Sponzorováno

Jak naučit dítě chodit na nočník? Rady a tipy 4.82/5 (11)

 • Neexistuje žádný standardní věk, ve kterém je dítě připraveno začít používat nočník, protože každé dítě je jiné. Ale většina dětí získá dovednosti, které potřebují k tomu, aby začaly cvičit na nočník, když jim je 18 měsíců až tři roky.
 • Dívky bývají obecně připraveny o několik měsíců dříve než chlapci (není to 100% pravidlo).
 • Úspěch tréninku chození na nočník závisí na fyzických, vývojových a behaviorálních milnících, nikoli na věku.
 • Mnoho dětí vykazuje známky připravenosti na nočník ve věku 18 až 24 měsíců. Ostatní však mohou být připraveni až ve věku 3 let. Není kam spěchat.
 • Pokud začnete příliš brzy, může trénink vašeho dítěte trvat déle a být obecně pro dítě stresující.

Chození na nočník je velkým krokem pro děti – a i pro jejich rodiče. Tajemství úspěchu? Načasování a trpělivost.

Chození na nočník je velkým krokem pro děti – a i pro jejich rodiče. Tajemství úspěchu? Načasování a trpělivost.

Chození na nočník je milníkem ve vývoji vašeho dítěte, na který pravděpodobně netrpělivě čekáte. I když se některá batolata nočníku bez problému přizpůsobí během několika dní, mějte na paměti, že vašemu malému může trvat i několik měsíců, než si na nočník zvykne. A na cestě k cíli dojde k neúspěchům a nehodám. Počítejte s tím a na dítěte se nezlobte. Tím vše jen zhoršíte.

Dítě musí být připraveno naučit se tuto novou dovednost. A pokud počkáte, až bude opravdu připraveno začít, neměl by být tento proces ani pro jednoho z vás příliš bolestivý.

Jak vlastně poznám, že je moje dítě připraveno chodit na nočník?

Neexistuje žádný správný věk, kdy začít cvičit na nočník, protože každé dítě je jiné. Rodiče obvykle uvažují o tréninku cho, když je jejich dítěti mezi 18 měsíci a třemi lety. Většině dětí je na začátku dva roky až dva a půl roku.

Nenechte se příliš brzy tlačit do nácviku toalety kvůli tlaku ostatních rodičů nebo vaší rodiny. To je chyba. Sledujte spíše známky toho, že je vaše dítě připraveno začít trénovat chození na nočník, a nezačínejte dříve.

Nejste si jisti, zda je vaše dítě připraveno? Podívejte se na naše odborné rady ohledně připravenosti dítěte na nočník.

Jak poznáte, že je vaše dítě připraveno chodit na nočník?

Jde o to, odhalit obecný trend a směr k nezávislosti dítěte. Snažte se odolat srovnávání pokroku vašeho dítěte v učení na nočník s jinými dětmi stejného věku. Stejně jako u jiných milníků, jako je chůze nebo převrácení, vaše dítě dosáhne tohoto svým vlastním tempem.

Jaké jsou fyzické známky připravenosti na nočník?

Je důležité, aby se u vašeho malého dítěte vyvinula nebo začíná vyvíjet kontrola střev a močového měchýře. Vaše dítě může být připraveno na nočník, když:

 • Má pravidelná, měkká, formovaná hovínka v relativně předvídatelných časech a nekaká během noci.
 • Má období sucha alespoň jednu nebo dvě hodiny nebo se po spánku probouzí se suchou plenkou. To ukazuje, že jejich svaly močového měchýře jsou dostatečně vyvinuté na to, aby udržely a uložily moč.

Jaké jsou vývojové známky připravenosti na nočník?

Vaše batole bude potřebovat určité motorické dovednosti, jazykové dovednosti a sociální dovednosti, aby se naučilo chodit na nočník. Vaše dítě může být připraveno, pokud:

 • Může vám říct, že chce udělat hovínko předtím, než to udělá.
 • Může si stáhnout kalhoty nahoru a dolů samo, nebo jen s malou pomocí.
 • Je schopno se samo posadit na nočník a vstát, když skončí.
 • Dokáže porozumět jednoduchým pokynům a požadavkům, jako je „Potřebuješ aa?“, a dodržovat je. Nebo „Kde je nočník?“.

Jaké jsou behaviorální známky připravenosti na nočník?

Můžete si všimnout, že se chování vašeho dítěte mění, pokud jde o kakání, nebo můžete zjistit, že se více zajímá o myšlenku používání nočníku. Váš malý může:

 • Ukázat zájem, když jdete na záchod a chcete vás napodobovat
 • Požádat o nošení spodního prádla jako u „velkého dítěte“ místo plenky.
 • Ukázat přání, aby vás potěšilo, a užije si to, když ho chválíte.
 • Ukázat, že chce více nezávislosti.
 • Ukázat známky toho, že se potřebuje čůrat nebo kakat, tím, že bude dělat obličeje, překříží nohy nebo bude tahat za plenku.
 • Vykazuje známky nepohodlí, když je jejich plenka mokrá nebo špinavá.
 • Jde někam do ticha a soukromí, aby udělal v plenkách hovínko nebo se počůrá.

Připravte se na trénink na chození nočník

Vydejte se s dítětem na speciální výlet, abyste si koupili nové kalhotky a nočník. To jim pomůže nadchnout se pro trénink chození na nočník. S nočníkem může být snazší začít, než se záchodem. Snadno se na něj nastupuje a vystupuje a lze jej přemisťovat po domě. Možná si však budete chtít raději koupit tréninkové sedátko, které připevníte na toaletu. To je na vás a na dítěti.

Pokud vaše dítě používá záchodové prkénko, budete potřebovat také stupátko nebo stoličku, aby se mohlo stabilizovat nohama a tlačit, když se kaká. Umožní jim také samostatně nastupovat a vystupovat dolů ze záchodu.

Dál můžete také svému batoleti ukázat zábavnou obrázkovou knížku nebo video o používání nočníku, aby se zajímalo o to, co přijde. Kniha „O hovínku“ byla třeba u nás velmi populární a hodně v tomto směru pomohla. Určitě doporučuji.

Doplňky pro trénink chození na nočník, které pomohou vašemu dítěti

Existuje spousta produktů, které vám a vašemu dítěti mohou pomoci s učením na nočník. Od samotného nočníku až po tabulky nálepek, které chválí jejich pokrok, dítěti i vám cestu učení na nočník o něco usnadní.

Ať už si vyberou Peppu Pig, Paw Patrol nebo jednoduše svou oblíbenou barvu, nechat vaše dítě vybrat si nočník, který by chtělo používat, může být velkou pomocí, pokud jde o to, aby si na něj sedlo.

V dnešní době si z nočníků můžete vybírat – jsou k dostání v různých zábavných designech, včetně zvířátek, jako je včelka, beruška, kráva, dinosaurus, tučňák, kočka a liška. Nebo může vaše ratolest raději zvolit jednu z jasných barev. Jsou samozřejmě také navrženy tak, aby byly přenosné, takže si dítě svůj nočník může vzít ven.

Sponzorováno

Barevný nástavec na záchod

Pokud by vaše dítě raději používalo záchod, může mu pomoci cvičné sedátko (takový nástavec), které zmenší záchodový otvor, takže se na něm bude pohodlně sedět. Pokud si vybere tento nástavec, které chce používat, je to také zábavnější.

Dítě může zvolit i barevný nástavec na záchod

Dítě může zvolit i barevný nástavec na záchod

Nálepky jako pochvala

Pochvala rozhodně pomáhá vašemu dítěti cítit, že každé malé mrknutí na nočníku za to stálo. Nejprve odměňujte i pouhé sezení na záchodě nebo utírání se, místo abyste dali pochvalu jen za hovínko, protože to může chvíli trvat, než si dítě vše osvojí. Rozhodnutí o větší odměně, jakmile dosáhnou určitého počtu nálepek, může skutečně zvýšit jejich motivaci. Na internetu je k dispozici široká škála tabulek, které lze použít k nácviku na nočník, a to i magnetických, které lze znovu použít k tomu, aby se vaše dítě naučilo jinému chování.

Kniha o nácviku chození na nočník

O té jsem již mluvila. Knihu „O hovínku“ můžu jen a jen doporučit. Když svému dítěti přečtete takovou knížku, může mu pomoci porozumět celému procesu, hovínku samotnému i používání toalety. Když uvidí zábavnou postavu, kterou si spojují s používáním nočníku, doufáte, že jim také pomůže chtít používat nočník. Obecně je k dispozici spousta knih, mnohé nabízejí různé verze pro chlapce a dívky.

Jaký přístup k učení chození na nočník zvolit?

Pro začátek berte věci pomalu. Povzbuďte své batole, aby si jednou denně sedlo na nočník a řekněte mu: „Je čas na nočník“. Může to být po snídani, před koupelí nebo kdykoli je pravděpodobné, že se pokaká.

Posaďte své dítě na nočník poté, co mělo mokré nebo špinavé plenky. To u něj posílí to, kam má malé dítě směřovat, a povzbudí dítě, aby si na nočník zvyklo a přijalo ho jako součást své rutiny.

Pokud na něm nechtějí sedět, je to v pořádku. To je velmi časté. Netlačte na dítě. Nikdy své dítě neomezujte ani je nenuťte sedět. A netlačte na problém, pokud vypadají vyděšeně. Pokud nemají zájem, stačí jim dát plenku a odložit nočník na několik týdnů, než to zkusíte znovu. V této fázi jen chcete, aby si zvyklo na nočník.

Pokud projeví zájem, začněte vysvětlovat, že to je to, co každý v rodině dělá každý den. Řekněte, že stáhnout si kalhoty, než se posadíte na záchod, je věc pro dospělé. Vaše dítě vás rádo sleduje a kopíruje, tak toho využijte!

Pokud se dítěti podaří i kakat, je to skvělé. Ale nenuťte je k tomuto úkonu. Počkejte, až budou připraveny, a projevte jasný zájem o samostatné používání nočníku. Pokud na vše budete tlačit, i když vaše dítě není připravené, může se rozčílit, zaseknout a vy budete stále více frustrovaní. To může proměnit záchodovou rutinu v bojiště. A to je to poslední, co chcete. Pamatujte, že je to nová dovednost, na kterou vaše ratolest potřebuje čas, než se ji naučí.

Spousta rodičů zjišťuje, že je snazší cvičit chození na nočník v létě, kdy je méně oblečení na svlékání a prádlo rychleji schne. Ujistěte se také, že nočník je vždy na vhodném místě, nebo si kupte pár nočníků, jeden do patra a jeden do přízemí.

Dejte vědět všem, kdo se o vaše dítě starají, že se pouštíte do zkoušení nočníku. Je efektivnější, pokud prarodiče, zaměstnanci jeslí nebo pečovatelé a další pečovatelé používají stejný, konzistentní přístup.

Ukažte, jak chodit na záchod – děti se učí od vás kopírováním

Děti se učí kopírováním. Když uvidí, že čůráte nebo jdete na velkou, pomůže to vašemu batoleti pochopit účel toalety. Pokud máte malého chlapce, zkuste ho pro začátek naučit vsedě. To mu pomáhá lépe vyprázdnit močový měchýř a může ho to přimět, aby si vzpomněl, že také potřebuje kakat.

Mluvte o tom, jak poznáte, že je čas jít na záchod. Sami pak vysvětlete, co se děje. Ukažte jim, jak se utíráte toaletním papírem, vytahujete si spodní prádlo, splachujete záchod a pak si myjete ruce.

S těmito činnostmi budete svému batoleti nějakou dobu pomáhat, zejména s utíráním po kakání. Ale když vás uvidí, jak to děláte, a promluvíte si s nimi krok za krokem, zvyknou si snáze na celý proces.

Pokud má vaše batole starší sourozence nebo přátele, kteří jdou na nočník, může jim pomoci vidět je na záchodě. Povzbuďte členy rodiny, aby nechali dveře do koupelny otevřené a nechali vaše dítě vidět, jak všichni chodí na záchod.

Až se vaše batole příště vykaká do plenky, vezměte je na nočník, posaďte je a vyprázdněte plenku pod nimi do misky. To jim pomůže vytvořit spojení mezi sezením a kakáním.

Poté, co vyprázdníte jejich nočník do velkého záchodu, nechte je spláchnout, pokud chtějí, ale nenuťte je to dělat, pokud se bojí. Poté je vyzvěte, aby si vytáhli kalhoty a umyli si ruce, až budou hotovi.

Jak reagovat na nehody s nočníkem?

Vaše dítě bude mít zcela jistě několik nehod, než bude zcela naučeno chodit na nočník. Nehody budou ve dne i v noci. Může to být frustrující, ale nezlobte se a netrestejte je. Zvládnutí procesu bude nějakou dobu trvat. Když se jim stane nehoda, klidně to bez okolků ukliďte a navrhněte, aby příště zkusili použít nočník. Poté je posaďte na nočník, abyste jim ukázali, kam mělo dítě nebo hovínko jít.

Nehody jsou součástí procesu učení na nočník. Pokud se ale stane hodně nehod a jen velmi malý pokrok, vraťte se na chvíli k plenkám a klidně odložte trénink chození na nočník. Vaše batole možná ještě není připravené. Neznamená to, že jste selhali, a pokud chcete, aby cvičení na nočník fungovalo dlouhodobě, je to to nejlepší, co můžete udělat.

Sponzorováno

A co vy? Máte svoje metody, jak jste učili dítě na nočník? Napište nám do koentářů.

A dále si přečtěte

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Dara Slánská (více o nás)

   

  Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva