Jsou zdravé cereální nápoje z ječmene, třeba Caro? 4.8/5 (46)

Sponzorováno

Je Caro a další ječmenné nápoje zdravé?

Je Caro a další ječmenné nápoje zdravé?

Jsou nápoj Caro, a obecně cereální nápoje z ječmene, zdravé? Zajímavá otázka, že? Pojďme si ji v tomto článku trochu rozebrat.

Obecně se popisují pozitivní zdravotní důsledky konzumace nápojů z ječmene. Jak se tyto dobroty vlastně vyrábí? Výrobci převedou ječmen na slad tím, že nechávají zrnka klíčit v teplé vodě. Tento proces zastavují sušením ječmene teplým vzduchem. Lehké pražení pak vytváří jakoby chuť kávy, kterou nápoje následně používají v nápojích.

Bojují se záněty dutin

Záněty dutin byly v minulosti nejčastější infekční chorobou na světě. Přidání fluoridu do pitné vody snížilo výskyt zánětů dutin, ale stále zůstává převládajícím druhem infekce. Zahrnutí nápojů z ječmene do vaší stravy může snížit vaše šance na získání zánětu dutin. Jedna studie z října 2011 uvádí, že pití kávových nápojů z praženého sladového ječmene pomáhá bojovat se záněty dutin. Zdá se, že to jsou právě melanoidiny obsažené v tomto stále oblíbenějším nápoji, kterým nápoj vděčí za tyto účinky.

Snižují hladinu cholesterolu

Cholesterol zůstává opravdu velkým problémem pro mnoho Evropanů. Nejméně 26 procent dospělých pacientů z Evropě má zvýšené hladiny lipoproteinů s nízkou hustotou (podle zprávy z dubna 2017). Vzhledem k vysokým hladinám tohoto „špatného“ typu cholesterolu jsou tito lidé vystaveni riziku srdečního záchvatu a mrtvice. Konzumace správné stravy a včetně pití správných nápojů, jako jsou ječné nápoje, by mělo pomoci snížit riziko. Experiment popsaný v červnovém vydání časopisu „Journal of the American College of Nutrition“ testoval tuto hypotézu u dospělých s vysokým cholesterolem. Extrakty z pražených nápojů ze sladového ječmene snížily hladinu cholesterolu a potlačily chuť k jídlu, aniž by vyvolaly vedlejší účinky.

Sponzorováno

Zlepšují krevní oběh

Špatná cirkulace krve v těle může zabránit tomu, aby se červené krvinky dostaly do menších krevních cév, které se vyskytují v celém těle. Tato změna zvyšuje vaši šanci na zástavu srdce, selhání ledvin a demenci. Vědci nadále vymýšlejí léky k řešení tohoto problému, ale většina těchto léků zůstává stále ve vývoji. Rychle dostupné kvalitní nápoje mohou být jistou alternativou. Zpráva z dubna 2002 zveřejněná v časopise Journal of Nutritional Science and Vitaminology zkoumala tuto možnost u zdravých dobrovolníků. Pití jednoho šálku nápoje z praženého sladového ječmene zlepšil tok krve. Alkylpyraziny přítomné v praženém ječmenu byly zodpovědné za tyto pozoruhodné pozorované účinky.

Obsahují antioxidanty

Prožíváte oxidaci – biologický ekvivalent rzi – každý den. Tato změna vede k postupnému rozpadu vašeho těla. Některé látky, známé jako antioxidanty, mohou zpomalit tento proces a tím zpomalit stárnutí. Antioxidanty mohou být obsaženy i v ječmenných nápojích. Publikace v prosinci 2004 „Bioscience, Biotechnology and Biochemistry“ zkoumala tuto možnost pomocí biochemických testů. Výsledky ukázaly, že ječmen obsahuje velké množství antioxidantů. Nicméně zůstává neznámé, jak zpracování ječmene mění jeho antioxidační profil. Studie představená v roce 2009 (prováděl ji Evropský potravinový výzkum) se zabýval touto otázkou. Údaje ukázaly, že pražení horkým vzduchem ještě trochu zvýšilo množství antioxidantů přítomných v ječmeni.

Mohou chránit vaše zuby

Tato studie přišla s tím, že některé nápoje a potraviny chrání povrch zubů proti kolonizaci bakteriemi Streptococcus mutans. Adheze S. mutans je rozhodujícím krokem při rozvoji zubního kazu. V této studii bylo prokázalo, že káva z ječmene, nápoj vyrobený z praženého ječmene, zasahuje do zmíněné schopnosti adzehe (přilnavosti).

A co vy? Pijete občas tyto fajn nápoje, nebo jste věrní kávě? Budeme rádi za komentáře.

VIDEO: Vím, co jím – káva, čaj, zakysané nápoje

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva