Sponzorováno

E-cigarety dorazily i na záchodky středních škol – alespoň v USA – jak to bude u nás? 4.67/5 (6)

Elektronické cigarety jsou u mladých lidí stále oblíbenější. A to je nebezpečné.

Elektronické cigarety jsou u mladých lidí stále oblíbenější. A to je nebezpečné.

V USA se nyní na středních školách objevují místo klasických cigaret ty elektronické. Tento trend byl zaznamenán už ve zprávě z roku 2016, v němž se uvádí, že počet středoškoláků, kteří mají co do činění s e-cigaretami, dosáhl nárůstu o 900% oproti roku 2011. V roce 2017 tak více než 2 miliony studentů středních a vysokých škol užívalo e-cigarety.

Stručně řečeno, nejsou dobré zprávy. Ač by se mohlo zdát, že e-cigarety jsou lepší alternativa, než klasické cigarety, není tomu tak. Nejlepší je se cigaretám vyhnout úplně, ať už jde o klasické, nebo ty elektronické.

E-cigarety fungují zahříváním čisté tekutiny nazývané e-liquid – složené z látek, které tvoří příchuť, propylenglykol, glycerin a často nikotin. Roztok, obsahující takzvaný e-liquid a nikotin, se tedy teplem přeměňuje na syntetickou páru. A ta se pak vdechuje. Populární příchutě jako tutti frutti, různé sladké či kyselé příchutě přitahují stále mladší uživatele k e-cigaretám. Ty navíc nyní často vypadají jako zařízení USB, která se snadno skryjí a vypadají prostě cool.

E-cigarety nejsou o nic lepší než klasické cigarety

Nedávné studie ukázaly, že e-cigarety jsou přímou cestou a branou k tradičním cigaretám a mají vedle vedle návykových vlastností nikotinu i řadu zdravotních problémů. Studie v magazínu Pediatrics například nalezla pět rakovinotvorných toxinů v moči 16ti letých mladistvých, kteří vdechovali páru z elektronických cigaret.

Sponzorováno

„Žádná mládež by nikdy neměla používat elektronické cigarety,“ tvrdí lékaři i adiktologové. „Musíme jasně říci, že používání e-cigaret může uživatele vystavit nebezpečným chemikáliím, které mohou při vdechování způsobit poškození plic.“

Hlavní nebezpečí elektronických cigaret u mladistvých tkví ve dvou věcech:

 1. Obecně rozšířený omyl o tom, že elektronické cigarety „nejsou tak špatné“ jako klasické cigarety, že nám přeci tak moc neubližují
 2. Že jsou cool

Tito kuřáci přecházejí od elektronických cigaret k vodním dýmkám a pak k cigaretám. A v tom je potíž.

V USA přišli s antikampaní

Mladí lidé nikdy nepovažují e-kouření za cigaretu, a asi 80% mládeže nevidí žádný problém při používání elektronických cigaret. To se snaží kampaň v USA změnit. A cílí rovnou do škol. Promítají se tam na panelech videa, například toto:

Kouření e-cigaret může do vašich plic umisťovat nebezpečné chemikálie, jako je diacetyl – to se například píše na plakátech ve školách.

Kouření e-cigaret může dodat nikotin do vašeho mozku, přeprogramuje vás to, abyste po něm toužili stále více a více – hlásá další plakát.

Plakáty jsou často umístěny přímo na toaletách. S osvětou o elektronických cigaretách pomáhají i místní kantoři.

Sponzorováno

V budoucnu by se něco podobného mohlo objevit i na našich školách.

Co si dále přečíst o e-cigaretách?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva