Sponzorováno

Pánové, pozor! Nadváha škodí spermiím 4.73/5 (22)

Pánové, pozor! Nadváha škodí spermiímŠpatnou zprávu pro notorické gaučové povaleče mají američtí vědci. Pokud se snažíte o potomka, musíte se postavit z gauče. Stačí totiž, abyste před televizorem seděli tři hodiny denně a počet spermií bude mít stále nižší. Američtí vědci zjistili, že muži, kteří tráví před televizí dvacet a více hodin týdně mají přibližně o polovinu méně spermií než pánové, kteří před televizorem nesedí vůbec nebo jen velmi málo. „Na studii, jejíž výsledky zveřejnili v online verzi British Journal of Sports Medicine, vědci získali 189 mužů ve věku od 18 do 22 let. Ty vyzpovídali ohledně cvičení, stravy a televizních zvyků, následně je požádali o vzorek spermií. Muži z horní čtvrtiny televizních diváků, tedy pánové, kteří sledovali televizní program dvacet a více hodin týdně měli o 44 procent méně spermií než ti, kteří televizi sledovali méně nebo téměř vůbec,“ informovala agentura ČTK Dalším zásadním faktorem bylo cvičení.

Muži, kteří 15 a více hodin týdně vykonávali „přiměřenou až intenzivní tělesnou aktivitu“ měli o 73 procent více spermii než ti, kteří cvičili méně než pět hodin týdně. Nikdo ze zkoumaných mužů však neměl tak nízký počet spermií, že by nebyl schopen počít dítě.

Pánové „medvídci“ jsou oblíbení

Ženy nemají nic proti mužům s bříškem . Považují je dokonce za příjemnější společníky a lepší partnery jako hubené nerváky či samolibé kartáče na boty. Názor nemění, ani když si lehnou s medvídkem do postele. A tady přicházejí na řadu vědci a jejich boj proti nadváze a obezitě.

Mužům totiž kila ubírají spermie, zhoršují jejich pohyblivost a celkově je oslabují. Nejen ženám tedy lékaři radí ve snaze o dítě zhubnout. Kila musí shodit i muži.

Sponzorováno

Nedávejte si laptop do klína!

Práce s počítačem v klíně může mít zejména pro muže neblahé důsledky. Pokud máte položený notebook při práci na klíně, zvyšuje se nejen teplota vašich kalhot, stehen, ale i choulostivých partií vašeho těla.

TIP: Co vše odhalí vyšetření spermií?

A tak namísto třiatřiceti stupňů Celsia, nejvhodnější teploty na zrání spermií, se mužské zárodečné buňky „saunují“ ve varlatech někdy až při dvojnásobně vyšší teplotě.

To snižuje jejich počet i kvalitu.

Zajímavosti o spermiích

  • zrání spermií trvá 64 až 72 dní
  • jejich počet v 1 ml ejakulátu je 20 až 100 milionů
  • na oplodnění vajíčka by měl 1 ml ejakulátu obsahovat alespoň 20 milionů spermií
  • zralá spermie je dlouhá až 70 mikrometrů
  • růměrná rychlost spermie v ejakulátu je 10 – 60 mikrometrů za sekundu
  • v těle ženy přežívají 1 až 4 dny
  • aby se spermie dostala až k vajíčku, musí 20 – tisíckrát provést vlnivý pohyb bičíkem
  • na cestě k vajíčku překoná vzdálenost od 7,5 cm do 10 centimetrů

Co si ještě na toto téma přečíst?

VIDEO: Spermie

Sponzorováno

Zdroj článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva