Sponzorováno

Muži se opravdu cítí při chřipce hůře než ženy 4.78/5 (9)

Muži se opravdu cítí při chřipce hůře než ženy

Tým britských vědců v čele s Amandou Ellison z University of Durham zjistil, že takzvaná mužská chřipka pravděpodobně opravdu existuje. Ellison spolu s kolegy totiž odhalila, že muži mají během chřipky horší symptomy než ženy, protože jejich mozek obsahuje více tepelných receptorů v hypotalamu.

Mužská chřipka

U dětí jsou chřipkové symptomy stejné u chlapců i u dívek, protože jejich preoptická oblast hypotalamu je stejně velká.

Když se však chlapci dostanou do puberty, začne se jim tvořit v těle testosteron, který tuto oblast zvětší, následkem čehož se jim zvýší i počet tepelných receptorů.

Sponzorováno

„Když dostanete chřipku, jedním ze symptomů je, že se vám zvýší teplota, čímž váš organismus bojuje s viry. Ty totiž nedokážou přežít při vyšších teplotách. O toto zvýšení teploty se postará právě preoptická oblast hypotalamu, která je však u mužů větší než u žen. Proto mají muži během chřipky vyšší teploty a cítí se hůře, “ uvedla Ellison.

Vědecké důkazy o existenci mužské chřipky

Vědecké důkazy o existenci mužské chřipky se objevily už i v roce 2009, tehdy však šlo o výzkum na geneticky modifikovaných myších, a proto tyto výsledky mnozí odborníci označili za nedostatečné. Ellison a její tým však vycházeli ze studia lidských mozků.

Sponzorováno

„Tato studie je jen součástí velké debaty o rozdílech mezi muži a ženami a o tom, jak rozdíly v jejich mozcích mohou ovlivňovat jejich chování. Problém mužské chřipky vždy spočíval v tom, že neexistuje dostatek přímých důkazů o tom, že muži se opravdu cítí hůře než ženy. My jsme přišli pouze s možnou příčinou,“ dodala.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva