Sponzorováno

Hustá krev v žilách – jak ji zředit? 4.83/5 (82)

Krev může v žilách skutečně "tuhnout".

Krev může v žilách skutečně „tuhnout“.

Určitě všichni známe výraz: „Ztuhla mu krev v žilách“. Vyjadřuje to sice situaci, kdy je člověk pod velkým stresem, ve velkém strachu apod. Ale krev může v žilách skutečně „tuhnout“. Příčiny jsou ale zcela odlišné. Člověk je skutečně fit, když je jeho krev dostatečně řídká a okysličená tak, aby stihla roznést po těle všechny potřebné živiny a především kyslík. Pokud se krev pohybuje pomalu, člověk se začíná „dusit“.

Kdy je tedy krev hustá?

Ráno

Během spánku je organismus v utlumeném režimu, snižuje se tělesná teplota a zpomaluje se i dýchání, dochází k poklesu tlaku v krvi a ke zpomalení pulsu. Proto byste měli organismu hned ráno dodat tekutiny, aby a krev rozproudila.

Pocení

Pocení nám pomáhá regulovat tělesnou teplotu, pokud jste přehřátí, pocením se tělo ochlazuje. Dochází tím ale ke ztrátě tekutin a pokud ji nedoplníte, tělo se nebezpečně přehřívá.

Strava

Potraviny obsahují vodu a právě voda se podílí na trávení. Nachází se téměř v celém trávicím traktu. Voda pomáhá při rozkladu živin, které se mohou vstřebat do krve a dostat se do buněk. Zahuštění krve může být způsobeno nedostatkem tekutin, ale i vysokými dávkami proteinů a kreatinu a podobných dusíkatých látek ve stravě.

Nápoje

Není nápoj jako nápoj. Užívání alkoholu, kávy a dalších tekutin, které jsou močopudné a zároveň zahušťují krev, způsobují únavu. Paradoxně to lidé často řeší další kávou. Správné je napít se čisté nebo minerální vody.

Svalová zátěž

Voda tvoří 70-75% svalové hmoty. Přiměřená fyzická námaha doplněna vhodným pitným režimem krev ředí, přílišná námaha bez dostatku tekutin vede k houstnutí krve a tvorbě krevních sraženin. Příjem tekutin výrazně podporuje regeneraci svalů, zvyšuje objem krve i aktivních otevřených vlásečnic. Tím dochází k odplavování zplodin svalové práce a přísunu nových živin.

Stres

Ve stresu se organismus připravuje na „boj“, proto zvyšuje srážlivost krve. To je ten stav „ztuhlé“ krve v žilách. Je třeba ji rozproudit.

Nadmořská výška

Ke zvyšování hustoty krve dochází i v nadmořských výškách. Dbejte na přísun tekutin, opět je nejvhodnější pitná voda nebo neperlivé minerálky s obsahem vápníku a hořčíku.

Sponzorováno

Bílkoviny

Při fyzické námaze dochází ke spotřebě glykogenu a opotřebení tkáňových bílkovin. Z nich vznikají odpadní látky, které zahušťují krev natolik, že například při kvalitním intenzivním hodinovém cvičení v posilovně je krev tak hustá, jak by z ní ubyl litr čisté vody. Nadměrné dávky bílkovin z potravy, zvláště pokud nemají vyvážené zastoupení aminokyselin, způsobují v organismu vysoký obsah odpadních látek, proto je nutné pravidelně pít.

Sportovní výkon s minimem tekutin

Pokud se odvážíte před a po tréninku, můžete zjistit úbytek váhy. To jste nezhubli tak rychle, to jste ztratili tolik tekutin. Takže byste měli během tréninku více pít nebo to třeba dorovnat ihned po něm. Obrovskou chybu dělají zejména sváteční sportovci, kteří si jdou občas zasportovat, někdy v rámci otužování pracovních vztahů, silně se potí a pak pokračují dobrou večeří a alkoholem. Ráno pokračují obvyklým tempem – stres, spěch se, kofein …. všimli jste si, kolik poměrně mladých lidí skončí s mrtvicí? I toto je jedna z možných příčin. Díky nedostatečné hydrataci se vytvoří krevní sraženina, která postupně putuje do kritického místa. Pouze pravidelný příjem tekutin před zátěží, během ní a po ní udržuje správný celkový objem krve v organismu.

Které přírodní látky a potraviny pomáhají ředit krev?

Příroda nabízí účinné a bezpečné látky, které mají účinek proti srážení krve. Dvě vynikající přírodní látky na ředění krve jsou kajenský papř a vitamín C. Obě tyto látky jsou též prospěšné pro cévy, mají pozitivní vliv na srdečně-cévní sytém a patří mezi antioxidanty.

Soupis přírodních látek, které mají účinek proti srážení krve:

 • kajenský pepř (zejména kapsaicin v něm)
 • vitamín C
 • kurkuma
 • česnek
 • cibule
 • oregano
 • Bromelain
 • Voda
 • Skořice
 • Kopr
 • Sušené ovoce a bobule jako hrozinky, brusinky, sušené švestky a třešně
 • Vitamín B6
 • Vitamín E
 • Gingko biloba – jinan dvoulaločnatý

I cvičení ředí krev

Cvičení též podporuje ředění krve a konzumace většího množství zeleniny a ovoce pomáhá chránit před srážením kve a dalšími nemocemi, které mohou vést k potřebě užívat léky na ředění krve.

Sponzorováno

TIP: Vlastní krví se můžete i léčit

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  3 Komentářů u článku “Hustá krev v žilách – jak ji zředit?”

  1. Marie Sulková napsal:

   Dobrŷ den,
   rada bych vas poprosila o radu. Mam diagnosu fibrilace sini, behem poslednich let je muj stav stabilizovan. Puvodne jsem uzivala 3 tablety propanormu dennne, nyni vystacim s jednim. K tomu uzivam warfarin 50 mg, jehoz davku mi prakticka lekarka silne navysila. Pri hodnote 4,7 quicka jsem pocala mit velke problemy , slabost, velka unava, silne poceni, bolest hlavy i buseni srdce, ktere jsem uz dlouho nepocitila. Z ruznych informaci jsem pochopila, ze existuji rostliny, ktere maji podobny ucinek na redeni krve. Uvazuji, zda bych nevystacila s propanormem treba vicekrat denne a warfarin nahradila rostlinnymi produkty. Chci se poradit jeste se svoji kardiolozkou, ale rada bych znala jeste druhy nazor. Dekuji vam za odpoved, Sulkova.

   • Ivo napsal:

    Zdravím , Warfarin byl pro mě neúčinný , nedařilo se sladit dávku , beru Xarelto po kterém je mi špatně , ale opravdu hodně špatně . Přidávají se problémy a arytmií které začaly krátce od doby kdy jsem začal užívat Xarelto . Při vynechání Xarelta se mé problémy zmírnily a posléze úplně ustaly . Jinak se snažím o ředění krve přírodními cestami .

  2. Petr napsal:

   Dobrý den s tou zeleninou se pletete. Zelená zelenina jako brokolice atp.. Obsahuje velké množství vitaminu K. A ten krev sráží.. Podobně třeba rakytník..atp.. Všecoobsahuje K.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva