V malém španělském městě používají umění k řešení stigmat duševního zdraví 4.67/5 (3)

Malebné městečko Sant Boi ve Španělsku leží 20 km od Barcelony, je obklopeno krásnými horami přírodní rezervace Parque forestal del Montbaig.

Ale kromě krásných okolních scenérií zde mají ještě něco. Město se proslavilo dvěma věcmi: bohatým uměleckým dědictvím a velkou nemocnicí pro duševní zdraví v srdci města. Nemocnice byla založena v roce 1855 a její dlouhá historie nadále tvaruje to, jak lidé vidí tuto oblast.

„Když jste mimo Sant Boi, například v Barceloně, ​​a lidé se ptají, odkud jste?. Vy odpovíte „od Sant Boi“, a lidé hned říkají: „Ach, město bláznů“. To je to, co chceme změnit,“ řekl místní umělec Dani Sánchez.

Nien Boots, který pracuje v Sant Boi, popisuje místní interakce mezi obyvateli a pacienty, které vedou k „zábavným i nebezpečným situacím“. Dává příklad jednoho pacienta, který se pravidelně pokouší svádět dívky, což vede u nich vede k nepříjemnému pocitu.

Tabu kolem nemocnice duševního zdraví přetrvávají, ale pro některé lidi v Sant Boi, je přítomnost nemocnice prostě součástí každodenního života. Místní lidé proto chtějí obraz městečka zlepšit.

Ve snaze zlepšit město 40 mladých umělců z celé Evropy na začátku července spojilo své síly, aby vytvořilo nástěnnou malbu, která by zlepšila pověst tohoto místa. Projekt, vedený společností Boots, spojil řadu místních organizací, včetně Torrent d’ART, skupiny, která využívá umění a kulturu jako nástroj boje proti předsudkům.

Komunikace prostřednictvím umění

Umění v Sant Boi je úzce spojeno s přítomností instituce duševního zdraví. Podle místní legendy proslulý architekt Antoni Gaudí pracoval na moderních uměleckých dílech, které jsou vystaveny na zahradě zdravotního parku Sant Joan De Déu, který patří k nemocnici pro duševní zdraví.

Stěna oddělující nemocnici od zbytku komunity začala v posledních letech degradovat a byla pokryta nezajímavými a strašidelnými graffiti. „Zeď byla opravdu v hrozném stavu,“ řekl Alejandro Gil, obyvatel Sant Boi. „Cítil jsem se opravdu špatně, když jsem šel kolem a viděl zeď tak ohavnou.“

Nová nástěnná malba má dva cíle. Je zaměřena na zdokonalení stěny a současně bojuje s tabu v oblasti duševního zdraví. Boots pozval 10 mladých lidí z Norska, Spojeného království a Švédska, aby spolupracovali s deseti mladými místními obyvateli ze Sant Boi, a byli požádáni, aby přemýšleli co namalují. Iniciovali tak diskuzi, která se týkala nejen zdi, ale i tématu duševního zdraví.

Po napjaté sérii rozhovorů se účastníci dohodli na tématu koberců. Sánchez řekl CNN: „Všichni jsme se shodli na nápadu založeném na tématu koberce, kde část koberečku vychází z jedné strany stěny, zatímco druhá polovina je schována za druhou stranou stěny. Takže tento nápad představuje jakousi záhadu, a vyzývá sousedy, návštěvníky i místní, aby se šli podívat za zdi nemocnice.“

Ukázka kousku malby

Ukázka kousku malby

I samotní obyvatelé zdravotnického centra hráli velkou roli v návrhu i konstrukci nástěnné malby.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva