Sponzorováno

Pokud chcete zhubnout, večeře je základ 5/5 (5)

salatNa to, aby vám spánek vyhladil pokožku, zregeneroval svaly a zredukoval tělesný tuk, nemůžete jít do postele bezprostředně po jídle.

Konzumní způsob života je chutný. Naše chuťové pohárky jsou vycvičené na sladkou a slanou chuť. K tomu pár kilogramů stresu a nadváha je upečená. Ale ani strach, že přijdeme o všechny dobroty, které nás drží při životě, nám z hmotnosti neubere.

Proto musí být změna životního stylu promyšlená. Na začátku postačí, že se budete soustředit na večer. Je vědecky dokázáno, že lidé, kteří vynechali večerní vyjídání ledničky, zhubli.

Od devíti do devíti

Fyzický biorytmus se začíná kolem šesté hodiny ráno pozvolným vzestupem výkonnosti. Tomu je třeba přizpůsobit i stravu v podobě nenáročných snídaní. Začněte ovocem.

Mezi devátou a jedenáctou hodinou biorytmus nabírá na obrátkách a vrcholí mezi jedenáctou a dvanáctou hodinou, kdy strava může být bohatší. Kolem patnácté hodiny začíná výkonnost poprvé klesat, aby mohla mezi šestnáctou a sedmnáctou hodinou zase vzrůst.

Následuje hluboký pokles přibližně kolem devatenácté hodiny. Přílišný vzestup už nečekejte, výkonnost se mírně zvýší už jen na chvíli, s vrcholem kolem dvacáté první hodiny. Od tohoto času následuje celkový pokles, který trvá až do třetí až čtvrté ranní hodiny.

Sponzorováno

Myslete na růstový hormon

Pokud byste přijímali více energie ve večerních hodinách, tělo ji nespálí, ale uloží. Tedy pokud nemáte fyzicky náročné zaměstnání a nepracujete i ve večerních hodinách. Nejíst večer je nejdůležitější pro ty, co mají sedavé zaměstnání. Ideální je sníst poslední jídlo dvě až tři hodiny před spánkem, abyste klidně spali. V prvních hodinách spánku uvolní organismus růstový hormon.

Čtěte také: Jak nepřibrat za kancelářským stolem?

Ten nastartuje chemické procesy, které vyhladí pokožku, zredukují tělesný tuk a zregenerují svalstvo. Růstový hormon však účinkuje pouze tehdy, pokud máte nízkou hladinu cukru v krvi. Proto není vhodné jíst těsně před spaním.

Je večer? Sbohem, těstoviny!

Večer už nevydáváte hodně energie, a proto nepotřebujete sacharidové jídla, jako jsou těstoviny, pečivo, rýže, brambory, ovoce či sladkosti. Večeře by měla sestávat z čerstvé, grilované či dušené zeleniny a bílkovin – maso, ryby, vaječné bílky, tofu či troška sýra.

Někteří lékaři by vám doporučili alespoň „pomalé sacharidy“, ale nač zbytečně zvyšovat hladinu cukru v krvi? Snadněji přiberete ze sacharidů než z tuků. Kdybyste nikdy nepřijali ani gram cukru, nezemřeli byste. Naopak, žili byste dlouho a chudě. Pokud máte chuť večer mlsat, raději si uvařte uklidňující čaj z mateřídoušky či z meduňky. Zvyknete si a alespoň se budete mít na co těšit na druhý den, když se znovu najíte!

VIDEO: Jídlo během dne – večeře

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva