Sponzorováno

Toxikologické vyšetření – co je to a kdy a jak provádí? 4.44/5 (18)

  • Toxikologické vyšetření je diagnostický postup, který se používá k detekci a kvantifikaci toxických látek nebo léčiv v těle.
  • Toxikologická vyšetření jsou prováděna za účelem zjištění expozice jedu, drogy nebo léku, posouzení účinků této expozice na zdraví jedince nebo stanovení příčiny určitých příznaků či nemocí.
  • Toxikologické testy se mohou dělat různými metodami, jako jsou analýzy krve, moči, výkalů nebo jiných biologických vzorků, aby se identifikovala přítomnost a koncentrace toxických látek. Mezi tyto látky mohou patřit alkohol, drogy, těžké kovy, pesticidy, léky na předpis, a další chemikálie.
  • Tyto testy jsou často prováděny v rámci forenzních vyšetření, kde mohou pomoci při vyšetřování úmrtí nebo neoprávněné expozici toxickým látkám, nebo v klinické praxi pro diagnostiku intoxikace nebo sledování léčby pacientů.

Co je to toxikologické vyšetření?

Toxikologické vyšetření je test, který určuje přibližné množství a typ legálních nebo nelegálních drog, které jste užili. Může být použit k testování užívání drog, ke sledování problému se zneužíváním látek nebo k hodnocení intoxikace nebo předávkování drogami. V civilním sektoru pak lze provézt toxikologické vyšetření na žádost zaměstnavatele v případě, že má zaměstnavatel podezření na ovlivnění organismu návykovou látkou u zaměstnance.

Toxikologické vyšetření lze provést vlastně poměrně rychle. Vyšetření se nejčastěji provádí pomocí vzorku moči nebo krve. V některých případech lze použít dokonce i vzorek slin nebo vlasů. Výsledky mohou ukázat přítomnost jedné konkrétní drogy nebo různých drog najednou. K určení přesného množství konkrétní drogy v těle a potvrzení výsledků může být zapotřebí další testování.

Jaké jsou různé typy toxikologických vyšetření?

Existují čtyři základní typy toxikologického vyšetření:

  1. lékařské vyšetření
  2. testování drog v zaměstnání
  3. forenzní analýza
  4. testování sportovců na dopingové látky

Většina screeningových metod využívá vzorek moči k testování na přítomnost drog. V některých případech lze použít vzorek krve, vlasů nebo slin.

Proč se provádí toxikologické vyšetření?

Toxikologické vyšetření může být provedeno z různých důvodů. Vyšetření je často nařízeno, aby se zjistilo, zda někdo neužil drogy, které by mohly ohrozit jeho zdraví. Lékaři provedou toxikologické vyšetření, pokud mají podezření, že osoba bere nelegální drogy a tato osoba vykazuje následující příznaky:

  • zmatenost
  • delirium
  • bezvědomí
  • panický záchvat
  • bolest na hrudi
  • potíže s dýcháním
  • zvracení
  • záchvaty

Tyto příznaky obvykle naznačují intoxikaci drogami nebo předávkování.

Dále zaměstnavatelé, kteří se chtějí ujistit, že se jejich zaměstnanci neužili nelegální látku, si mohou také objednat toxikologické vyšetření. V některých případech může být test běžnou součástí procesu aplikace pro určité úlohy. Toxikologické vyšetření je také běžně používáno ke kontrole sportovců kvůli užívání látek zvyšujících výkon, jako jsou steroidy.

Lidé, kteří pracují v oblasti vymáhání práva, mohou při vyšetřování případu dopravní nehody nebo sexuálního napadení provádět toxikologické vyšetření. Úředníci mohou také nařídit tento test lidem, kteří jsou sledováni kvůli užívání nelegálních drog, jako jsou jednotlivci v podmínce.

Sponzorováno

Mezi další situace, ve kterých lze provést toxikologické vyšetření, patří následující:

  • před přijetím transplantovaného orgánu
  • během těhotenství, zejména pokud je v anamnéze ženy zneužívání návykových látek
  • během léčby určitých nemocí, zejména těch, které vyžadují užívání léků proti bolesti

Jak se připravit na toxikologické vyšetření?

Na toxikologické vyšetření není nutná žádná speciální příprava. Je však důležité informovat lékaře (či jiného odborníka, který vyšetření provádí) o všech lécích na předpis nebo volně prodejných lécích, které užíváte. Některé léky totiž mohou značně ovlivnit výsledky testu.

Jak se získávají vzorky pro toxikologické vyšetření?

Toxikologické vyšetření často vyžaduje vzorek moči. Moč pacient vyloučí do v malého kelímku. V některých případech jsou přítomny i donucovací orgány nebo zdravotnický personál, aby zabránili manipulaci s močí. Můžete být požádáni, abyste si sundali svrchní oděvy, jako je bunda, čepice nebo svetr, a vyprázdnili si kapsy jako preventivní opatření proti manipulaci.

I vzorek krve lze také použít k toxikologickému vyšetření. Tento typ testu znamená odběr krve do jedné nebo více malých zkumavek. Během krevního testu zavede lékař či sestra jehlu do žíly a odebere pacientovi krev. Ve srovnání s vyšetřením moči je krevní test přesnější při stanovení koncentrace konkrétního léku.

V některých případech může být provedeno toxikologické vyšetření pomocí vzorku slin nebo vlasů. A dokonce i obsah žaludku může být také vyšetřen na přítomnost drog, když mají lékaři podezření, že někdo užil drogu perorálně.

Všechny typy vzorků jsou následně odeslány do laboratoře k analýze.

Jaké typy látek detekuje toxikologické vyšetření?

Mnoho látek lze detekovat prostřednictvím toxikologického vyšetření. Mezi běžné třídy léků, které mohou být detekovány toxikologickými testy, patří:

  • alkohol, včetně ethanolu a metanolu
  • amfetaminy, jako je Adderall
  • barbituráty
  • benzodiazepiny
  • metadon
  • kokain
  • opiáty, včetně kodeinu, oxykodonu a heroinu
  • fencyklidin (PCP)
  • tetrahydrokanabinol (THC)

V závislosti na látce se může látka objevit v krvi nebo moči během několika hodin nebo týdnů po požití. Některé látky, jako je alkohol, se z těla vyloučí poměrně rychle. Jiné léky však lze detekovat I několik týdnů po použití. Jedním z příkladů je THC, které je v marihuaně.

Co znamenají výsledky toxikologického vyšetření?

Většina toxikologických vyšetření poskytuje omezené informace o tom, kolik nebo jak často někdo užil drogu. Výsledky toxikologického vyšetření jsou obvykle pozitivní nebo negativní. Pozitivní výsledek testu znamená, že v těle je přítomna daná látka (droga) nebo více látek. Jakmile lékař zjistí přítomnost látky vyšetřením, může být hned proveden konkrétnější test, který přesně ukáže, jaké množství látky je přítomno.

Sponzorováno

Byli jste na toxikologickém vyšetření? Napište nám o tom do komentářů.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva