Sponzorováno

Himalájská solná lampa – výhody, fakta, mýty a jejich použití 4.74/5 (19)

Himalájské solné lampy se v posledních letech těší velké oblibě a existuje mnoho výhod, které jim jsou připisovány.

Himalájské solné lampy se v posledních letech těší velké oblibě a existuje mnoho výhod, které jim jsou připisovány.

Fakta

V životě je jen málo věcí, které jsou tak uklidňující a uvolňující jako např. pohled do plápolajícího ohně. Ovšem taková himalájská solná lampa je jednou z nich – nabízí podobnou atmosféru jako oheň a to přímo u vás doma. Popularita solných lamp v posledních letech raketově vzrostla v souvislosti s tím, jak rychle se šíří informace o jejich výhodách. V tomto článku se pokusíme nastínit, o jaké výhody přesně jde. Čtěte dál.

Co je vlastně Himálajská solná lampa?

Určitě už jste je někdy někde viděli: himalájské solné lampy jsou velké kusy čisté himalájské soli s malou žárovkou uvnitř. Mohou to být pevné kusy soli nebo ozdobné koše naplněné velkými krystaly soli. Místo žárovky také mohou mít někdy otvor uvnitř na vložení čajové svíčky. Při osvětlení nabízejí příjemnou teplou záři a mohou být přínosem pro kvalitu vzduchu uvnitř budov.

Himalájské solné lampy jsou vyrobeny z čistých krystalů potravinářské, čili jedlé himalájské soli. Pravá Himálajská sůl pochází ze západní strany Himálaje v pandžábské oblasti Pákistánu a těží se v druhém největším solném dole na světě, a to již téměř 2000 let. Po těžbě je tato sůl ručně vyřezávaná do lamp nebo v prášku používaná jako zdravější varianta soli v kuchyni.

Proč je Himalájská sůl růžová?

Klasická bílá stolní sůl je primárně jen čistý chlorid sodný. Himalájská sůl je zhruba z 98% tvořena chloridem sodným, ale také obsahuje stopové minerály, jako je hořčík, draslík a zinek. A právě stopové minerály, převážně oxid železitý, dodávají solným lampám svůj odstín, který se může pohybovat od světle růžové až tmavě oranžovo – růžovou.

Tyto krásné přírodní lampy se v posledních letech těší velké oblibě a existuje mnoho výhod, které jim jsou připisovány. Ale podpořila by věda skutečně tato tvrzení? Pojďme to zjistit.

Jak funguje Himalájská solná lampa?

Dobrá otázka! Víme, že tělo potřebuje sůl pro hydrataci, rovnováhu elektrolytů, správnou regulaci krevního tlaku a pro nervový systém. Ale všechny tyto přínosy pocházejí z vnitřní konzumace soli. Solné lampy však nejsou určeny ke konzumaci, takže výhody lampy spočívají v něčem jiném. Sůl je přirozeně hygroskopická, což znamená, že k sobě přitahuje molekuly vody. Teorie tedy spočívá v tom, že solné lampy přitahují molekuly vody obsažené ve vzduchu. Vzhledem k tomu, že voda ve vzduchu může také držet alergeny, znečišťující látky a dokonce i bakterie, tyto látky přitahuje lampa také.

Himalájská solná lampa působí jako přírodní ionizátor, který efektivně uvolňuje negativní ionty a tím příznivě působí proti elektrickému smogu. Výsledná ionizace pak podstatně zlepšuje kvalitu našeho prostředí a ovzduší.

Co jsou negativní ionty?

V daném okamžiku jsou ve vzduchu přítomny pozitivní i negativní ionty. Opakování z fyziky: Iont je atom nebo molekula, ve které celkový počet elektronů není stejný jako celkový počet protonů, což dává atomu kladný nebo záporný elektrický náboj.

Pozitivně nabité ionty jsou také známé jako kationty, zatímco negativně nabité ionty jsou anionty. Pozitivní nebo záporný náboj činí ionty schopné se snadno pohybovat a spojovat.

Negativní ionty v přírodě

Negativní ionty se vyskytují častěji v přírodě a jsou často vytvářeny takovými věcmi, jako jsou bouře s blesky, sluneční světlo, vodopády a vlny oceánu. Tekoucí voda je považována za největší přírodní zdroj negativních iontů a může být jednou z věcí, které přispívají k osvěžující vůni v oblasti vodopádů a pláží. Ve skutečnosti je to jeden z důvodů, proč lidé často hlásí pocit obnovy nebo osvěžení po bouři nebo po strávení nějakého času na pláži.

Pojďme si vysvětlit některé výhody negativních iontů ve vzduchu.

Obecně řečeno, negativní ionty zvyšují tok kyslíku do mozku; což vede k vyšší bdělosti, snížené ospalosti a větší duševní energii. Mohou také chránit před bakteriemi ve vzduchu, což vede ke snížení podráždění způsobené vdechováním různých částic, které způsobují kýchání, kašel nebo podráždění krku.

Pokud jste obzvláště citliví, tak často můžete mít u zapálené lampy pocit, jako byste otevřeli okno a dýchali čerstvý, vlhký vzduch.
Místa, jako jsou vodopády a pláže, kde jsou přirozeně přítomny negativní ionty, mohou mít negativní iontovou koncentraci až 10 000 negativních iontů na krychlový centimetr, zatímco rušná města mohou mít koncentraci negativních iontů o mnoho nižší – cca 100 iontů na kubický centimetr.

Solární lampy tedy generují negativní ionty, ale ne ve velkých množstvích.

Doba strávená v přírodě, zejména kolem vody, je rozhodně nejlepší způsob, jak se dostat k negativním iontům, ale solné lampy také vytvářejí malé množství, zvláště když jsou používány konzistentně v průběhu času.

Vzhledem k tomu, že pozitivní ionty jsou často vytvářeny elektronickými zařízeními, jako jsou počítače, televizory, mikrovlnky a dokonce i vysavače, mohou často zhoršovat problémy, jako jsou alergie, stres a potíže se spánkem. Negativní ionty mohou neutralizovat pozitivní ionty (spojují se = negují se) a pomáhají očistit vzduch.

Navíc, solné lampy nabízejí uklidňující záři, takže mohou být užitečné také při potížích se spánkem. Je také ale vhodné je mít v místnostech, kde máme hodně elektronických zařízení.

Sponzorováno

Slané lampy jsou hygroskopické

Jak jsme uvedli výše, veškerá sůl je svou povahou hygroskopická, což znamená, že přitahuje vodu na svůj povrch. V himalájské solné lampě se tato voda rychle odpařuje kvůli malému množství tepla ze zdroje světla (to je také důvod, proč solné lampy mají tendenci se jakoby „potit“ a vypadají vlhké – zejména ve vlhkém klimatu). Malé množství vodní páry se vyskytuje ve vzduchu a může přenášet věci jako plísně, bakterie a alergeny. Solné lampy přitahují tuto vodní páru – když se vodní pára odpaří, může tak generovat malé množství negativních iontů.

Výhody Himálajských solných lamp

A jaké jsou výhody těchto lamp?

1. Příjemné noční osvětlení

Himalájské solné lampy nejen, že čistí vzduch a pomáhají při alergiích, ale jiný výzkum také ukázal, že různé barvy světla ovlivňují tělo různými způsoby. Někteří lékaři například doporučují, abychom se po západu slunce vyhýbali modrému světlu, protože může narušit biologický cirkadiánní rytmus a narušit vylučování hormonů důležitých pro spánek.

Naneštěstí mnoho moderních světelných zdrojů, jako jsou mobilní telefony, tablety, počítače a televizory, vydává mnoho modrého světla a mnozí z nás tráví většinu času u těchto obrazovek, zejména ve večerních hodinách.

Solné lampy také nabízejí teplou oranžovou záři, podobnou oranžovým odstínům ohně při posezení u táboráku nebo při svíčkách. Z tohoto důvodu jsou pro skvělým zdrojem světla na večer a mohou být dokonce použity jako noční světlo bez negativního ovlivnění spánku.

2. Mohou zlepšit kvalitu ovzduší

Jak bylo zmíněno, solné lampy nejsou úplně velkolepým zdrojem negativních iontů. Nicméně vzhledem k jejich hygroskopickým vlastnostem mohou zlepšit vzduch i jinými způsoby. Kromě toho, že nabízejí uklidňující záři, mohou přetahovat různé znečišťující látky ve vzduchu a dokonce mohou pomoci neutralizovat negativní účinky elektroniky (elektrosmog a podobně).

3. Vhodné pro světelnou terapii

Tyto uklidňující lampy mohou také pomoci zvýšit úroveň nálady a energie, zvláště u těch, kteří mají sezónní afektivní poruchu. Měkké oranžové odstíny jsou jednou z uklidňujících barev, které se často používají ke zlepšení nálady. I malé množství negativních iontů také může přispět ke zlepšení nálady. Ale pokud hledáte výrazné zdroje negativních iontů, určitě hledejte spíše venku.

4. Zklidnění alergie

Bylo prokázáno, že inhalátory, které obsahují himalájskou sůl, dokáží výrazně zklidnit alergické projevy. Podobně by mohly také fungovat i himalájské solné lampy.

Jak vybrat kvalitní solární lampu

Solné lampy je výhodné používat především během zimního období, kdy netrávíme venku tolik času a nevětráme tolik, jako v létě. Proto je dobré mít v tomto období v domě rozmístěno hned několik solných lamp – velikost lampy záleží na velikosti místnosti.

Pokud chcete do svého domova vybrat kvalitní solnou lampu, dbejte na následující rady:

 • Oranžová barva – Tmavší barvy jsou obvykle považovány za lepší (levné imitace mohou používat sůl s nižší kvalitou). Lampa by měla být ze 100% himalájské soli.
 • Velikost – čím větší je solná lampa, tím větší bude mít vliv. Menší lampy jsou sice mnohem levnější, ale zase jich musíme doma rozmístit daleko větší množství.
 • Hrubý povrch – Povrch solné lampy určuje její hygroskopický potenciál. Hrubé lampy mají lepší plochu než hladké a leštěné lampy a jsou účinnější při zlepšování kvality vzduchu. Také vypadají daleko lépe.
 • Žárovka – hygroskopické výhody jsou způsobeny kombinací soli a tepla dohromady, takže je důležité používat žárovku produkující teplo. LED žárovky toto neumožňují.

Solné lampy nejsou všelékem a nenahrazují kvalitní vzduchový filtr. Nevytvářejí velké množství negativních iontů, jako je tomu v přírodě, zejména kolem vody. Pokud jsou vaším cílem záporné ionty (zejména ve vyšším množství), mnohem účinnějším způsobem je procházka v přírodě.

Solné lampy jsou super třeba do ložnice.

Solné lampy jsou super třeba do ložnice.

Himalájské solné lampy jsou krásným světelným zdrojem, který může nabídnout výhody barevné terapie, hygroskopického čištění vzduchu a zmírňování alergií. Jedná se o levný přírodní zdroj světla, který se také používá jako noční osvětlení pro děti.

Nemůžeme očekávat, že solné lampy dramaticky zlepší naše zdravotní problémy a kompletně změní kvalitu vzduchu v místnostech. Jsou však krásným a ekologickým světelným zdrojem, který vytváří zdravé spektrum světla. Pokud si vybíráte lampy pro svůj domov, jsou skvělou volbou.

Sponzorováno

A co vy? Máte se solnými lampami nějakou zkušenost? Budeme rádi za vaše komentáře pod článkem.

Co si ještě o lampách přečíst?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva