do měsíce a pak pauza. A každý den, čistit vzduch a oblečení a ruce osvítit. Kvůli virům z venku.

        • Milan napsal:

          Dobrý den, chtěl bych se zeptat, je nějáký rozdíl mezi starým horským sluncem s průhlednou výbojkou, a mezi soláriem, které má trubice s luminoforem? Někde jsem četl, že ty horské slunce s průhlednou výbojkou produkují škodlivější záření (že je tam víc UVC). Jak to je? Díky Milan

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva