Jak si správně mýt vlasy? Máme pro vás TOP 9 tipů! 4.84/5 (31)

Sponzorováno

Množství šamponu, který nanesete na vlasy, volte rozumně.

Množství šamponu, který nanesete na vlasy, volte rozumně.

Nad mytím vlasů se mnozí z vás ani nepozastavují, a proto si nemusíte být vědomi toho, jakých chyb se při mytí vlasů můžete dopouštět. Ale přitom by se tato část péče o vlasy neměla zanedbávat, jelikož např. i vznik lupů může pocházet pouze ze špatného mytí vlasů.

1. Rozčesání vlasů

Předtím než se vůbec dostanete do sprchy, vlasy si rozčešte. Když si vlasy před mytím rozčešete, usnadníte si tím práci, jelikož se vám vlasy pod vodou nebudou zacuchávat. Také pokud používáte různé přípravky na vlasy jako např. lak či gel, tak prvním krokem, jak zbavit vlasy těchto přípravků, je vyčesat je. Češte vlasy vždy od kořínkům ke konečkům, to je zlaté pravidlo. Podívejte se také na článek, čím a jak si správně česat vlasy. Dobrý je třeba kartáč typu Tangle Teezer.

2. Vlasy namočte

Vlasy před samotným nanesením šamponu sprchujte alespoň minutu. Každý vlas se tak pěkně „otevře“ a připraví se tak na mytí. Voda by měla být vlažná.

3. Vhodné množství šamponu

Častou chybou při mytí vlasů je použití nesprávného množství šamponu. Na umytí vlasů by vám mělo stačit množství šamponu o velikosti lískového oříšku, ale tento bod samozřejmě záleží také na délce, volbě produktu a hustotě vašich vlasů. Ale s množstvím to nepřehánějte, je to pak spíše ke škodě.

4. Nanesení šamponu

Nejčastějším způsobem, jak nanést šampon na vlasy, je dát si přípravek do dlaně a poté ho nanést na jedno místo na hlavě a začít pěnit. Ale to vede k tomu, že šampon není rovnoměrně nanesený po celém povrchu hlavy. Lepší způsob je, když na více míst na hlavě dáte menší množství šamponu a poté ho začnete vmasírovávat do vlasů, šampon vám tak začne pěnit na více místech a je snazší ho dostat opravdu všude.

Šampon byste měli nanést, jak ke kořínkům, tak po celé délce vlasů a vmasírovat ho do vlasů a do pokožky byste měli pomocí bříšek prstů, ne nehtů, kterými byste mohli pokožku poškodit.

TIP: Když pěna při prvním mytí nevzniká je normální. Vlas se zbavuje prachu, nečistot a kosmetických produktů na něj nanesených.

5. Počet umytí

Mýt vlasy by se mělo 2x po sobě. Při prvním umytí vlasy zbavíme použitých přípravků jako je např. již zmiňovaný lak na vlasy, ale při tomto umytí se zároveň zbavíme i většiny kožního mazu. Teprve při druhém umytí začíná šampon působit, tak jak má, začínají se tedy projevovat jeho účinky, které jsou napsány na obale (záleží ovšem na konkrétních šamponech). To, že vlasy jsou již opravdu umyté, můžete poznat tak, že šampon dobře pění.

Sponzorováno

6. Teplota vody

Asi nikoho z nás by nenapadlo si vlasy umývat studenou vodou, ale i přesto to zde zmíním. Studená voda nedokáže vlasy pořádně umýt, natož je zbavit mazu. Ale ani příliš horká voda není to pravé, vlasy zbytečně namáhá. Vlasy bychom si měly umývat ideálně teplou, spíš vlažnější vodou.

7. Vymytí šamponu

Abychom si byli opravdu jistí, že vlasy jsou zbavené zbytků šamponu, měli bychom je vymývat cca 2-3 minuty, podobně dlouho bychom měly vlasy i šamponovat. Když je vlas omytý, je na dotek trochu drsnější.

TIP: U umývání vlasů si dopřej masáž hlavy. Stimuluje růst vlasů a pomáhá od nahromaděného stresu, je relaxační, příjemná.

Má se umývat v záklonu nebo předklonu? Zde se ani odborníci neshodnou. Umývejte tak, jak je vám to příjemnější a jak zvládnete umývání vlasů technicky správně.

8. Použití péče o vlasy

Pokud se rozhodnete použít nějakou péči na vlasy, rozhodně to s ní nepřehánějte, zbytečně nekombinujte mnoho přípravků naráz, vlasy to spíše zatěžuje. Když se rozhodneme např. kondicionér či masku na vlasy použít, měly bychom si předtím vlasy vysušit ručníkem. Tyto přípravky používáme pouze na konečky a délku vlasů, nedáváme je ke kořínkům. Jednotlivé přípravky mají různou dobu působení, takže v tomto ohledu se držte návodu na obalu, není dobré třeba masku nechat působit příliš dlouho, a poté přípravky z vlasů opět vymyjeme – to nám zabere opět cca 2-3 minuty.

9. Vysušení vlasů

Poslední fází je vysušení vlasů. Použijte ručník a vodu z vlasů pouze vymačkejte a vyždímejte. Rozhodně vlasy nedrhněte a nebuďte k nim hrubí, mohlo by to vést k jejich větší lámavosti. Také se nedoporučuje chodit spát s mokrou hlavou, jelikož to by vám mohlo způsobit klidně migrény či problémy s krční páteří (a vlasy se přitom ničí).

Doufám, že vám tento článek byl nápomocný, a že se při dalším mytí hlavy vyvarujete těch největších chyb.

Co si dále o vlasech přečíst?

VIDEO: Jak si správně mýt vlasy od A do Z

VIDEO: Jak si správně mýt VLASY?

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva