Sponzorováno

Spondylolistéza – co je to – příznaky, příčiny a léčba – cviky, které pomáhají 4.8/5 (40)

Co je spondylolistéza?

Spondylolistéza je problémový stav páteře, který ovlivňuje obratle v dolní části páteře. Toto onemocnění způsobuje, že jeden z dolních obratlů „sklouzne“ dopředu na kost přímo pod ním. Je to bolestivý stav, ale ve většině případů je léčitelný. Mohou být použity terapeutické i chirurgické metody. Správné cvičební techniky vám mohou pomoci zabránit tomuto stavu.

Spondylolistéza je tedy označení pro patologický stav páteře, který se projevuje posunem obratlového těla vzhledem k sousednímu kaudálně ležícímu obratlovému tělu směrem ventrálním, resp. ventrokaudálním v pokročilých případech. Jde o onemocnění, které zahrnuje skupinu různých typů olistézy (slovo pochází z řeckého olisthanein, což znamená sklouznout). Jednotlivé typy spondylolistézy se odlišují etiologicky, četností výskytu, patologickým významem, rychlostí progrese skluzu, prognózou i terapií.

Příznaky spondylolistézy

Příznaky spondylolistézy se liší od osoby k osobě. Lidé s mírným případem spondylolistézy nemusí mít žádné příznaky. Osoby se závažnými případy však nemusí být schopny provádět každodenní činnosti. Mezi nejčastější příznaky patří:

  • přetrvávající bolest zad
  • ztuhlost v zádech a nohou
  • citlivost dolní části zad
  • bolest v oblasti stehen

Spondylolistéza byla známa již lékařům ve starověku. V zájmu současné medicíny je více než 200 let. Byla původně popisována jako příčina porodní překážky, zužující pánevní vchod v předozadním průměru.

Příčiny spondylolistézy

Příčiny spondylolistézy se liší podle věku, dědičnosti a životního stylu. Děti mohou trpět tímto stavem v důsledku vrozené vady nebo zranění. Lidé všech věkových skupin jsou však náchylní, pokud se tento stav vyskytuje v rodině. Přispívajícím faktorem může být také rychlý růst během dospívání.

Sportování může také tento problém způsobit. Tento stav způsobují zejména následující sporty:

  • Gymnastika
  • Běh
  • Vzpírání

Spondylolýza je často předchůdcem spondylolistézy. Spondylolýza se objevuje, když dojde ke zlomení obratle, ale ještě nespadl na spodní kost ve vaší páteři.

Spondylolýza je často předchůdcem spondylolistézy.

Spondylolýza je často předchůdcem spondylolistézy.

Diagnostika spondylolistézy

Fyzické vyšetření jsou prvním krokem v diagnostice tohoto stavu. Máte-li spondylolistézu, můžete mít při zvedání nohou potíže i během jednoduchých cvičení. Rentgenové snímky vaší dolní páteře jsou rozhodující pro určení, v jakém stavu jsou vaše obratle. Váš lékař může také na rentgenových snímcích hledat případné zlomeniny kostí.

Váš lékař vás také může objednat na podrobnější CT vyšetření, pokud třeba kost tlačí na vaše nervy.

Léčba spondylolistézy

Léčba spondylolistézy závisí na vaší závažnosti bolesti a na poloze obratle. Nechirurgické ošetření může pomoci zmírnit bolest a povzbudit kost, aby se vrátila na své místo. Během hojení je důležité vyhnout se některým sportům.

Běžné nechirurgické způsoby léčby zahrnují tyto metody:

  • nošení speciální zádové podpěry
  • cvičení speciálních cviků fyzikální terapie
  • užívání protizánětlivých léků (jako je ibuprofen) ke snížení bolesti, nebo léky na předpis
  • pomoci mohou epidurální injekce steroidů (léků)

Obecně ortopedi doporučují nejprve vyzkoušet nechirurgické metody léčby. Dospělí, kteří trpí závažnými případy spondylolistézy, však mohou potřebovat operaci zvanou spinální fúze (či fúze páteře).

Sponzorováno

Fúze páteře je lékařský postup, pomocí kterého jsou spojeny dvě nebo více obratlů (kosti v páteři).

Chirurgická korekce problémového obratle je nutná, když sklouzl tak hluboko, že vaše páteř nereaguje na nechirurgické terapie. Chirurgie je také nutná, pokud kosti vaší páteře tlačí na vaše nervy.

Po dokončení spinální fúze bude trvat čtyři až osm měsíců, než se kosti úplně spojí. Úspěšnost operace je velmi vysoká.

Fáze spondylolistézy

Fáze spondylolistézy

Potenciální komplikace

Lékařský zásah je rozhodující pro zmírnění příznaků spondylolistézy. Tento stav může způsobit chronickou bolest a trvalé poškození, pokud se neléčí. Pokud dojde k poškození nervů, může dojít k oslabení a ochrnutí nohou. Infekce páteře může nastat také, ale to jen ve vzácných případech.

Cviky, které pomáhají při spondylolistéze

Ukážeme zde také několik cviků, které pomáhají při spondylolistéze.

Cvik 1

Cvik 1

Cvik 1

Cvik 2

Cvik 2

Cvik 2

Cvik 3

Cvik 3

Cvik 3

Dlouhodobý výhled pacientů se spondylolistézou

Pokud si myslíte, že máte příznaky spondyloslistézy, je důležité neprodleně se poradit se svým lékařem. Včasná léčba může zmírnit většinu příznaků tohoto problémového stavu. Podle článku publikovaného v magazínu Neurosurgical Focus většina lidí se spondylolistézou dobře reaguje na konzervativní nechirurgickou léčbu.

Váš lékař s vámi bude hovořit o vašich možnostech v závislosti na závažnosti vašeho stavu.

VIDEO: Cviky na bederní páteř

Sponzorováno

Zdroje článku a zajímavé studie o spondylolistéze

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva