Sponzorováno

Krevety a jejich účinky na naše zdraví – co obsahují? 4.82/5 (50)

Krevety a jejich účinky na naše zdraví - co obsahují?Termín „kreveta“, to je široká klasifikace prakticky kteréhokoliv ze stovek malých druhů korýšů, které lze nalézt v mořské i sladké vodě prakticky po celém světě. Jak jejich konzumace může pomoci našemu zdraví? Co krevety obsahují a proč byste jim měli dát prostor ve svém jídelníčku? O tom všem si dnes povíme v našem článku.

Představme si krevety…

Krevety jsou desetinozí korýši z jedné ze dvou skupin, Caridea a Dendrobranchiata (ačkoli někteří akademičtí vědci nesouhlasí s umístěním některých druhů krevet v rámci těchto klasifikací). Většina krevet má válcový krunýř, silný ocas, dlouhé nohy a dlouhá tykadla. A většina druhů krevet je také poměrně malá, přibližně 1-3 cm dlouhá, ale nejžádanější a komerčně životaschopné druhy jsou mnohem větší, někdy až 25 cm dlouhé. Ačkoli existuje velká škála krevet (asi 2500 druhů), drtivá většina druhů si je podobných, a proto jejich konzumace poskytuje velmi podobné přínosy pro naše zdraví.

Krevety a jejich výživová hodnota

Z krevety jíme masovou část jejího těla. Některé kultury a různé kuchyně jsou zvyklé jíst i jiné části krevet. Ale u nás jíme jen to maso z jejich těla (ocasu). Maso je chuťově výborné. A obsahuje opravdu mnoho cenných látek pro naše tělo. Ano, tito malí tvorečci jsou velmi výživní.
 
Pro lidi, kteří chtějí vyloučit nadbytek sacharidů z jejich stravy, je kreveta oblíbenou volbou, protože obsahuje úplné minimum sacharidů a má také velmi nízkou hodnotu kalorií (přibližně 1 kalorie / 1 gram krevet). Jako organická forma života jsou krevety plné bílkovin a obsahují i malé množství tuku.

Největším benefitem masa krevet je však obsah vitamínů a živin, které obsahuje. Krevetami si můžete doplnit denní příjem železa, vápníku, sodíku, fosforu, zinku, hořčíku a draslíku, stejně jako vitamínu A, vitamínu E, vitamínu D, B6 a dokonce i vitamínu B12! Obsahuje také jód, thiamin, riboflavin a niacin. Je to opravdu dokonalá zásobárna živin.

Konzumace krevet je také skvělý a účinný způsob, jak vyvážit váš jídelníček a jak ho udělat trochu zdravý.

Zdravotní přínosy krevet

A jak nám mohou krevety pomoci ze zdravotního hlediska?

1. Mohou pomoci s hubnutím

Krevety jsou skvělým zdrojem bílkovin a vitaminu D. A jsou super na hubnutí, protože konzumací krevet nepřidáte takřka žádné sacharidy k vašemu dennímu příjmu. Takže u lidí, kteří hubnou, jsou tito mořští živočichové oblíbenou volbou. Také vysoká hladina zinku je pro tyto lidi přínosná, protože zinek je jedním ze způsobů, jak zvýšit hladiny leptinu v těle. Leptin je hormon a je nedílnou součástí regulace tělesného tuku, chuti k jídlu a celkové spotřeby energie v těle. Tím, že zvýšíte hladinu leptinu v těle, se můžete velmi elegantně vyhnout běžným problémům, jako je přejídání, nevysvětlitelné chutě na sladké a podobně.

A konečně krevety také obsahují vysoké množství jódu. Jód potřebujeme přijímat zejména pro správnou funkci štítné žlázy, metabolismus živin, dále také zlepšuje kvalitu kůže, vlasů, nehtů a zubů.

2. Vlastnosti působící proti stárnutí

Sluneční světlo je jen jednou z hlavních příčin, které způsobují rychlejší stárnutí pokožky. Časté vystavování slunečnímu záření, pokud se mu nějak nebráníme, může ve finále vést k vráskám, skvrnám na pokožce nebo v extrémních případech i ke spálení pokožky. Přidáním krevet do jídelníčku můžete výrazně zlepšit své šance na krásnou pokožku.

Proč tomu tak je? Krevety obsahují vysokou hladinu určitého karotenoidu nazývaného astaxanthin, což je silný antioxidant, který může výrazně snížit známky stárnutí pokožky v souvislosti s UVA a slunečním zářením. Proto přidejte krevety do svého jídelníčku. Pokožka vám poděkuje.

3. Věkem podmíněná makulární degenerace

Studie naznačují, že krevety obsahují sloučeninu podobnou heparinu, která může pomoci při léčbě věkem podmíněné makulární degenerace. Astaxanthin nalezený v krevetách také zmírňuje únavu očí, zejména u těch jedinců, kteří sedí často a dlouho u počítače.

4. Pro zdraví vlasů a proti jejich vypadávání

Minerály nalezené v krevetách také přispívají ke zdraví vlasů! Třeba nedostatek zinku může způsobit vypadávání vlasů. Zinek hraje také klíčovou roli při udržování a vytváření nových buněk, včetně vlasových a kožních buněk. Takže pro ty, kteří začínají ztrácet vlasy, nebo alespoň vidí v poslední době nějakou nerovnováhu v růstu jejich vlasů, jsou krevety moc dobrou volbou.

Sponzorováno

5. Proti kardiovaskulárním onemocněním

Fermentovaná krevetová pasta obsahuje fibrinolytický enzym, který lze použít při léčbě trombózy. Trombolytická terapie je způsob, jak rozdělit (rozpustit) nebezpečné krevní sraženiny v cévách člověka. Tento enzym, který se nachází v krevetové pastě, může být silným nástrojem proti nebezpečí kardiovaskulárních onemocnění, které postihuje opravdu hodně lidí po celém světě. Také vysoké hladiny omega-3 mastných kyselin, které se vyskytují v krevetách, eliminují škodlivý cholesterol v krevním řečišti, což dále snižuje riziko srdečních záchvatů a srdeční mrtvice.

6. Pro zdravé a silné kosti

Bílkoviny a různé vitamíny či minerály, jako je vápník, fosfor a hořčík v krevetách, mohou účinně pomoci v boji proti degeneraci kostí. Nedostatek stravitelných proteinů a vitaminů může způsobit zhoršení kvality kostí, kostní hmoty, jejich síly a jejich celkové hmotnosti, což jsou hlavní příznaky osteoporózy. Přidání krevet do vašeho jídelníčku může zpomalit stárnutí kostí.

7. Pro zdraví mozku

Krevety obsahují vysokou hladinu železa, které je klíčovou minerální složkou v procesu spojování se s kyslíkem v hemoglobinu. Po přidání více železa do těla, může do svalů proudit více kyslíku, což přináší sílu a vytrvalost. Současně se zvyšuje i tok kyslíku do mozku, což ve finále zlepšuje činnost mozku, zlepšuje paměť a koncentraci. Studie naznačují, že astaxanthin nalezený v krevetách může pomoci zlepšit paměťový výkon, může prodloužit život mozkovým buňkám a může také snížit riziko zánětlivých onemocnění mozku.

Jak jsme už uvedli, krevety jsou dobrým zdrojem jódu, který pomáhá lidskému tělu produkovat hormony štítné žlázy. A hormony štítné žlázy jsou potřeba k rozvoji mozku během dětství a v těhotenství.

8. Snižují riziko rakoviny

Krevety obsahují karotenoidy, jako je již astaxanthin, které mohou pomoci při snižování rizika různých typů rakoviny. Krevety dále obsahují také selen, což je „stopový minerál“, a je často spojován s nižšími výskyty rakoviny, včetně rakoviny prostaty a plic.

Selen je klíčovou složkou antioxidačních enzymů (jako je Glutathion peroxidáza), které bojují proti přítomnosti a destruktivním účinkům volných radikálů, které mohou způsobit rakovinu. Selen také zpomaluje růst nádorů tím, že posiluje imunitní systém a brání tvorbě cév, které vedou k nádorům – ty jim následně pomáhají růst nebo metastázovat.

A co ještě říct o selenu? Studie ukázaly, že v oblastech světa, kde je selen výrazněji zastoupen v půdě a následně i v zemědělských produktech, byl výskyt rakoviny u místních obyvatel výrazně nižší.

Krevety a zdravotní rizika

Jsou nějaká? Ano, podívejme se na ně.

1. Rtuť v krevetách

Stejně jako mnoho forem mořských plodů, i krevety obsahují stopová množství rtuti, která je nebezpečná pro lidské zdraví (může vést například k otravě rtutí, problémům se zrakem a ke snížení zdraví plodu při těhotenství). Tyto zdravotní obavy však vyplývají z množství rtuti ve vaší stravě, takže pokud budete jíst rozumné množství krevet, vyhnete se automaticky i tomuto nebezpečí.

Zajímavost: Ve skutečnosti je v krevetách o dost méně rtuti, než v mase větších ryb.

2. Puriny

I když puriny jsou přirozeně se vyskytujícím a nezbytným prvkem chemie našeho těla, jejich nadměrné hladiny mohou být nebezpečné (zvláště u lidí, kteří trpí dnou). Puriny se rozkládají na kyselinu močovou, a věřte nám, tu v těle nechcete. Ledviny pak musí řídit tok kyseliny močové ven z těla. Krevety mají středně vysokou hladinu purinů, což je pro většinu lidí v pořádku, ale pokud trpíte dnou, což je stav způsobený právě vysokou hladinou kyseliny močové, příliš mnoho krevet může tento problém ještě zhoršit. Tak na to dávejte pozor.

Krevety se špagetami.

Krevety se špagetami.

3. Potravinová alergie

Různé druhy mořských živočichů, jako jsou i krevety, mohou vyvolat alergické reakce. Buďte opatrní vždy, když vyzkoušíte nové druhy ryb, nebo když drasticky zvýšíte množství mořských živočichů ve vaší stravě. Může se objevit neočekávaná alergická reakce.

Sponzorováno

A co vy? Jíte krevety? Jak vám pomáhají? Podělte se se svými zkušenostmi v komentářích pod článkem. Budeme rádi.

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    1 komentář u článku “Krevety a jejich účinky na naše zdraví – co obsahují?”

    1. Milan S. napsal:

      Vypadá to optimisticky a krevety mám opravdu rád. Taky jsem někde našel, že krevety mají vysoký obsah cholesterolu. To nezmiňujete. Prosím doplňte.
      Děkuji
      Milan S.

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva