Alergie na slunce (sluneční alergie) – co dělat a na co si dát pozor? 4.91/5 (11)Alergie na slunce (sluneční alergie)I když si léto dává pořádně načas, přece jen se v dočkáme i teplých dnů. Vlivem globálního oteplování se budou zřejmě letní horka dokonce z roku na rok zvyšovat. Mnozí se již nedočkavě těší na sluneční paprsky, a to i přesto, že stále více lidí trpí alergií na slunce. Existuje více typů alergií, některé se projeví okamžitě, jiné až po několika dnech na slunci. Dá se jim vyhnout a jak s nimi bojovat?

Alergie na slunce

Jedná se o stav, kdy sluneční záření způsobí nežádoucí alergickou reakci na pokožce člověka. U většiny lidí se projeví vyrážkou po místech, které byly nejvíce vystavovány slunci, častým místem výsevu bývá například hrudník či obličej. Není známo, proč někteří lidé mají alergii na slunce a jiní ne. Značnou míru sehrává zřejmě tak, jako v jiných druzích alergií, genetika.

 

 

Solární kopřivka nebo fotokontaktní alergie?

Kterou alergií na slunce trpíte?

Chronická aktinická dermatitida

Příznaky se podobají fotokontaktní alergii. Projevuje se suchými a svědivými vyrážkami na obličeji, krku, dekoltu a rukou. Kůže vystavená slunečnímu záření má ekzématózní vzhled a nepříjemně svědí. Tato fotodermatóza je vleklá (chronická), bez výrazného zlepšení v zimních měsících. Někdy se podaří odhalit související fotoalergen (obvykle lék), po jehož vysazení dochází k mírnému zlepšení.

Solární kopřivka

Objevuje se už několik minut po pobytu na slunci a projevuje se prostřednictvím osypu nebo kopřivky, či dokonce puchýřů. Může se však objevit i na těch místech, které nebyly vystaveny slunci a je častější u lidí spíše po 30-tce. Zlepšení stavu přichází po pár hodinách.

Polymorfní světelná erupce

Tato alergická reakce se začíná projevovat již po několika hodinách, ba už minutách na slunci. Často se přezdívá i otrava ze slunce protože v místech kožních cév může vzniknout otok, až zarudnutí a vytvořit se mohou drobné pupeny. Nejčastěji se vyskytuje na obličeji, krku, hrudníku, ramenech a rukou. Odezní po několika dnech, kdy přestaneme postižená místa vystavovat slunečnímu záření. Jde přitom je nejčastější formu alergické reakce spojené se slunečním zářením, která je typická zejména pro děti a také ženy do 30 let.

Aktinické prurigo

Nejčastěji se vyskytuje u dětí a mladších lidí. Projevit se může i na těch místech pokožky, na které nesvítilo slunce a jde o familiární variantu polymorfní erupce. Hrbolky jsou naplněné tekutinou a mohou i praskat, přičemž na místě prasknutí může vzniknout jizva.

Dá se alergii na slunce předcházet?

Jelikož alergie na slunce je spojena s pobytem na slunci, nejlépe jí předejdete, pokud se budete slunci vyhýbat. To je ale samozřejmě nemožné, zvláště ne tehdy, pokud jste na dovolené, na kterou se těšíte celý rok. “Předcházení alergii na slunce je jen postupný zvyk na slunce, podávání antihistaminik a někdy i celkových kortikoidů, což závisí na konkrétním případu,” vysvětluje lékařka.

Alergie na slunce s věkem nesouvisí

Vznik alergie a sluneční záření nemá žádnou souvislost s přibývajícími léty navíc. “Alergie na slunce nemá vztah k věku,” stručně vysvětluje odbornice. S alergií na slunce se tedy už narodíte a náklonnost k ní je bohužel součástí vašeho genetického balíčku. Alergie na slunce většinou odezní sama, stačí omezit na maximum pobyt na slunci. Nicméně pokud vám alergie způsobuje velké problémy a objevují se vám na kůži místo výsypu, či drobných vyrážek až bolavé puchýře, měli byste navštívit kožního lékaře.

Pokud trpíte alergií na slunce, pozor na:

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva